Anasayfa / Bilgisayar / Windows 10 İnceleme Değerlendirme

Windows 10 İnceleme Değerlendirme

Başlat menüsü

Windows 8’deki yokluğu hepimizi derinden yaralayan Başlat menüsü sonunda döndü. Microsoft, menünün dönüşünü Nisan ayında gerçekleştirdiği yıllık Build konferansında duyurmuş olmasına rağmen gözümüzü yollarda bırakan ve özlediğimiz Başlat menüsü dünkü lansman ile gerçekten geldi ve etkinliğin yıldızı oldu.

Windows 10 İnceleme Değerlendirmesi

Windows 10 İnceleme Değerlendirmesi yeni başlat menüsü, hem dokunmatik cihazlarda, hem de “fare ve klavye” ile kullanılan geleneksel cihazlarda yer alacak. Yeni menü, Windows 7’deki Başlat menüsü ile Windows 8’deki Başlat ekranının birleştirilmiş haline benziyor. Sol kısım, daha çok eski Windows’larda gördüğümüz klasik Başlat menüsündeki Windows programları ile sık kullanılan programlara yer verirken, sağ kısımda Windows 8’in Başlat ekranındaki canlı kutucuklar yer alıyor.

Canlı kutucuk özelliği olmasa bile dilediğimiz uygulamayı sürükleyerek Başlat menüsünün sağ kısmında bir kısayol oluşturabiliyoruz. Canlı kutucukları sevmeyen kullanıcıları da düşünen Microsoft, sağ bölümün tamamen kaldırılmasına da imkan sağlıyor. Her şeye rağmen, yeni Başlat menüsünün, bu neredeyse tamamen kişiselleştirilebilir haliyle ciddi şekilde kullanışlı olduğunu söylemek zorundayız.

Windows 10

Başlat menüsü de bizzat dilediğiniz ölçüde yeniden sonuçlandırılabiliyor ve istediğiniz kadar canlı kutucuk ekleyebiliyorsunuz. Yani Windows 10’daki Başlat menüsü, monitörünüzün boyutu ne kadarsa o kadar büyüyebiliyor. Lansmanda kullanılan Başlat menüsünün, hem yeniden boyutlandırma hem de programları açma konusunda gayet hızlı olduğunu da belirtelim.

Son olarak, yeni menünün alt kısmında hem bilgisayar içerisinde, hem de Bing üzerinden Web araması yapan bir arama çubuğu bulunuyor. Aynı arama aracına görev çubuğundan da erişmek mümkün.

Windows 10’da, Görev Çubuğu’nun en solunda Başlat menüsü haricinde arama ve Görev Görüntüleme için kısayollar bulunuyor.

Çoklu Görev

Microsoft, Windows 10 ile hem kurumsal, hem de standart ev kullanıcısının ilgisini çekecek çoklu görev özellikleri tanıttı.

En büyük yenilik ise Görev Görüntüleme fonksiyonu. Programlar, uygulamalar ve masaüstleri arasında kolaylıkla değişim sağlayan bu yeni çoklu görev özelliği, OS X’ten aşina olduğumuz Mission Control ekranına oldukça benziyor. Görev Görüntüleme fonksiyonunu açmak için masa üstünde, görev çubuğunda bulunan tuşa basmak veya dokunmatik cihazlarda sola kaydırmak gerekiyor.

Görev Görüntüleme alanında pencerelerin boyutu ve dizilimi, cihazınıza göre otomatik olarak ayarlanıyor. Bu ekran üzerinden yeni masaüstleri ekleyebiliyor veya uygulamalar arasında Alt+Tab ile geçiş yapabiliyorsunuz.

Kısa süreli kullanım sonucunda Görev Görüntüleme fonksiyonunun kusursuza yakın bir şekilde çalıştığını söyleyebiliriz. Oldukça hızlı olan ekran üzerinde uygulamalar arası geçiş de çabucak gerçekleştirilebiliyor. Birden fazla monitör kullanan profesyonel kullanıcılar için fazla masaüstü ekleme özelliğinin büyük fayda getireceğini düşünüyoruz. Yine normal kullanıcılar da aynı anda birden fazla masaüstü kullanabilecek.

Yeni Pencereler

Çoklu görevi desteklemek amacıyla Microsoft pencerelerin görünümünde de değişikliklere gitmiş. Windows 8’in en fazla eleştiri aldığı noktalardan biri de, Windows Store’dan indirilen uygulamaların, kullanılan cihaz fark etmeksizin pencere boyutlarının ayarlanamaması ve her daim tam ekran çalışmasıydı.

Windows 10 Snaps

Windows 10 ile Windows Store’dan indirilen uygulamaların pencere boyutları ayarlanabilecek, bu pencereler daha önce alıştığımız şekilde sağ üst köşeden kapatılabilecek ve simge durumuna küçültüle bilecek.

Ek olarak Windows 10 ile birlikte pencerelerin boyutları faydalı kısayollar ile ayarlanabilecek. Bir pencereyi ekranın üst tarafına sürüklediğin izde tam ekran görüntüleyecek, sağ veya sola sürüklediğinizi de ekranın o yarısına uygulamayı tutturabileceksiniz. Aynı pencereye tek seferde en fazla 4 uygulama tutturmak mümkün olacak.

Hakkında admin

Bir Göz Atın

Windows Uygulama Düzgün Olarak Başlatılamadı (0xc00007b) Hatası

Programları Windows bilgisayarınızda çalıştırırken Uygulama Düzgün Olarak Başlatılamadı (0xc00007b) hatasını pek çok nedeni olabilir. 0xc00007b hatası genelde 32 …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi