site
stats
Home / Bilişim / Linux insansız hava araçlarının kalbine giriyor

Linux insansız hava araçlarının kalbine giriyor

SERVİS ÇAĞIR
Son dönemde insansız hava araçlarının kurumsal kullanım dışında tüketicilerle buluşması neticesinde herkesin bu araçlarda birisine sahip olmasının önüde açıldı. Bunun sonucunda da insansız hava araçlarına yönelik olarak yeilikçi yazılım teknolojilerinin geliştirilmesine imkanda verildi. Teknolojik ve yazılımsal geliştirmeler sayesinde insansız hava araçları daha gelişmiş bir tasarım ve yapıya da sahip olacaklar.
Linux Vakfı bu boşluğu görerek Dronecode Project adını verdiği proje ile gelecekte tüm insansız hava araçlarında kullanılabilecek açık kaynak bir platform geliştirmeyi amaçlayan projeyi hayata geçirdi.
linux-insansız-hava-araclari-projesi-firefighting-drone
Projeye 3D Robotics, Baidu, Box, Intel, Qualcomm gibi dünya çapından pek çok önemli sektör devi katkı sağlamaya başlamış durumda. Başkan Obama tarafından imzalanan Hava Taşımacılık Modernizasyonu ve Güvenliğin Geliştirilmesi kanununda ticari insansız hava araçlarına yönelik kısıtlamaların esnetilmesi de projenin önünü açmış durumda.
Oluşturulan platform içerisinde şimdiye kadar 1200 geliştirici bazı projeler için günde 150 satırlık kod ortaya çıkarır duruma geldi. İlerleyen dönemlerde daha fazla geliştiricinin daha fazla kodlama ile platforma katkı sağlayacağı düşünülüyor. Ortak bir platform geliştirilmesi sayesinde araçların birbiri ile iletişimi, etkileşimi ve arayüzler gibi konularda daha bütünleştirici sistemlerin ortaya çıkacağı belirtiliyor.

Lütfen Oylayın

Bir Göz Atın

Whois Neden Kapandı ?

En çok kullanılan ücretsiz alan adı sorgulama hizmeti veren Whois kapandı. Whois.com.tr ‘yi kullanabilmeniz için …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir