Anasayfa / Genel / Hidrofor Pompa Kullanım Ve Montajı

Hidrofor Pompa Kullanım Ve Montajı

Hidrofor Pompa Kullanım Ve Montajı

Hidrofor sistemi kullanacak kullanıcıların, özellikle sorunsuz kullanım adına dikkat etmeleri gerekmektedir. İlk olarak hidrofor alacak kullanıcılar “Hidrofor Seçimi Nasıl Yapılır ?” başlıklı makalemizi okumasını tavsiye etmekteyiz. Bu makalemizde hidrofor pompa sistemi montajı ve hidrofor pompa sisteminin doğru kullanımı ile ilgili bilgiler bulacaksınız.

Hidrofor Sisteminde Doğru Montaj Nasıl Yapılır ?

 1. Hidrofor pompa sistemine en alt seviyeden emiş yaptırılmamalıdır. Aktarımı yapılacak sıvının bulunduğu depo hidroforun yanında ve aynı seviyede olmalıdır.
 2. Hidrofor pompa asla ara ekipman kullanılmadan şehir şebekesine doğrudan bağlanmamalıdır.
 3. Hidrofor pompa sisteminin özellikle emiş esnasında zorlanmamaları gereklidir. Bu nedenle emiş yapılacak düzeneğin çapı gelişi güzel ayarlanmaz.
 4. Tek pompalı hidroforlarda pompa su giriş değerinden bir boy büyük, iki veya üç pompalı hidroforlarda ise emiş kollektörü çapında emiş tesisatı çekilmelidir.
 5. Plastik boru ile galvanizli boruların iç çaplarında farklılıklar vardır. Bu nedenle sistemde kullanılan malzemenin iç çap çeşitlerine göre hesaplamaları yapılmalıdır.
 6. Özellikle sistemde hidrofor dan kaynaklı ses sorununun önüne geçebilmek için lastik takozlar vasıtası ile pompa yere sabitlenmeli ve titreşim gibi sorunlar bertaraf edilmelidir. Tesisatın ağırlığı pompanın üzerine bindirilmemelidir.

Hidrofor Pompa Sisteminde Doğru Kullanım Şartları Nelerdir ? 

 1. Hidrofor pompa sistemi asla susuz çalıştırılmamalıdır
 2. Hidrofor sistemi çalıştırılmadan önce sistemin havası alınmalıdır.
 3. Standart teslimat kapsamında verilen seviye flatörü veya seviye elektrodları depo içine uygun şekilde yerleştirilmelidir.
 4. Membranlı tankın hava basıncı, çalıştırma basıncından yaklaşık 0,5 bar aşağıda olmalıdır.Hava basıncı periyodik olarak kontrol edilmelidir.
 5. Sistem içerisinde sıvıda donma gibi bir sorunla karşılaşılmışsa asla sistem çalıştırılmamalıdır.

Hakkında admin

Bir Göz Atın

Hidrofor Bakımı ve Önemi

Hidrofor Bakımı ve Önemi Kullanmakta olduğunuz hidroforun uzun yıllar ve verimli olarak kullanabilmeniz için periyodik …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi