Anasayfa / Klima / Sistem Odası Klimaları

Sistem Odası Klimaları

Sistem Odası Klimaları Sistem odalarında barındırılan sunucu ve diğer ekipmanların sağlıklı bir şekilde  çalışabilmeleri için ortamın sıcaklığını, hava temizliğini, nemini, hava hareketlerini  istenilen seviyelerde tutulması gerekmektedir. Küçük sistemlerin basit klima  çözümleri ile soğutulması düşünülür. Sistem odalarındaki cihazların güç tüketimleri  ve cihaz yoğunluğunun zamanla artması ile birlikte hassas kontrollü klima sistemleri  ve farklı tasarımların kullanılması gerekmektedir. Sistem odaları tasarlanırken,  iklimlendirme sistemleri için seçilecek soğutma kapasitesi sistem odasındaki  cihazların güç tüketimleri hesaplanarak belirlenir.

sistem odası klima

a) Sıcak ve soğuk hava akımlarının karışması: Cihazların içerisinden geçen  havanın sıcaklığının yükselmesine yol açarlar. Ayrıca sistem odası  klimalarınının(Computer Room Air Conditioner – CRAC) işledikleri havanın  sıcaklığının alçalması, CRAC soğutma bobinlerinin çiy noktasından aşağıda  olmasına ve soğutma kapasitesinin düşmesine yol açabilir.
b) Sunucu ve diğer ekipmanlardan çıkan sıcak havanın CRAC yerine tekrar  cihazlara girmesi: Özellikle rackların üst bölümlerinde bulunan cihazlar için  performans düşüklüğü, beklenenden kısa sürede parça değişikliği ihtiyacı gibi  ciddi problemler yaratabilir.
c) Soğuk havanın istenilen bir şekilde tüm cihazlara ulaştırılamaması:  Yükseltilmiş zemin altından soğuk havanın iletildiği uygulamalarda kablo  girişleri için kullanılan delikler ve yükseltilmiş zemin altında bulunan kablolar ve  diğer malzemeler soğuk havanın istenilen noktalara iletimi konusunda sorun  çıkarmaktadır. ve bazı rackların çok fazla etkilendiği sıcak noktaların(hot spot)  oluşmasına yol açmaktadır.

Neden Sistem odası Klimaları? Kullanım Avantajları

Firmaların bilişim altyapılarını oluşturan sistem odaları için klima kullanmak zaruri bir durumdur. Sistem odası klima modelleri arasından, sistem odası büyüklüğüne ve cihazların ısı üretme miktarları göz önüne alınarak yedekli olarak çalışacak, hassas kontrollü veya split klimalar tercih edilmelidir.

Sistem odası klima modelleri içinde elektrik kesintilerinde tekrar çalışma özellikleri olan cihazların tercih edilmesi gerekir. Sistem odası klimaları kullanılmayan mekanlarda cihazların performansları büyük ölçüde düşecektir. Bu nedenle düşük ortam sıcaklıklarında sorunsuz olarak çalışan sistem odası klimaların avantajlarından yararlanmak gerekir.

Sistem odası için klimalar, esnek kurulum, sessiz çalışma, bakterileri ve tozları toplama özellikleriyle çalışma alanını daha verimli hale getirecektir. A sınıfı sistem odası klimaları, minimum enerji harcayarak maksimum verim sunması açısından da avantajlı iklimlendirme sağlayacaktır.

Hakkında admin

Bir Göz Atın

Beko Klima Problemleri için Çözüm Önerileri

Beko Klima Problemleri için Çözüm Önerileri

Beko Klima Problemleri için Çözüm Önerileri hakkında derlediğimiz makalemizi inceleyebilir, problemlerinize çözüm bulabilirsiniz. Beko Klima …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çağrı Merkezi