Ev / Elektronik / Android telefonunuzla nasıl daha iyi fotoğraflar çekebilirsiniz ?
Android telefonunuzla nasıl daha iyi fotoğraflar çekebilirsiniz

Android telefonunuzla nasıl daha iyi fotoğraflar çekebilirsiniz ?

Android telefonunuzla nasıl daha iyi fotoğraflar çekebilirsiniz ?  İyi bir fotoğrafçı olmak, sadece iyi bir kameradan daha fazlasını gerektirir. Söylendiği gibi, teknoloji de önemlidir ve bu aynı zamanda akıllı telefon fotoğrafçılığı için de geçerlidir. Birkaç tweaks yardımı ile, birkaç uygulama ve ek bilgi olmadan, akıllı telefonunuzun kamerasından daha fazlasını elde edebilirsiniz. Daha iyi gün batımı ve parti fotoğrafları çekmek için birkaç yeni ipucu ve bokeh efektleri konusunda uzman bir rehber ekledik .

Akıllı telefon fotoğrafları için ipuçları ve püf noktaları: akıllı telefonunuzu hazırlama

İçindekiler

Akıllı telefon fotoğraf ipucu: en iyi çözünürlük ve görüntü kalitesi

Akıllı telefon kameranıza başlamadan önce ayarlara bir göz atın. Sık sık, fabrika ayarları uygun değildir. Bazen daha düşük bir çözünürlük ayarlanır. Genellikle, bu daha iyi bir dijital zoom sağlar – ancak aşağıdaki önerilerimize de uymalısınız. En boy oranını ayarlamanız önerilir, böylece mümkün olan en büyük resmi elde edebilirsiniz. Aşağıdaki ekran görüntüsü 16: 9 biçimini gösterir, çünkü 4: 3 biçiminde sayfalar kesilir. Diğer akıllı telefonlarda tam tersi olabilir: 4: 3 formatı en büyük fotoğrafları oluşturur, ancak 16: 9 görüntüleri resmin bir kısmını keser. Daha sonra, en iyi resim detayını seçebilirsiniz.

AndroidPIT Sony Xperia Xa Ultra İnceleme 2815
Akıllı telefon kamera ipuçlarımızla fotoğraf çekerken daha da eğlenin.

Yüksek çözünürlüklü fotoğraflar düşük çözünürlüklü olanlardan daha fazla hafıza alanı kullandığından, her zaman bir microSD karta sahip olmalısınız – elbette, bu yalnızca akıllı telefonunuzda karşılık gelen kart yuvasına sahipse olabilir. Aksi takdirde, eski fotoğraflarınızı kaydedin ve daha fazla fotoğraf çekmeden önce belleği boşaltın.

ekran görüntüsü
Mükemmel enstantane için maksimum çözünürlük ve görüntü kalitesini kullanın. 

Akıllı telefon fotoğraf ipucu: lensi temizleyin

Kamera merceğinin kir ve parmak izi olmadığından emin olun. Akıllı telefon muhtemelen zamanının çoğunu ceket cebinizde veya çantanızda geçiriyor, tozun lense girebileceği bir yer. Fotoğraf çekmeden önce lensi bir bezle silmek en iyisidir. Lensi çizmeden temizlemek için, piyasada satılan bir mikrofiber bez veya gözlükçiden bir temizleme bezi kullanın. Gerekirse yüz dokuları da iyidir, ancak bazen ince ve sinir bozucu tozların arkasında kalırlar.

Akıllı telefon fotoğrafları için ipuçları ve püf noktaları: teknoloji ve odak

Akıllı telefon fotoğraf ipucu: doğru pozlama ayarlarını bulma

Fotoğrafta, üç değer fotoğrafla ilgilidir: pozlama süresi, açıklık ve ISO değerleri. Birlikte, fotoğrafın ne kadar parlak pozlandığını, arka planın ne kadar net bir şekilde odaklandığını ve hareketli bir nesnenin görüntüde bulanık olup olmadığını belirlerler.

Açıklık:  Akıllı telefon fotoğrafları için, açıklığı ayarlayamazsınız, çünkü sabit. Bu nedenle, akıllı telefon fotoğrafçılarının ISO değeri ve pozlama süresi için doğru ayarları bulması önemlidir. Otomatik modda, kamera bunları bağımsız olarak belirler, ancak manuel mod genellikle daha iyi ve daha kesin sonuçlar sağlar.

Pozlama süresi:  Uzun pozlama süreleri, özellikle zayıf ışık koşullarında, fotoğrafınızın aydınlatılmasını iyileştirmek için bir seçenektir. Ancak, bu hareketli nesnelerin çizgiler oluşturmasına neden olur. Bu efekt, nehirler için ustaca veya bir şehrin gece manzarasında kullanılabilir. Öte yandan, kısa maruz kalma süreleri aslında bir anı dondurur.

ISO değerleri: anlamanız gereken ikinci değer ISO değeridir. Bu, sensörün ışık hassasiyetini gösterir. Değer ne kadar yüksek olursa, o kadar hassas olur. Daha yüksek bir ISO değeri ile, örneğin, pozlama süresini kısaltabilir ve böylece daha net fotoğraflar elde edebilirsiniz. Karanlık ortamlarda, genellikle yüksek bir ISO değerine ve uzun bir maruz kalma süresine ihtiyaç duyarsınız.

Öyleyse neden her zaman yüksek bir ISO değeri ile çekim yapmıyorsunuz? Nedeni basit: Yüksek bir ISO değeri de görüntüde daha fazla gürültü oluşturur. Her akıllı telefon biraz farklı davranıyor: bazı akıllı telefonların ISO 400 veya 800’de kamera gürültüsü sorunları var, bazılarında ise daha erken gürültü sorunları var. Bu nedenle, akıllı telefonunuzun kamerayı nasıl idare ettiğini öğrenmeli ve hangi ISO değerinin kesin ve kabul edilebilir sonuçlara yol açtığını bulmalısınız. Çoğu durumda, en fazla 200 olan değerler idealdir.

Akıllı telefon fotoğraf ipucu: odağı manuel olarak ayarla

Başarılı bir görüntü için, birçok şey doğru odağa bağlıdır. Otomatik odaklama genellikle yardımcı olur, ancak kusursuz değildir. Ne de olsa, çoğu zaman neye odaklanmak istediğimizi bilmiyor. Dokunmatik odak, çözüm olduğu için parmağınıza bir dokunuş bu sorunu önlemek için yeterlidir. Kameranın odaklanmasını istediğiniz ekrana dokunun. Kamera uygulamasının manuel modunda, kamerayı tamamen manuel olarak odaklayabilirsiniz.

Akıllı telefon fotoğraf ipucu: birden fazla çekim yapın, sonra sıralayın

Mükemmel enstantaneye güvenmek yerine, konunuzun birden çok resmini çekmek daha iyidir. Paris’teki Eyfel Kulesi’nin önünde romantik öpücüğünün tek fotoğrafı odak dışındaysa, muhtemelen pişman olacaksınız. Her konuyu birkaç kez çekin ve otomatik netlemeye dikkat edin. Bunu düşünene kadar bunu yeterince zaman yapın: bu kesinlikle iyi bir resim. Günümüzde, üstün kaliteli akıllı telefonlar, bir düğmeye basarak kameranın seri halinde birkaç fotoğraf çekmesine olanak tanıyan seri bir görüntü işlevi sunuyor.

Smartphone fotoğraf ipucu: iki elle kullanım

Hızlı enstantaneler sıklıkla anın eksiklikleri ve dinamikleri ortasında canlanır, bu nedenle biraz titrek olabilirler. Ancak, tamamen açık olması gerekiyorsa, gündelik tek elle fotoğraf çekmek yeterli değildir. Akıllı telefonunuzu her iki elinizle sabit ve dengeli tutun. Akıllı telefon tutucusuna sahip bir tripod, mükemmel stand için idealdir, ancak akıllı telefonu bir korkulukta desteklemek ve onu bu şekilde sabitlemek için genellikle yeterlidir.

Bu mümkün değilse, o zaman kollarınızı desteklemeye çalışmalı veya tamamen uzatmalısınız. Akıllı telefonu ne kadar az hareket ettirirseniz, çekilen fotoğraf o kadar net olur.

Akıllı telefon fotoğrafları için ipuçları ve püf noktaları: konu ve perspektif

Smartphone fotoğraf ipucu: üçte bir kuralı

Üçte bir kuralı, altın oranın basitleştirilmiş bir uygulamasıdır. Görüntü iki yatay ve iki dikey kılavuz çizgisi ile alt bölümlere ayrılmıştır, böylece bunlar dokuz tek tip kutu oluşturur. Birçok akıllı telefon için, şebekeyi hayal etmek zorunda değilsiniz, çünkü genellikle yardım görevi yapan bir işleve sahipsiniz. Özne daha sonra, görüntünün dört kesişme noktasından birine veya hatta bir çizgi boyunca yerleştirilmeli, böylece sahneye uygun şekilde yerleştirilmelidir. Manzara çekimlerinde, ufku iki çizgiden birine hizalamak faydalıdır.

AndroidPIT smartphone fotoğraf makinesi
Yardım hatları, görüntü kompozisyonunda size yardımcı olur 

Üçte bir kurala göre, harika bir fotoğraf kompozisyonu çocuk oyuncağıdır. Yardım hatları için ek ayarlar var. Bazı uygulamalar, yardım hatlarını altın oranlarda da görüntüleyebilir ve bu da görüntü tasarımında küçük farklılıklar ile sonuçlanabilir.

AndroidPIT smartphone fotoğraflarında altın schnitt
Bazı uygulamalar altın oranla size daha fazla yardımcı olabilir. 

Akıllı telefon fotoğraf ipucu: düz ufuk

Bu ipucu sonuncuyla bağlantılıdır ve burada vizördeki gömülü ızgarayı da kullanabilirsiniz. Eğri çizgiler, amaçlanmadıkça fotoğrafa huzursuzluk getirir. Ufuk, mesafe içine bakarken baskın çizgidir, bu nedenle ufkun eğri olmadığından emin olun.

2013 09 07
Bu resimde, ön planın sol-üçündeki bitki görüntü derinliğini verir, ancak çarpık ufuk rahatsız edicidir ve resme huzursuzluk getirir. 

Akıllı telefon fotoğraf ipucu: alan kuralı

Daha önce de belirtildiği gibi, fotoğraftaki bazı konular “nefes almak veya bakmak” için de alana ihtiyaç duyuyor. Altın oran gibi, başka bir eleman fotoğrafta daha fazla uyum yaratabilir. Boşluk kuralını doğru kullanmak, kompozisyonda bir hareket, aktivite veya tamamlanma hissi yaratır. Bir portre ile, nesnenin bakış açısı mesafeye girebilir ve boşlukları gözler yönünde bırakmak ve yüzün hemen kesilmemesi genellikle idealdir. Örneğin bakışlar, resmedilen kişinin sadece konsantre olduğu gerçeğini de ifade edebilir – bu da fotoğrafa daha fazla yaşam getirir.

Hareketli bir arabanın fotoğrafını çekiyorsanız, arabanın üzerinde olduğu asfaltı göstermek yerine, arabanızın bulunduğu yerde de yer bırakmalısınız. Bu kural, üçte bir kural gibi, bir fotoğraf talep ettiğinde ve özel bir şey olacağına söz verdiğinde kırılabilir ve olmalıdır.

uzay kuralı
Uzay kuralı: konunuza “nefes almak için” biraz yer verin. 

Akıllı telefon fotoğraf ipucu: ön planda elemanları garantiler

Fotoğraflar, etrafımızdaki üç boyutlu alanı gösteriyor. Ancak, konunuz oldukça uzaktaysa, bunu birkaç görüntü katmanıyla geliştirmek yararlı olabilir. Bir insan, bir ağaç veya ön plandaki başka bir nesne, yaşamı başka türlü bir manzaraya soluyor, çünkü varlığı tüm resmi daha derinlemesine veriyor.

Akıllı telefon fotoğraf ipucu: yukarıdan fotoğraf

Başkalarının özçekimlerini veya portre fotoğraflarını çekmek istiyorsanız, fotoğraf çekerken akıllı telefonu biraz daha yüksek tutmalısınız, böylece fotoğraf çekerken konu biraz yukarı bakacaktır. Bu can sıkıcı çift çene etkisi ve istenmeyen kontür önler. Elbette, en iyi tarafınızın öne çıktığı başka pozisyonlar da var. Eğer bakarsanız, boynunuzu ve yüzünüzü gerersiniz ve görüntü işleme ve güzellik modu olmadan her şey biraz daha pürüzsüz ve daha sıkı çıkar. Ama yukarıdan fotoğraf çekmekle uğraşmayın, aksi halde kişi cüceye benziyor.

yukarıdan vurdu irena
Özçekimler ve portre fotoğrafları, yukarıdan fotoğraflandığında daha iyi bir izlenim bırakıyor. 

Akıllı telefon fotoğraf ipucu: günün doğru saatini bekleyin

Anlık görüntüler genellikle hasta görüntüsü kompozisyonunun lüksüne izin vermez. Ancak, bir fotoğraf planlıyorsanız, ne zaman çektiğinize dikkat etmelisiniz, çünkü sabah ve akşam saatlerinde genellikle öğle saatlerinden çok daha ilginç ışık koşulları vardır.

Smartphone fotoğraf ipucu: bakış açısı ile oynamak

Bir fotoğrafın her zaman düz olması gerekmez; Zaten gün boyu bu bakış açısına sahibiz. Farklı bir açı dene, kendini bir tepeye koy ve aşağı doğru fotoğraf çek, ya da bir diz için dizlerinin üstüne çök. Bu genellikle daha ilginç fotoğraflar oluşturur – nefret edilen çift çene hariç. Bu yüzden aşağıdan yapılan çekimlere dikkat edin.

Muenster Kalender kleiner 14
Bu resim için zemine yakın bir pozisyon seçildi, bu onu daha dramatik ve daha güçlü kılıyor. Artan renk doygunluğu geri kalanı yok. 

Akıllı telefon fotoğraf ipucu: panorama

İnsanları fotoğraflamak istemezseniz, bunun yerine doğa ve manzaraları fotoğraflamak istiyorsanız, panorama modu sunulur. Her şeyden önce, bir dağ zinciri veya denizde gün batımı gibi çok büyük nesnelerin bazen tek bir fotoğrafta mevcut olandan daha fazla alana ihtiyacı vardır. Neredeyse her mevcut akıllı telefonun birden fazla görüntü yakalayıp toplamasını ve bunları sizin için temiz bir şekilde birleştirmesini sağlayan uygun bir modu var. Akıllı telefonunuz biraz daha eskiyse, Google Play’den uygun işlevi olan bir uygulama da yararlı olabilir. Panorama resimler, tüm resimler çerçeveye sığmasa bile, Facebook’taki bir kapak resmi için de uygundur; profilinizin en çekici kısmı daha da vurgulanabilir.

panorama
Geniş bir ayarı fotoğraflamak istiyorsanız panorama modunu kullanmalısınız. 

Akıllı telefon fotoğraf ipucu: aydınlatma gözlemlemek

Işık, ortamınıza ve ne yakalamak istediğinize bağlı olarak arkadaşınız ve düşmanınız olabilir. Görüntüye bilerek aşırı pozlamadan ve işlem sonrası kontrastla oynamadığınız sürece, güneşe önden maruz kalmak çoğu zaman gerçek bir sorundur. Mümkünse, sırtınızı ışığa doğru tutun ve önden güçlü gölgelerden kaçının. Ön ışık kaynağı bazen kaçınılmaz ise, bazen yardımcı olan flaşı ekleyin.

Akıllı telefon fotoğraf ipucu: flaşı yalnızca acil durumlarda kullanın

Görüntü için güçlü bir pozlama kesinlikle gerekli değilse, kişi flaşı kullanmaktan kaçınmalıdır, çünkü nadiren gerçekten güzel görüntüler üretir. Renklerin kalitesi yalnızca acı çekmekle kalmaz, tek tip aydınlatma genellikle görüntüyü tamamen tahrip eder. Ön plan parlak beyaz renkte parlarken arka plan tamamen kaybolur. Sonunda, doğal ışık ve daha fazla görüntü parazitine sahip bir fotoğraf, yıldırım çarpmasından bir kez daha hoş ve yakışıklı olur.

androidpit galaxy not 4 karşılaştırma fotoğrafları 2
Doğal ışık, fotoğraflar için en iyi ışıktır. Bu resim gibi flaşlı çekimlerden kaçının, mümkün olduğunda. 

Smartphone fotoğraf ipucu: LED flaş

Akıllı telefon kamerasının LED flaşı, enstantanelerinize, eğer uygun ışık yoksa, uygun pozlamayı sağlamaktır. Ancak akıllı telefonlar ile sonuç genellikle çok hayal kırıklığı yaratıyor ve konu doğal olarak aşırı pozlanmış görünüyor. Arka plan aynı zamanda, nesneyi ön plana çıkaran flaşın parlak ışığından da muzdarip, ancak kalan ayrıntılara gölge düşürüyor. Bir fotoğraf flaşı genellikle doğallığının görüntüsünü soyan sert gölgelere neden olur. Bir önlem olarak, akıllı telefonunuzun flaşı üzerine yapışan yarı yarı saydam bir beyaz bant kullanabilirsiniz. Bu size yıldırımın sertliğini hafifçe azaltan ve yumuşak ışık ve gölge geçişleri sağlayan ev yapımı bir difüzör verir. Bu, fotoğrafı daha doğal ve güzel yapar. Özellikle hafif bastırılmış bir aydınlatmaya sahip olan partilerde,

LED ışık
Soldan sağa: LED flaşsız, LED flaşlı (difüzörsüz), LED flaşlı (difüzörlü). 

Akıllı telefon fotoğraf ipucu: ayaklarınızla yakınlaştırın

Akıllı telefondaki dijital zoom size birkaç adım kazandırabilir, ancak fotoğrafı bozar. Bu, yine de kompakt ve SLR fotoğraf makinelerinin yanı sıra, optik zoom özellikli rakiplere kıyasla akıllı telefon kameralarının büyük bir açığı. Yakınlaştırma merceği eksik olduğundan, görüntü bölümü ayrıntı çözünürlüğünü büyük ölçüde azaltan sadece dijital olarak büyütülür. Öyleyse kendine bir iyilik yap ve birkaç adım daha yaklaş.

yakınlaştırma
Bu yüzde 100 görünüm, optik (sol) ve dijital zoom (orta ve sağ) arasındaki farkı açıkça gösteriyor: Sony Cybershot QX10 (solda) ayrıntıları en azından tanınabilirken, Xperia Z1 (ortada) ve hatta LG G2 ( sağ) piksel hurdadan daha fazlasını yayınlamayın. 

Akıllı telefon fotoğraf ipucu: güneş kadar gölgeleri seviyorum

HDR modu, resimdeki güçlü ışık tutarsızlıklarını telafi etmek için akıllı telefonlarda giderek daha fazla kullanılıyor. Birincisi, sınırları vardır ve ikincisi, kendinizi sadece gölgesine koymanız ve bunun dışında kalan fotoğrafta kullanmanız gerekmez. Doğrudan ışık görüntüyü büyük ölçüde etkileyebilir, bu nedenle parlak güneş ışığı her zaman parlak görüntüler sağlamaz.

androidpit hdr karşılaştırması nexus 5
HDR ile yukarıda, aşağıda olmadan: fark tanınabilir.

Smartphone fotoğraf ipucu: etkili post-process

Şimdi fotoğraf alanını terk ediyoruz. Resimler çekildikten sonra, bir sonraki adım var: onları paylaşmak. Ancak, bunu yapmadan önce, fotoğrafları hala geliştirebilirsiniz – renkleri düzeltmek, doğru kesimi seçmek veya filtrelerle daha fazla drama eklemek. Bunun için uygun resim düzenleme uygulamasını kurmalısınız:

  • Android için en iyi fotoğraf düzenleme uygulamaları

Akıllı telefon fotoğraf ipucu: gün batımı fotoğraflarını çekmek

Gün batımları şahsen harika görünüyor, ancak çoğu zaman bir akıllı telefonla anı yakalamaya çalıştığınızda, sonuçlar çok başarılı. Akıllı telefonlar, düşük dinamik aralığa sahip küçük görüntü sensörlerine sahiptir; bu, görüntünün hem aydınlık hem de karanlık alanlarını aynı anda iyi yakalayamadıkları anlamına gelir. Bu, hem az pozlanmış hem de fazla pozlanmış fotoğrafları bırakır. Fotoğraf makinenizde HDR modu varsa, bu sorun yenilebilir. HDR, Yüksek Dinamik Aralık anlamına gelir ve aynı anda farklı pozlamalarla birkaç çekim yapar ve hepsini genişletilmiş bir dinamik aralık için birleştirir. Bu, doğru ışıklandırmanın, rengin ve daha fazla detayın istenen etkisine neden olur. Gün batımı, eşzamanlı ve aşırı pozlanmış olmak yerine, olması gerektiği gibi görünecek.

hdr yok hdr
Standart çekimde çok fazla ışık var, ancak HDR çekiminde renk ve ayrıntıları görebilirsiniz. 

Smartphone fotoğraf ipucu: harika parti fotoğrafları çekmek

Partilerde, ortam genellikle oldukça karanlıktur ve fotoğrafınızın konuları büyük olasılıkla çok fazla hareket eder. Kötü sonuçlardan kaçınmak için yapabileceğiniz birkaç şey var. Barlarda ve loş ışıklı odalarda, flaş kullanılarak iyi hizmet verilecektir. Arka planın aydınlandığı yerlerde fotoğraf çekmeye çalışın, böylece fotoğraflar sıkıcı ve karanlık çıkmaz. İnsanlar eğlenip dolaşacaklarından, yapılacak en iyi şey birden fazla çekim yapmaktır, bu nedenle en az biri bulanıklık yüzünden bozulmaz.

  • Akıllı telefonunuzla gece nasıl fotoğraf çekilir
01 IMG 20170815 051238
Flaş sadece ön planı etkiliyorsa, arka plan biraz sıkıcı görünebilir. 

Bu ipuçlarıyla bokeh modunuzla başa çıkın

Bokeh bugünlerde her yerde. Hemen hemen her akıllı telefon şu anda kamera uygulamasında entegre bir bokeh moduna sahip ve Apple 2018 iPhone’ları ile bu özellik üzerinde büyük gidiyor. Bokeh, birincil nesneyi keskin odaklanmaya sokan bir etkidir, aynı zamanda konuyu çok daha yumuşak hale getirmek için arka planı bulanıklaştırır. Temel olarak bir SLR fotoğraf makinesinin görüntü efektlerini taklit eder ve doğru yaptığınızda sonuçlar etkileyici olabilir. İşte doğru yapmak için nasıl.

  • Kamera uygulamasında bokeh modunu bulun ve etkinleştirin. Bazı cihazlarda küçük, dairesel bir simgedir.
  • Kamerayı hareket ettirerek nesnenizle nesneniz arasındaki mesafeyi doğru alın.
  • Tercih ettiğiniz diyafram seviyesini ayarlayın (varsa). Bu, arka planınızın konu ile ne kadar bulanık olduğunu belirleyecektir.
  • Etkisi bozabilecek gözlük veya pencerelere dikkat edin.
  • Metinsel bir arkaplanın önünde çekim yapmayı deneyin, düz beyaz bir duvar aynı bulanık veya keskin görünür.
  • Ateş etme! Yeni iPhone’larda, çekim yaptıktan sonra alan derinliğini bile ayarlayabilirsiniz – oldukça havalı!

İlginizi Çekebilir

Sirke ile bir mikrodalga fırın nasıl temizlenir

Sirke ile bir mikrodalga fırın nasıl temizlenir ?

Sirke ile bir mikrodalga fırın temizleme Sirke ile bir mikrodalga fırın nasıl temizlenir ? Bunun …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Kopya Yasak !
Servis Çağrı Merkezi