Anasayfa / Ev Aletleri / Ev Aletleri Zaman, İnsan ve Elektrik Enerjisi Tasarruf Sağlaması

Ev Aletleri Zaman, İnsan ve Elektrik Enerjisi Tasarruf Sağlaması

Ev Aletleri Zaman, İnsan ve Elektrik Enerjisi Tasarruf Sağlaması sadece enerjiyi verimli kullanarak yıllık enerji % 30’u kadar tasarruf sağlanacağı ifade edilmektedir. Ülkemizde enerji ihtiyacı, nüfus artışına ve sanayideki gelişmelere paralel olarak gün geçtikçe artmakta ve enerji kaynakları bu ihtiyacı karşılayamamaktadır. Enerji talebinin büyük bir kısmını ithalatla karşılayan ülkemizde bu durumun kalkınma ve sanayileşmede bir engel oluşturmaması için enerjinin verimli kullanılması önemli hâle gelmiştir. Yapılan çalışmalara göre sadece enerjiyi verimli kullanarak yıllık enerji tüketiminin % 30’u kadar tasarruf sağlanacağı ifade edilmektedir.

Enerji Tasarrufu için Pratik Öneriler

Enerji verimliliği konusunda; binalarımızın yalıtılması, enerji verim sınıfı yüksek elektrikli ev aletlerinin kullanılması, sanayide aynı enerji ile daha fazla üretim sağlayabilecek tadilat ve yenileme projelerinin uygulanması, gereksiz aydınlatmaların önlenmesi ile verimliliği yüksek uzun ömürlü lambaların kullanılması ve ulaşımda, taşıt araçlarında ve ısınmada enerjinin verimli kullanılması gerekmektedir.

Küçük-Ev-Aletleri tasarrufu

Günlük hayatta ısınma, aydınlatma ve ulaşım vb. ihtiyaçlar karşılanırken buzdolabı, çamaşır makinesi, fırın, ocak gibi cihazlar ile her türlü enerji kullanımında öncelikle belli alışkanlıkları değiştirmek suretiyle günlük ihtiyaçların hiçbirisinden kısıtlama yapmadan enerjinin verimli kullanımı gerçekleşebilir. Bu durumda çevrenin korunmasına, aile bütçesine ve ülke ekonomisine katkı sağlamak mümkün olabilir.

Elektrikli ev aletleri ve aydınlatma cihazları tüketicinin temel ve zorunlu malları arasında ilk sırada yer almaktadır. Tüketicilerin elektrikli ev aletlerini ve aydınlatma cihazlarını satın alırken doğru seçim yapabilmeleri, bu cihazları güvenli ve verimli bir şekilde kullanabilmeleri önem arz etmektedir. Sanayi ve Ticaret Bakanlığınca, buzdolabı-dondurucular ve floresan lamba balastlarının enerji verimliliği konusunda AB teknik mevzuatı uyumlaştırılarak Türk hukuk sistemine kazandırılmıştır.

Elektrikli Ev Aletlerinin Enerji Etiketlemesinin İncelenmesi

Piyasaya arz edilen elektrikli aletlerin örneğin soğutucu cihazların “CE” uygunluk işareti taşıması gerekmektedir. Soğutucu cihazların elektrik tüketimi, ilgili yönetmelikte belirtilen cihazın kategorisine ait müsaade edilebilir azami elektrik tüketimine eşit veya daha az olmalıdır.

Enerji arz güvenliğinin sağlanması ile enerji yatırım ihtiyaçları ve ithalat bağımlılığı azalacak, ekonomik büyümenin iyileştirilmesine ve temiz çevrenin korunmasına önemli katkıda bulunacaktır. Enerji verimliliği bilincinin toplumun her kesiminde yaygınlaştırılması ile bir yaşam biçimi olarak hayatın her alanına taşınması gerekmektedir.

Maliyeti (fiyatı)
Ailenin ev işi etkinliklerine, standartlarına ve kaynaklarına göre ne tip bir araca ihtiyacı olduğunu belirlemesi gerekir. Aracın maliyeti hesaplanırken ilk fiyatı, çalışma (kullanım) maliyeti, tamir ve bakım maliyeti, servis ve kullanılma durumu, aracın tahmini hizmet ömrü dikkate alınmalıdır. Örneğin; kırsal kesimde yaşayan, bahçesinde yazın çok miktarda sebze yetiştiren, kalabalık bir aile için buzdolabının yanı sıra ayrıca derin dondurucuya ihtiyaç olduğu hâlde şehirde yaşayan küçük bir aile için ihtiyaç olmayabilir. Kullanımı kolay olan araçları seçmek, aracın kullanımının kolay olması ondan yararlanma imkânını arttırır. Aracın kullanımını kolaylaştıran özellikler fiyatını da etkiler.

Bir araçta kullanım kolaylığı sağlayan özellikler şunlardır: Parçaların kolay takılıp çıkarılabilmesi, çok yer kaplamaması, hareketli olması yani bir yerden bir yere taşınmasını kolaylaştıran tekerleklerin bulunması, birden fazla iş için kullanılabilmesi. Örneğin, mutfak robotu ile çırpıcı ve karıştırıcının yapacağı işlerin hepsinin yapabilmesidir.

Aynı zamanda ergonomik olması (ölçü ve tasarım bakımından insan ölçüleriyle uyumlu olması) dır. Örneğin, ütünün sapının normal bir insan elinin kavrayacağı kalınlıkta olması, termostat ayar düğmesinin ütü yaparken aynı anda parmakla çevrilebilecek konumda olması, aracın şeklinin ve renginin evde kullanılacağı bölümün özelliğine uygun olması, temizliğinin ve bakımının kolay olması, aracın yapımında kullanılan malzemenin kolay temizlenebilecek ve kir tutmayacak özellikte olması, temizleme maddelerine karşı dayanıklı olması kullanışlılığını arttırır.

Hakkında admin

Bir Göz Atın

Termosifon Su Akıtıyor, Ne Yapmalıyım ?

Termosifon Su Akıtıyor, Ne Yapmalıyım Evlerde sıcak kullanım suyu elde edilmesinde kullanılan araçlardan birisi de …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi