Yeni Eklenenler
Home / Beyaz Eşya / Buzdolabım İyi Soğutmuyor ? No ratings yet.

Buzdolabım İyi Soğutmuyor ?

Buzdolabım Alt Bölmesini Soğutmuyor ?

Bu Arıza Daha Çok Nofrost Buzdolaplarında Sıklıkla Karşılaştığımız Bir Arıza Türüdür..! Dolabın Dondurucu Bölmesi Sorunsuz Çalışıyordur Ama Günlük Kullanım Bölmesinde Soğukluk Yoktur.

İlk Akla Gelen İhtimal Buz Dolabınızın Kapağının Açık Kalma İhtimalidir ?
Kapaklardan Herhangi Birisi 3-5 Saat Süreyle Açık Kalmışsa Eğer Siz Fark Etmeden Dolap Bloklama Yapmış Olabilir

Bloklama Nedir ?

Bloklama Özetle Fanın Üfleme Yaptığı Hava Kanallarının Buz Dolarak Tıkanmasıdır Soğuk Havanın Dolaşımın Tıkanmasıdır, Hava Kanalları Tıkantığında Haliyle Alt Bölmeye Soğukluk Ulaşmayacaktır..!

Dolapların Kapı Ve Gövde Arasında Bulunan Butonlar Vardır Bu Butonlar Kapıyı Açtığınızda Dolabın İçerisindeki Aydınatma Sistemini Devreye Sokarken, Fan Sisteminide Devreden Çıkardır.

Kapı Açık Kaldığında Fan Sistemi Devreden Çıkar, Kapı Açık Kaldığı İçinde Soğutma Sürekli Boşa Gider, Buzdolabı -20 Dereceye Ulaşamaz Ve Otomatik Atmaz Motor Devreden Çıkmadığı İçin Sürekli Soğutarak Buz Yapar Ve Bu Buz Hava Kanallarını Tıkar. Böylelikle Hava Dolaşımı Engellenir Ve Bloklama Yapar Dolap, Haliyle Alt Bölmeyede Soğuluk Geçmez.

Buzdolabım İyi Soğutmuyor
Eğer Dolabın Kapılarından Biri Açık Kaldığından Eminsek !

Yapmamız Gereken Dolabınızın Fişini Çekerek Kapılarını Açarak İçini Tamamen Boşaltıp 48 Saat Kapıları Açık Şekilde Bekletmemiz Gerekiyor,Bunu Yaparken Eğer Kış Ayındaysa Ve Dolabın Bulunduğu Odada Kalorifer Vs. Yoksa Odayı Normal Oda Sıcaklığına Getirmemiz Gerekiyor Çünki Kış Aylarında Eğer Dolabın Bulunduğu Ortam Soğuksa İçindeki Buzun Erimesi 1 Haftayı Geçebiliyor.

48 Saat Çok Uzun Bir Süre 24 Saat Bekletsek Olmazmı Yada Ben Baktım Hiç Buzlanma Yok Diyorsanız ??

Şunu Hatırlatayım Hava Kanalları Buzdolabının Yalıtımı Yüksek Olan Bölümler İçerisindedir Ve Gözle Görmek Mümkün Değildir, O Bölgedeki Yalıtım Güçlü Olduğu İçin Buzlar Kolaylıkla Erimeyecektir. Bu Nedenle Oda Sıcaklığında Minimum 48 Saat Bekletmek Şarttır. Ancak Bir Teknisyen Tarafından Dobın İçi Sökülür Ve Hava Kanalları Açılarak Dışardan Sıcak Uygulanarak Bir Kaç Saatte Eritilebilir İçindeki Buzlanma Ve Buda Çok Özen İsteyen Bir İştir Hem Dolabın İçi Komple Sökülür Hemde Dışardan Uygulanan Sıcak Esnasında Çok Profosyönel Davranılmalıdır Yoksa Pilastik Aksam Sıcak Nedeniyle Eriyebilir Yamultmalar Meydana Gelebilir, Ve Bireysel Olarak Sizin Yapabileceğiniz Birşey Değildir. Mutlaka Bir Teknisyen Tarafından Kontollü Sökülmesi Gerekmektedir.

Kısacası Kapıların Açık Kaldığından Eminseniz Fişi Çekerek 48 Saat Oda Sıcaklığında Bekletiyorsunuz Kapıları Açık Bir Şekilde

Nadirende Olsa BuDurumda Dolabın Altından Sular Gelebilir Aşırı Bir Erime Olduğundan Eriyen Buzlar Dolabın Buhar Kabından Taşabilir Buda Panik Yapılacak Bir Durum Değildir.

48 Saat Sonunda Fişi Taktığınızda Dolabınız Normale Dönecektir.

Akla Gelen En Çok Karşılaşılan 2. Secenek Dolabınızın Su Tahliye Kanallarında Olulaşabilecek Tıkanmalarıdır. Dolabımızın Soğukluğu Üreten Buzluğu Etrafı Resistanlarla Kaplı, Üzerinde Hava Geçiş Kanalları Olan Bir Metaldir. Dolabımız Her 8 Saatte Bir Dinlenmeye Geçerek Rezistanslar Sayesinde Buz-tutmuş Bu Metal Buzluğun Üzerindeki Buzları Eritir Ve Hava Kanallarını Açar. ( 8 Saatlik Dinlenme Dolabın otomatiğe Geçmesiyle Karıştırılmasın O Çok Farklı Birşey ) Rezistansların Erittiği Buzlar Dolabın Atık Su Kanalları Sayesinde Dışarı Atılır.

Bazılarınız Görmüşsünüzdür Belki Dolapların Motorlarının Üzerinde Yada, Motor Yanında Suluklar Vardır, Dolabın İçinde Eriyen Su Bu Suluğa Dolar Ve Motor Isısı Sayesinde Buharlaşıp Gider Siz Farkında Bile Olmadan.

Eğer Dolabınızın Atık Su Kanalı Tıkandıysa …!

İçeride Kalan Su Bloklama Yaparak Hava Kanallarının Bu Sularla Dolmasına Ve Suların Donarak Hava Kanallarını Tıkamasına Neden Olur Ve Bu Çok Sık Raslanılan Bir Durumdur.

Su Kanallarının Temizliğini Yalnızca Profesyonel Bir Teknisyen Yapabilir, Dolabın İçinin Sökülmesi Gerekmektedir Ve Uygun Aletlerle Kanal Temizliğinin Yapılması Gerekmektedir. Ama Dolabın İçi Buz Doluysa Gelen Teknisyen Dolabınızın Fişini Çekerek 24-48 Saat Sonra Tekrar Geleceğini Belirtebilir, Buzların Erimesi İçin.

Su Kanallarının Tıkanması Size Çok Büyük Bir Masraf Çıkarmaz Hatta En Uygun Fiyatlı İşlemler dendir.

AKLA GELEN DİĞER BİR SEÇENEK..!

Dolabınızın Sülkilasyon Yapan İç Fan Motoru Yada Butonlarının Bozulmuş Olabileceğidir,

Butonlardan Biri Bozuk Olursa Fana Elektrik Göndermeyecektir Ve Fan Hava Dağıtmayacaktır, Yada Fanın Kendisi Bozulmuştur.

Bunu Anlamak İçin..!

Çalışır Durumda Olan Dolabımızın Yanına Gidiyoruz Üst Dondurucu Kapağını Açıyoruz Ve Elimizle Dolabın Gövdesinde Bulunan Düğme/Butonu Parmağımızla Bastırarak Dolabın İçinden Gelen Fan Sesini Dinliyoruz.

Eğer Butona Bastığımızda Fan Motorunun Üfleme Sesi Geliyorsa Butonlar Ve Fan Motoru Sağlam Demektir, Ama Butona Bastığımız Halde Bir Ses Gelmiyorsa Muhtemelen Butonlardan Birinde Yada Fanda Sorun Olabilir.

Fan Yada Buton Değişimde Profesyonel Bir Teknisyen Tarafından Yapılması Gereken Bir İşlemdir, Sizin Yapabileceğiniz Birşey Değildir.
Buton/ Düğme Değişimide Çok Büyük Bir Masraf Açmaz Size Fan Motoruda Öyle Düşünüldüğü Kadar Büyük Bir Masraf Çıkaracak Bir Parça Değildir.

DİĞER BİR İHTİMALSE..!

Devre Kesici Ve Rezistanslardan Birinin Yada Bir Kaçının Bozulmuş Olabilme İhtimalidir.
Devre Kesici Dediğimiz Parça Rezistansların Aşırı Isınması Halinde Değişen Bir Parçadır Ama Genellikle Zaman İçinde Özelliğini Kaybettiği İçin Değişmesi Gerekir, Devreyi Kestiğinde Rezistanslara Elektirik Gitmediği İçin Dolap Bloklama Yapar. Çok Masraflı Bir Arıza Değildir.

Rezistans Bozulması Durumunda Dondurucunun Buzu Eriyemeyeceğinden Dolap Yine Bloklama Yapar Ve Soğutma Kanalları Tıkanır Ve Rezistansların Değişmesi Gerebilir Rezistanslarla Birlikte Devre Kesici Ve Sensörlerinde Değişmesi Gerekebilir Ve Diğerlerine Göre Biraz Daha Masraflı Bir Durumdur.

Devre Kesici Ve Rezistanslar Çok Profosyönel Biri Tarafından Değiştirilmelidir En Ufak Hata Dolabın Masrafını Çok Fazla Artırabilir. Zor Ve Zahmetli Bir İştir.

Son Olarak Akla Gelense
Fan Motoruna Ve Rezistanlara Elektrik Veren Kumanda Eden Elektronik Kart Yada Aynı Görevi Gören Mekanik Saat Eğer Kartta Kısacası Beyinde Bir Arıza Meydana Gelmişse Gerekli Komutları Vermediği İçin Dolap Bloklama Yapmış Olabilir En Yüksek Maliyetli Arza Türüdür Zaman Zaman Hem Rezistans Hemde Beynin Aynı Anda Arza Vermesinde Olasıdır. Bozulan Fan Yada Rezistans Beyne Zarar Verebilmektedir.

Please rate this

Bir Göz Atın

camasir-makinesi-kiyafetleri-deliyor

Çamaşır Makinesi Kıyafetleri Deliyor ?

Çamaşır makineleri insan hayatında önemli bir yere sahiptir. İnsanlara zamandan, sudan tasarruf ettiği gibi hijyen …

19 comments

 1. benimde arçelik nofrost buzdolabında buzlanma ve alt tarafa su akıtma olayı oldu tamirci geldi rezistansı değiştirdi 1 hafta oldu buzdolabi sogutmuyor ve cok farklı bir ses çıkartıyor beyni zarar görmüş olabilirmi tekrar çağırdım tamircisi birşey yok dedi

 2. Mrb iyi günler Siemens buzdolabı var 14 dereceden aşağı düşmüyor ve içi çok soğuk degil

 3. Merhabalar bencede arcelik 5093 model buzdolabına sahibim buzdolabı kapağı tam oturma yapmıyor zemin kaynakliboldugunu düşünüyorum ama misillemesi olarak dolap soğutma yapmıyor max ve ünlem işareti söz konusu ne arızası olabilir

 4. Merhaba benim dolabim bbir gun bouunca acik kalmis o ginden sonra sogutmamaya basladi ust buzluk kismida biraz buz yapmis alt kisim hic sogutmuyor ne yapabilirim bu durumda fisini cekip bekletmem ise yararmi

 5. Arçelik buzdolabım tam sogutmuyor yanları çok ısınıyor neden olabilir cevap

 6. merhaba benimde buzdolabiim ici su topluyordu son iki gündür su toplaması bitti ama simfride alt kısım sogutmuyor en yüksek seviyeye getirdim ama yine de bisey değişmedi ariston marka ne yapmam gerekiyo servise de odeme yapCak gucum yok yardımcı olurmsnz

 7. Buzdolabimi 48 saat bosaltarak beklettim arkasina biriken suyu ve tozu temizledim 48 saat sonunda tekrar calistirdim acaba ne kadar zamanda sicaklik ayari duser

 8. merhabalar benim arçelik nofrost buzdolabım var dolap çalışıyor ancak soğutmuyor ne alt ne de üst bu konuda önereceğiniz bir işlem var mı

 9. hocam ben vestel buzdolabı nonfrost aldım daha 4 ay oldu ama ne koyarsam koyum bozuluyorderecesi buzluk -18 dolap02 de zaten elini içne sokunca soğukluğu bile hafif serin servisi aradım normal diyor tekarar aradım ama derece koydular 2 gün bekledi derece ölçümü 5 ile 6 arası ölçtü dolbın derecesi ise 04 bu normalmi artı dolabın kapağını açıp kapatınca buzluk kapağı açılıyor her seferinde buda normalmi sizden ricam cevap yazrmısınız bide cok sık çalışıyor

 10. Bizim dolap her zamanki derecesinde çalışıyordu fakat bi kaç günden beri soğutmaz oldu. Yani derecesi yanıp sönüyor. Servis çağırmamıza gerek var mı.
  Markası profilo

 11. Vestel nofrost buzdolabimin alt kismi gayet iyi çalışıyor yani buzluk kismi ama normal bölmeler yeterince sogutmuyor elimi dokundurdugumda anca bi serinlik hissediyorum nedeni ne olabilir yardimci olursaniz cok memnun olurum

 12. karlama yapmıyor ust tarafdakı arkasını soktuk usta dıyor kı gaz kesık kesık atıyor ustune sıcak su doktu karları erıttı sonra ust tarafı karlama yapmıyor ne yapa bılır ?

 13. karlama yapmıyor ust tarafdakı arkasını soktuk usta dıyor kı gaz kesık kesık atıyor ustune sıcak su doktu karları erıttı sonra ust tarafı karlama yapmıyor ne yapa bılır ? njbjm
  ,

 14. Merhaba hocam…
  6 aylık çift kapılı nofrost beko buz dolabı.
  Üst göz fan çalışıyor ama soğutmuyor
  Sebebi ne olabilir servis çagırmalımıyım
  Şimdiden teşekkürler

 15. Dort kapili buzdolabim var. Dondurucu kismi çalışıyor diger kisimlar soğutmuyor. Fisi cekip taktik ayni. Servis motorunun degismesi lazim dedi. 750 tl fiyat verdi.garantimiz de iki ay önce bitmiş. Ne yapalim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir