Anasayfa / Soru Cevap / Çamaşır Yıkamada Kullanılan Araçlar

Çamaşır Yıkamada Kullanılan Araçlar

Çamaşır Yıkamada Kullanılan Araçlar Sıcak, soğuk, kir, toz gibi etkenlerden korunmak amacıyla tekstil sanayi tarafından üretilen eşya ve giysilere çamaşır denir. Temizlik kirli olan eşyayı eritkenlere sokarak kir ve lekelerden kurtarma, aşınmaya ve mikropların üremesine uygun olmayan ortam yaratmaya hizmet eder. Bundan dolayı temizlenmiş çamaşır mikroplardan arındırılmış bir nevi sterilize edilmiş çamaşırdır. Bedensel temizliğin yanı sıra temiz giyinme ve temiz eşya kullanılması da sağlıklı bir yaşamın gereğidir. Temiz giyinmek için temiz çamaşırlara ihtiyaç vardır. Bu bakımdan çamaşır hijyeninin sağlanması çamaşırların uygun yöntemlerle yıkanması ile gerçekleşir.

camasir yikama nasıl yapılır

Çamaşırlar elde yıkanırken küvet, kova, maşrapa ve kaynatma kazanları gibi araçlara; su, sabun, elde yıkama deterjanı, çamaşır suyu, yumuşatıcı ve soda gibi de gereçlere ihtiyaç duyulur. Çamaşırları makinede yıkayabilmek için ise çamaşır makinesi ve çamaşır deterjanını makineye koyabilmek için gerekli çeşitli ölçekler ve bazı çamaşırların makinede zarar görmemesini sağlayan torbalar gibi araçlara ihtiyaç vardır. Çamaşırlar makinede yıkanırken makine için üretilmiş ana yıkama deterjanları, yardımcı yıkama deterjanları, ağartıcılar, kireç çözücüler, leke çıkarıcılar, kola ve yumuşatıcılar gibi de gereçler kullanılır,

Küvetler: İçinde çamaşır yıkanan metal veya plastikten yapılmış geniş kaplardır. Çok eski tarihlerden bu yana tahtadan ve bakır olanları insanlar tarafından çamaşır yıkamak için kullanılmıştır. Çamaşırların ıslatılıp bekletilmesi ve yıkanması için en uygun araçtır.

Kovalar: Kovalar her türlü temizlik işinde en çok kullanılan araçlardır. Temizliğinin ve bakımının kolay olması, hafif olması ve gürültüsüz olması nedeniyle plastik kovalar daha çok tercih edilir. Çamaşırlar elde yıkanırken kullanılacak suyun bir kısmını hazırda bulundurmak için kovalar kullanılabilir.

Maşrapalar: Derin kaplardan su almaya yarayan ağzı açık, kulplu, genellikle plastikten yapılmış küçük kaplardır. Çamaşırlar elde yıkanırken küvetin içine su eklemek ve suyu küvetten boşaltmak için kullanılır.
 Kaynatma kazanları: Çamaşır yıkama sularının ısıtıldığı, içine çamaşırların su ve yıkama gereçlerinin eklenerek kaynatıldığı çift kulplu tabanı 50–60 cm çapında alüminyum veya çelik kovalardır.

Su: Su iyi bir eritici ve çözücüdür. Bu özelliklerinden dolayı çamaşır yıkama işlemlerinde deterjan ve kirler için temel malzemedir. Ancak tek başına kullanıldığında iyi sonuç vermez. Çünkü suyun yüzey gerilimi çok fazladır. Su kalitesi, deterjan seçimi ve dozajlarının belirlenmesindeki en önemli faktördür. Su kalitesi iyi olmayan sularla yapılan yıkama başarılı sonuç vermez. Suyun sertlik derecesinin bilinmesi, temizlik maddelerinin kullanım miktarının tespit edilmesinde ve beklenen temizliğin elde edilmesinde önemli rol oynar.

Sert su kumaş liflerini yıpratır, çamaşırı sertleştirir ve ömrünü kısaltır. Çamaşırın üzerinde kireç tabakası oluşturacağından çamaşırın grileşmesine neden olur. Suyun kalitesi, suda bulunan alkalilerin çeşitleri ve bulunuş şekilleri ile belirlenmektedir. Bu alkalilere göre su, sert ya da yumuşak su olarak isimlendirilir. Suyun sertlik derecesi yüksek ise kimyasal ve mekanik yollarla sertliğinin giderilmesi gerekir. Suyun kalitesi belirlendikten sonra çamaşır yıkama işlemi için kullanılacak yıkama maddesinin ne olduğu ve ne miktarda kullanılacağı belirlenir.

Hakkında admin

Bir Göz Atın

Fırın kapısının kilidini nasıl açıyorsunuz ?

Fırın kapısının kilidini nasıl açıyorsunuz ? Bu yazıda bir piroliz programından sonra kilitli kalır bir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi