site
stats
Home / Kombi / kombiye nasıl hava basılır ? 4.83/5 (3)

kombiye nasıl hava basılır ?

Kombilerde kombi içerisindeki suyu dengeleyen genleşme tankıdır. Tank içerisinde hava yetersiz olduğu zaman bar göstergesinde yükselme olur ve cihaz su akıtır. Su basıncındaki azalma kombinin arızaya geçmesine sebep olabilir.

kombi genleşme tankına hava nasıl basılır ?

Öncelikle tahliye musluğundan kombideki su boşaltılır. Pompa yardımı ile 1.2 bar olacak şekilde hava basılır. Bu işlem esnasında tahliye musluğu açık olmalı ve buna dikkat edilmelidir. Hava basma işleminden sonra kombiye gereken değere kadar su doldurup tekrar cihaz çalıştırılır.

kombiye-nasil-hava-basilir

Genleşme Tankı Nedir ?

Membranlı Tanklar piyasada çeşitli adlarla anılmaktadır. Bunlardan bazıları aşağıda sıralanmıştır;
Membranlı Tank
Genleşme Tankı (veya Deposu)
Kapalı Genleşme Tankı
İmbisat Tankı (veya Deposu)
Denge Tankı (veya Deposu)
Tankların, genellikle kullanıldığı sektöre ve kullanım amacına göre isimlendirildiği görülmektedir.

Genleşme Tankına sadece Azot veya Hava Basılabilinir.
Balon tip membranlarda su sacla temas etmez daima membranın içinde hava bulunur dolayısıyla balon tip membranlar hem ısıtma sistemlerinde hem de hidrofor tesisatında kullanılabilirler.

Genleşme Tankın havası sık sık kontrol edilmelidir.

Membranlı tanklar devreye alınırken içindeki havanın basıncı mutlaka kontrol edilmelidir bu tanklara üretim sırasında 1-2 bar civarında hava basılır tabii tank kullanılıcak yere göre basıncının ayarlanması gerekir.

Bütün Tankların kullanımında içinde su olmaması gerekir bu önemli bir durumdur sürekli olarak içinde hava veya azot bulunması gerekir!

Genleşme tanklarının basıncı kontrol edilirken sistemden çıkarılıp dışarıda kontrol edilmesi daha sağlıklı sonuç verir. Veya sistemdeki su boşaltılarak basıncı kontrol edilir.

Genleşme tankı ısıtma devresi aktif olunca suyun ısınması ile birlikte genleşen su hacmi genleşme tankına toplanır. Daha sonra ısı düştüğünde bu su tekrar tesiata döner ve tesisatın basıncını dengeler.

Genleşme tankları genelde kapalı devrelerde kullanılır ve ısıtma sürecine tam olarak hakim olunmayan ısıtma sistemlerinde kullanılması Tehlikelidir.(Örnek: Kömürlü kazanlar vs.) Bu yüzden ısıtma sürecine hakim olunmayan sistemlerde açık genleşme kullanılması tavsiye edilir.

Lütfen Oylayın

Bir Göz Atın

Doğalgaz Zehirlenmesi Durumunda Neler Yapılmalıdır ?

Doğal Gaz hem ısınma hem gıda pişirme hem de banyoda kombi ve şofben’in görevini alarak birden …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir