Arçelik Buzdolabı Arızaları Çözümleri

Arçelik Buzdolabı Arızaları Çözümleri

Arçelik Buzdolabı Arızaları Çözümleri İşte soğuk hissini yitiren başarısız bir buzdolabının nasıl giderileceği. Bu adım adım kılavuz size sorunu nasıl tanımlayacağınızı ve muhtemelen kendiniz nasıl çözeceğinizi gösterecektir. Onarım bir profesyonel gerektirse bile, onlara sorunu gösterebilecek ve böylece zaman ve para tasarrufu sağlayabileceksiniz.

Arçelik Buzdolabı Arıza Giderme

Arçelik Buzdolabı Arızaları Çözümleri Buzdolabında değişik problemler baş gösterebilir. Hatta bazen normal ve ayarlanabilir durumlar arıza olarak nitelendirebilmektedir. Buzdolabı servisi çağırmadan önce kullanıcılar mutlaka kendileri buzdolabını incelemeleri gerekir.

Arçelik Buzdolabı çalışmıyor

Fiş prize doğru takılmış mı? Fişi prize takın. Buzdolabınızın bağlandığı prizin sigortası ya da ana sigorta atmış mı? Sigortayı kontrol edin.

Arçelik Buzdolabı Soğutucu bölme yan duvarında terleme

Arçelik Buzdolabı Arızaları Çok soğuk ortam koşulları. Kapının çok sık açılıp kapanması. Çok nemli ortam koşulları. Açık olarak sıvı içeren gıdaların saklanması. Kapının açık kalması. Termostat konumunun daha soğuk konuma alınması. Kapı açık kalma süresinin azaltılması daha az sıklıkta kullanılması. Açık kaplarda saklanan gıdaların üzerinin uygun şekilde kapanması. Oluşan nemi kuru bir bez ile silin ve devam edip etmediğini kontrol ediniz.

Arçelik Buzdolabı Kompresör çalışmıyor

Ani elektrik kesilmesinde veya fişin çıkarılıp takılmasında buzdolabı soğutma sistemindeki gazın basıncı henüz dengelenmemiş olduğu için kompresör koruyucu termiği atar. Yaklaşık 6 dakika sonra buzdolabınız çalışmaya başlayacaktır. Bu süre sonunda buzdolabınız çalışmaya başlamamış ise servis çağırınız Buzdolabı buz çözme devresindedir. Bu tam otomatik buz çözme yapan bir buzdolabı için normaldir. Buz çözme döngüsü periyodik olarak gerçekleşir.

Buzdolabınızın fişi prize takılı değildir. Fişin prize iyice takılı olduğundan emin olunuz. Sıcaklık ayarları doğru yapılmış mı?  Elektrik kesilmiştir. Elektrik şirketini arayınız. Yeni buzdolabınız, eskisinden daha geniş olabilir. Bu gayet normaldir. Daha büyük buzdolapları daha uzun süre çalışır. Oda sıcaklığı yüksek olabilir. Bu gayet normaldir. Buzdolabının fişi daha yeni takılmış ya da yeni yiyecek koyulmuş olabilir. Buzdolabının tamamen soğuması birkaç saat daha uzun sürebilir.

Arçelik Buzdolabı çok sık ya da çok uzun çalışıyor

Yakın zamanda büyük miktarlarda sıcak yemek buzdolabına konmuş olabilir. Güvenli saklama sıcaklığına ulaşana kadar, sıcak yiyecekler buzdolabının uzun süre çalışmasını neden olur. Kapılar sık sık açılmış ya da uzun süre açık kalmıştır. İçeri giren sıcak hava buzdolabının daha uzun çalışmasına neden olur. Kapıları daha seyrek açınız. Dondurucu ya da soğutucu kapısı aralık kalmış olabilir. Kapıların tamamen kapalı olup olmadığını kontrol ediniz.

Buzdolabı çok sık ya da çok uzun çalışıyor. Buzdolabı çok düşük bir sıcaklığa ayarlanmıştır. Buzdolabının sıcaklığını daha sıcak bir dereceye ayarlayın ve bu sıcaklığa ulaşılana kadar bekleyiniz. Soğutucu ya da dondurucu kapı contası kirlenmiş, eskimiş, kırılmış ya da tam oturmamış olabilir. Contayı temizleyin ya da değiştirin. Hasarlı/kopuk kapı contası buzdolabının mevcut sıcaklığı korumak için daha uzun süre çalışmasına neden olur. Sıcaklıkların çok düşük olması

Arçelik Buzdolabı Dondurucu sıcaklığı düşük soğutucu sıcaklığı yeterli

Dondurucu bölme sıcaklığı çok düşük bir sıcaklığa ayarlanmıştır. Dondurucu bölme sıcaklığını daha yüksek bir dereceye ayarlayıp kontrol ediniz. Soğutucu sıcaklığı çok düşük ama dondurucu sıcaklığı yeterli. Soğutucu bölme sıcaklığı çok düşük bir sıcaklığa ayarlanmıştır. Soğutucu bölme sıcaklığını daha yüksek bir dereceye ayarlayıp kontrol ediniz.

Arçelik Buzdolabı Soğutucu bölmesinde saklanan yiyecekler donuyor

Soğutucu bölme sıcaklığı çok düşük bir sıcaklığa ayarlanmıştır. Soğutucu bölme sıcaklığını daha yüksek bir dereceye ayarlayıp kontrol ediniz. Sıcaklıkların çok yüksek olması.

Arçelik Buzdolabı Soğutucu ya da dondurucudaki sıcaklık çok yüksek

Soğutucu sıcaklığı çok yükseğe ayarlanmıştır. Soğutucu ayarının dondurucu sıcaklığı üzerinde etkisi vardır. Soğutucu ya da dondurucu sıcaklığı yeterli seviyeye gelene kadar, soğutucu ya da dondurucu sıcaklığını değiştiriniz. Kapılar sık sık açılmış ya da uzun süre açık kalmıştır.

Kapılar açıldığında soğutucu ya da dondurucuya sıcak hava girer. Kapıları daha seyrek açınız. Kapı aralıktır. Kapıyı tamamen kapatınız. Yakın zamanda büyük miktarlarda sıcak yemek buzdolabına konmuş olabilir. Soğutucu ya da dondurucu istenilen sıcaklığa ulaşana kadar bekleyiniz. Buzdolabının fişi daha yeni takılmış olabilir. Buzdolabının tamamen soğuması, boyutu nedeniyle zaman alır.

Arçelik Buzdolabı Buzdolabı çalışırken çalışma sesi artıyor

Ortam sıcaklığının değişmesine bağlı olarak buzdolabının çalışma performans karakteristikleri değişebilmektedir. Bu normaldir ve bir arıza değildir.

Arçelik Buzdolabı Sarsılma ya da gürültülü Çalışıyor

Zemin düz değil ya da zayıftır. Buzdolabı yavaşça hareket ettirildiğinde sallanır. Zeminin düz; dayanıklı olduğundan ve buzdolabını taşıyabileceğinden emin olunuz. Gürültü buzdolabının üzerine konulmuş eşyadan kaynaklanıyor olabilir. Eşyalar dolabın üzerinden kaldırılmalıdır.

Arçelik Buzdolabı sıvı dökülmesi benzeri sesler geliyor

Buzdolabının çalışma prensipleri gereği sıvı ve gaz akışları gerçekleşmektedir. Bu normaldir ve bir arıza değildir.

Arçelik Buzdolabı  rüzgar esmesi şeklinde ses geliyor

Buzdolabının soğutma işlemini etkin gerçekleştirebilmesi için hava hareketlendiricileri (fanlar) kullanılmaktadır. Bu normaldir ve bir arıza değildir.

Arçelik Buzdolabı iç duvarlarında nem birikiyor

Havanın sıcak ve nemli olması buzlanmayı ve yoğunlaşmayı arttırır. Bu normaldir ve bir arıza değildir. Kapılar aralıktır. Kapıların tamamen kapalı olduğundan emin olunuz. Kapı çok sık açılmıştır ya da uzun süre açık kalmıştır. Kapıyı daha seyrek açınız.

Arçelik Buzdolabı kapıların arasında nem oluşuyor

Hava nemlidir. Nemli havalarda bu gayet normaldir. Nem azaldığında yoğunlaşma kaybolacaktır.

Arçelik Buzdolabı içi kötü kokuyor

Buzdolabının içi temizlenmelidir. Buzdolabının için sünger, ılık su veya karbonatlı su ile temizleyiniz. Bazı kaplar ya da paketleme malzemeleri koku yapıyordur. Başka kap ya da marka paketleme malzemesi kullanınız.

Comments (3)

 • Reyhan Kundakcıoğlo

  Buzdolabının soğutucu kısmının tavanından su damlıyor ve kaplardaki yiyeceklerin bir kısmı dönüyor.

  • Uzman

   ara bölmede buzlanma sebebidir, ara ısıtıcı arızalı olabilir, servisinden destek alınız.

 • Veli Demirtaş

  Ben Veli Demirtaş Arçelik derin dondurucu ( 7) raflı 6.ile 7.ci raflar dondurmuyo diğer raflar donuyor servisi çağırdım baktı arıza yokdedi ama yine bu raflar donmuyo servisi tekrar aradım 6 kilo et 12 saatte donar dedi 12 saat 48 saat 70 saat geçtiği halde yine donma olmadï tekrar servisi arayacağım arızası nedir yardım edin lütfen

Soru Sor Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Servisi Ara (0850) 811 24 22