Anasayfa / Soru Cevap / Çamaşır Makinesi Yıkama Programında Sıkma Hızında Çalışıyor ?

Çamaşır Makinesi Yıkama Programında Sıkma Hızında Çalışıyor ?

Çamaşır Makinesi Yıkama Programında Sıkma Hızında Çalışıyor, kontrol ünitesi arızalı olabilir. Hız kontrol ünitesinde bulunan tiryak arızalanmış olabilir, arızalı ise yenisi ile değiştirilir. Takojenaratör bobini veya ortasında dönen mıknatıs, kırılmış ya da özelliğini kaybetmiş olabilir. Takojenaratör mıknatısı değiştirilir veya bobin komple değiştirilir.

Sıkma Hızında Çalışıyor

Çamaşır Makinesi Yıkama Programında Sıkma Hızında Çalışıyor ?

Çamaşır Makinem Hızlı Dönüyor Çamaşır makinesinin hızlı dönmesi normal bir durum değildir, özellikle yıkama esnasında çamaşır makinesinin kazanı belirli bir hızda ve periyotta döner eğer çamaşır makinesi yıkama esnasında sıkma programındaki hızlı bir şekilde dönüyorsa o zaman cihazda bir sorun vardır. Bu sorunun ortaya çıkmasının iki nedeni vardır. Bu nedenlerden bir tanesi yıkama motoru üzerinde bulunan takometre adlı parçadır. Takometre motorun yıkama turundaki hızı ayarlar eğer takometre kısa devre yapmışsa veya çatlamışsa yıkama esnasında kazanın çok hızlı dönmesine neden olur. Diğer bir arıza nedeni ise çamaşır makinesi üzerinde bulunan program kartıdır. Program kartı üzerinde bulunan tiryak adlı parça eğer arıza yapmış ise cihaz çalışır çalışmaz sıkma devrinde dönmeye başlar. Bazı istisnai durumlarda ise motor takometresi ile program kartı tiryak parçası aynı anda bozulabilir. Bu parçaların yani motor ve program kartının tamiri mevcuttur. Tamiri yapılan program kartı ve takometre adlı parça eskisi gibi sağlıklı şekilde çalışabilir.

Hakkında admin

Bir Göz Atın

Fırın kapısının kilidini nasıl açıyorsunuz ?

Fırın kapısının kilidini nasıl açıyorsunuz ? Bu yazıda bir piroliz programından sonra kilitli kalır bir …

Bir yorum

  1. Ercüment

    Anlatım için çok teşekkürler. Aynı arızayı yaşıyorum makina hızlı devirle başlıyor daha sonra bir miktar devri düşürüyor ama yinede hızlı duruluyor, bazen anlık normale dönüyor, sıkmaya geçerken hızlı kalkıyor ve kazanı vuruyor. Anakarttan kaynaklanıyor diye 2 ayrı sıfır anakartı takıp denendi birisi 1 gün düzgün çalışıp ertesi gün aynı arızayı verdi. Sorunun motor tako sensöründe olduğu teşhisi konuldu ancak bu tek başına satılmıyor motorun üzerinde tako ile birlikte komple satılıyor fiyatıda epey yüksek. Tako bobini ölçüldüğnde 66 ohm gibi bir değer gösteriyor ve sağlam görünüyor. Motoru sökerek atölye ortamında bir dimmer ile farklı devirlerde çalıştırarak tako sensörünün anakarta gönderdiği değerleri gözlemledim. 40rpm yıkama devrinde 1.5 VAC/500Hz, orta devirlerde 8.0 VAC/900Hz, santrifüj sıkma devri olan en yüksek devirde 27.0 VAC/1.27 KHz değerler aldım, değerler lineer değil farklı artış gösteriyor bu tako nun çalıştığını göstermiyo rmu? Anakart için bu değerler normal mi? birde voltajmı yoksa pulse/frekans değerinimi kullanıyor bilmiyorum. Bir tako sensörü bulabilirsem değiştirip onu deneyeceğim ama piyasada bulamıyorum. Yepyeni makina bu sebeple kullanılamıyor. Daha başka ne yapabilirim, bana ışık tutabilirseniz çok sevinirim, şimdiden teşekkürler…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi