site
stats
Home / Klima / Sistem Odası Klimaları

Sistem Odası Klimaları

Sistem Odası İklimlendirmesi

Sistem odalarında barındırılan sunucu ve diğer ekipmanların sağlıklı bir şekilde  çalışabilmeleri için ortamın sıcaklığını, hava temizliğini, nemini, hava hareketlerini  istenilen seviyelerde tutulması gerekmektedir. Küçük sistemlerin basit klima  çözümleri ile soğutulması düşünülse de sistem odalarındaki cihazların güç tüketimleri  ve cihaz yoğunluğunun zamanla artması ile birlikte hassas kontrollü klima sistemleri  ve farklı tasarımların kullanılması gerekmektedir. Sistem odaları tasarlanırken,  iklimlendirme sistemleri için seçilecek soğutma kapasitesi sistem odasındaki  cihazların güç tüketimleri hesaplanarak belirlenir.

sistem odası klima

a) Sıcak ve soğuk hava akımlarının karışması: Cihazların içerisinden geçen  havanın sıcaklığının yükselmesine yol açarlar. Ayrıca sistem odası  klimalarınının(Computer Room Air Conditioner – CRAC) işledikleri havanın  sıcaklığının alçalması, CRAC soğutma bobinlerinin çiy noktasından aşağıda  olmasına ve soğutma kapasitesinin düşmesine yol açabilir.
b) Sunucu ve diğer ekipmanlardan çıkan sıcak havanın CRAC yerine tekrar  cihazlara girmesi: Özellikle rackların üst bölümlerinde bulunan cihazlar için  performans düşüklüğü, beklenenden kısa sürede parça değişikliği ihtiyacı gibi  ciddi problemler yaratabilir.
c) Soğuk havanın istenilen bir şekilde tüm cihazlara ulaştırılamaması:  Yükseltilmiş zemin altından soğuk havanın iletildiği uygulamalarda kablo  girişleri için kullanılan delikler ve yükseltilmiş zemin altında bulunan kablolar ve  diğer malzemeler soğuk havanın istenilen noktalara iletimi konusunda sorun  çıkarmakta ve bazı rackların çok fazla etkilendiği sıcak noktaların(hot spot)  oluşmasına yol açmaktadır.

Lütfen Oylayın

Bir Göz Atın

Klimanın Fan Motoru Çalışmıyor ısıtma sogutma yok

Klima Çalışmıyor ısıtma sogutma yok Klimanın Fan Motoru Çalışmıyor ısıtma sogutma yok Termost arızalı veya …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir