site
stats
Home / Klima / Güneş enerjisi ile inverter klima çalıştırma maliyeti 3.42/5 (6)

Güneş enerjisi ile inverter klima çalıştırma maliyeti

SERVİS ÇAĞIR

Güneş enerjisi ile inverter klima çalıştırma

Güneş enerjisi ile inverter klima çalıştırma maliyeti Güneş enerjisi ile klima çalıştırmak için ciddi bir bütçe ayırmak gerekir. Çünkü klimalar çok fazla elektrik tüketir. Haberimizde inverter klima için güneş enerjisi sistemini hesaplamasını ve hangi cihazların kullanılabileceği bilgisini bulabilesiniz

gunespili

Güneş enerjisi ile inverter klima çalıştırma maliyetleri nedir?

Güneş enerjisi ile klima çalıştırmak için gerekli cihazlar nelerdir, maliyeti ne kadar? Biz sizin için sistemi hesaplayıp , neler kullanmanız gerektiğini söyleyeceğiz. Öncelikle tasarlayacağımız güneş enerjisi sistemi offgrid’dir. Yani şebekeden bağımsız bir sistemdir. Bu sistem akü destekli olup, bütün sistemin yükünü akülerden elde edeceğiz. İlk önce klimamızın tüketim gücünü ve günlük kullanım süresini tespit edeceğiz. Ardından tüketim miktarı ve gücüne göre sistem bileşenlerini belirleyeceğiz. Burada uzun uzun formüller yazmayacağız. Çünkü güneş enerjisi ile elektrik

üretmek için sistem hesaplamalarını birçok yerden kolaylıkla bulabilirsiniz.

İnverter Klima Ne Kadar Elektrik Tüketir?

İnverter klimalar , normal klimalar’a göre %11 daha fazla enerji tasarrufu imkanı sağlar. Güneş enerjisi sisteminde kullanılacak klima olarak 9000btu tercih ettik. Bu klima saatte 800 watt enerji tüketiyor. Haftanın 7 günü,günlük kullanım süresi ise 6 saat olarak alıyoruz. Amaç elektrikler kesilse dahi çalışsın. Şimdi bu güç ve kullanım miktarına göre sistem bileşenlerini belirleyelim.

1- Akü Kapasitesi Belirleme:

Toplam 6 saat klima kullanımı için günlük akü kapasitemiz 571 Ah ‘dir. Ama bu değer sınır değerdir. Hiçbir zaman bu değeri dikkate almayız. Bu yüzden ihtiyacımız olan akü kapasitesini %50 arttırıyoruz. Bunu yapmamızın amacı, aküleri daha uzun ömürlü ve daha verimli kullanmaktır. Aksi halde aküler 2 ay içinde kullanılmaz hale gelecektir. Kısaca kullanılacak akü kapasitesi = 856 Ah’dir. Burada sistem voltajını 24 Volt yapacağız. Çünkü klimamız daha verimli çalışmalı, aksi halde klima çalışır ama hiç tat vermez.

Buna bir örnek vermek gerekirse, sistem voltajı 12Volt olan bir su pompası saatte 2 metreküp su çıkartırsa, sistem voltajı 24Volt olan su pompası saatte 4 metreküp su çıkartabilir. Basit mantık. Ayrıca 48Volt’luk sistem de tasarlayabilirsiniz. Eğer akü bankamız 24Volt olacak ise, akü sayımız 2 şer 2 şer konulmak zorunda. Örneğin 5 akü veya 11 akü koyamazsınız. 6 akü veya 12 akü koyabilirsiniz. Eğer 230 Ah akü kullanılırsa, toplam 4 tane işimizi görür. Ve akü kapasitemiz de 920 Ah olur. Kullanılacak akü tipi ise kuru tip akü olmalı.

2- Güneş Paneli Sayısı Belirleme:

Kullanılacak güneş panelleri ile akülerimizi şarj edeceğiz. Burada monokristal veya polikristal güneş paneli tercih edebilirsiniz. Çok aşırı bir şey farketmez. Biz polikristal güneş paneli tercih edeceğiz. Güneş panelinin gücünü ise 150 watt olarak seçeceğiz. 1 tane 150watt güneş paneli saatte 8,20 ah akım üretebilir. Sistemimizin günlük tüketimi 571 ah’dir. Güneş panelini tüketeceğimiz akü kapasitesine göre belirleyeceğiz. Sistem her gün kullanılacağı için , aküler her gün doldur-boşalt olacaktır. Toplam güneş paneli sayısı 9 adet 150 watt ‘tır. Bu miktar ile 8 saat güneşlenme süresince 576 ah ‘den daha fazla akım üretebiliriz. Bu da bize fazlasıyla yetecektir.

3- Şarj Kontrol Cihazı/MPPT Belirleme:

Bu sistem için MPPT dediğimiz yüksek kapasiteli şarj cihazlarından kullanacağız. Eğer 24 Volt 60 Ah MPPT kullanırsak, bizim için yeterlidir. Zaten 60 Ah’lik MPPT cihazlarına 24 Voltluk sistemlerde maksimum 9 adet güneş paneli bağlanabiliyor.

4- İnverter Kapasitesi ve Tipi Belirleme:

Kesinlikle modifiye sinüs inverter kullanmayın. Çünkü böyle yüklü bir sistemde , çok çabuk bozulabilir. Kullanılacak inverter tipi tam sinüs dalga verendir. 1000 ve üstünde tam sinüs inverter kullanabilirsiniz. İnverter’i alırken de 24Volt olmasına dikkat edin. Eğer güneş enerjisi ile klima çalıştırmak istiyorsanız, güneş enerjisi sistemi için kullanacağınız ekipmanlar bunlardır.

Lütfen Oylayın

Bir Göz Atın

Klimaların Kullanım Ömrü Ne Kadardır ?

Klimaların Kullanım Ömrü Ne Kadardır ? Klimaların Kullanım Ömrü Ne Kadardır Bildiğiniz gibi evlerimizde veya …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir