Anasayfa / Soru Cevap / Çamaşır Makinesi, Gövdede Elektrik Kaçağı Var ?

Çamaşır Makinesi, Gövdede Elektrik Kaçağı Var ?

Çamaşır Makinesi, Gövdede Elektrik Kaçağı Var ?

Çamaşır Makinesi, Gövdede Elektrik Kaçağı Var ise makine fişinin takıldığı priz topraklanmamış olabilir. Priz kontrol edilir. Topraklama yok  ise topraklama yapılır. Makine üzerindeki topraklama uçları çıkmış olabilir. Uçları kontrol edilir. Çıkmış uç varsa yerine takılır, Fişin topraklama ucu, prizdeki topraklama ucuna temas etmiyor olabilir. Birbirine temas etmesi sağlanır, Isıtıcı, yıkama motoru ve pompa motorundan gövdeye kaçak olabilir, bu aygıtlar teker teker kontrol edilir. Kaçak varsa giderilir.

Özellikle çamaşır makinesi çalıştırıldığı zaman gövdesinde elektrik kaçağı bulunuyorsa bu durumun en kısa sürede çözüme kavuşturulması gerekir. Aksi takdirde güvenlik tehlikesi yaratan durumlar meydana gelebilecektir.

 

Inside-a-washing-machine

ELEKTRİK KAÇAĞI NEDENLERİ

Bir çamaşır makinesinin gövdesinde elektrik kaçağı olması sorununun nedenlerine bakacak olduğumuz zaman fişin topraklama ucunun prizdeki topraklama ucuna temas etmemesi sorunu ile karşılaşmamız da söz konusu olabilmektedir. Bu durumda uçların birbirine temas etmesini sağlamanız halinde problemin ortadan kalkması mümkün olabilecektir. Bunların yanı sıra ısıtıcıda, yıkama motorunda ya da pompa motorunda meydana gelen kaçaklar da makine gövdesinde elektrik kaçağına neden olabilir. Bu aygıtların tek tek kontrol edilmesi ve kaçak varsa giderilmesi sayesinde sorununuzun ortadan kalkması mümkün olacaktır.

Çamaşır makinesi gövdesindeki elektrik kaçağı sorununa neden olan bazı durumların kendi başınıza halledebileceğiniz küçük sorunlar olması mümkün olduğu gibi bazıları için mutlaka servis elemanı çağırmanız gerekebilmektedir. Bu yüzden güvenlik önlemi almak adına uzman kişilerden destek almanız sizin için çok daha doğru bir adım olacaktır.

 

Hakkında admin

Bir Göz Atın

Fırın kapısının kilidini nasıl açıyorsunuz ?

Fırın kapısının kilidini nasıl açıyorsunuz ? Bu yazıda bir piroliz programından sonra kilitli kalır bir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi