Ariston Hotpoint Çamaşır Makinesi Hata Kodu F01

Ariston Hotpoint Çamaşır Makinesi Hata Kodu F01 Her zamanki gibi bir şeyler koydunuz, yıkama modunu seçtiniz ve programı başlattınız. Ariston veya Hotpoint-Ariston çamaşır makinesi kapağı kapattı, su aldı, ancak tambur dönmeye başlamadı ve ekranda F01 veya F1 kodu yandı. Bununla birlikte, ilk kez, çamaşır makinesinin herhangi bir aşamasında bir hata görünebilir: yıkama, durulama veya sıkma. Ancak gelecekte, herhangi bir programa başladıktan hemen sonra, Spin, Durulama veya Boşaltma’da bile görüntülenir.

Ariston Hotpoint Çamaşır Makinesi Hata Kodu F01

NOT! Nadir durumlarda, bir F 01 hatası görünebilir veya kaybolabilir. Böyle bir durumunuz varsa, tamir etmekten çekinmeyin, bu modda çamaşır makinesi uzun sürmez. Yakında, Ariston’unuz açıldıktan hemen sonra bir F01 hatası verecek, bir şeyleri yıkayamayacaksınız ve onarımlar çok daha pahalıya mal olacak.

Eleksiz bir Ariston çamaşır makineniz varsa, F01 hatasını aşağıdaki gibi bildirecektir:

 • İki “göstergeli – güç ve ambar kilidi (Ariston Margherita gibi) olan en” eski “modellerde, açma / kapama göstergesi (bir flaş) yanıp söner. Aynı zamanda, program seçme düğmesi saat yönünde bir daire içinde tıklayıp dönecek ve kapak kilit lambası (“Anahtar” veya “Kilit”) sürekli yanacaktır.
 • Daha yeni CMA Ariston, programın aşamaları göstergelerle, (AVL modeli, AML, AVSL vs.) hata F01 gösterecek “İlave durulama” butonuna yanıp sönen LED (ek fonksiyon düğmeleri sütununda alttan önce) göstergesi “Anahtar” ve daha sık titremeyi ambar kilitleri.
 • Hotpoint-Ariston Low-End modellerinde (ARSL, ARMXXL, ARXL, vb.), Anahtar ışığı yanıp söner (ilk gösterge dikey bir satırın alt satırındadır). Ek işlevlerin tüm yatay düğmeleri de yanabilir.
 • Eleksiz Hotpoint-Ariston Aqualtis makinelerinde (AQSL modelleri), soğuk suda yıkamak için sıcaklık göstergesinin yanıp sönmesi (ilk sıcaklık ışığı aşağıdadır) hatası F 01 ile bildirilecektir .

Ariston Hotpoint Çamaşır Makinesi F01 Hatası

Ariston çamaşır makinesindeki F01 / F1 kodu, motor kontrol devresinde kazanı tahrik eden bir arıza olduğunu gösterir. Bazı nedenlerden dolayı, motor kontrol kartından (elektronik kontrolör) gelen sinyallere yanıt vermez, bu nedenle çamaşır makinesinin tamburu herhangi bir programda dönmez ve çamaşır makinesinin kendisi bir hata yazar.

NOT! Ariston’un Dialogic çamaşır makineleri için (Ariston AD modelleri), hata yorumu temelde farklıdır. Özellikle bir hata F1 veya F01, kontrol ve ekran modülleri arasındaki iletişimde bir kopukluk anlamına gelir ve F12 hatasına tamamen benzer .

F1 / F01 hatasının ortaya çıkması genellikle motor devresindeki ciddi bir arıza ile ilişkilidir. Ancak bazen bu kod bağımsız olarak sabitlenebilir.

Ariston Hotpoint Hata F01 – Ne Yapmalı, Nasıl Düzeltilir ?

 • Kontrol veya ekran modülünün hatası. İlk kez F 01 belirirse, SM Ariston’u birkaç dakika elektrik prizinden çıkarmayı ve sonra tekrar takmayı deneyin. Belki kontrol veya gösterge modülü arızalanır ve yeniden başlatmadan sonra hata kaybolur. Kontrol modülünün sık sık arızalanmasının nedeni, çamaşır makinesinin çalıştığı odada yüksek nem olabilir.
 • Düşük voltaj. 200 V’tan düşük bir voltaj bu hataya neden olabilir. Evinize veya dairenize normal gücü geri yükleyin.
 • Güç kablosunda veya fişte hasar da F hatasına neden olabilir 1. Kabloyu veya fişi değiştirin.
 • Bir uzatma kablosu veya zayıf bir soket üzerinden bağlanması , motor çalıştığında besleme voltajının 200 V’un altına düşmesine neden olabilir ve sonuç olarak Ariston SMA’da F1 mesajı görünür. Çamaşır makinesini elektriğe doğru şekilde bağlayın: ayrı bir hatta ve makinenizde. Çıkış fiziksel olarak güncel değilse, her zaman topraklama ile yenisiyle değiştirin.
 • Motor kontrol devresindeki kontaklar dışarıda. Çamaşır makinesi motorundan kontrol kartına tüm bağlantıları kontrol edin. Örneğin, “RemBytTech” uygulamasında, mevcut hata koduna sahip motor bloğunun geri çekildiği durumlar vardı.

Tavsiyemiz başarısız oldu ve Hotpoint-Ariston çamaşır makinesi açıldığında F1 hatası vermeye devam ediyor mu? Yani, bir arıza gerçeğini belirtmelisiniz. Ne yazık ki, profesyonel bir ustanın yardımı olmadan yapamazsınız.

2 Yorumlar

 1. Atif Güven

  Makine F1 hata kodu veriyordu. Makinenin kartını bozuk dediler ve 850 TL karşılığında değişimi yapıldı.Fakat beyaz pamuklular programında makine durulama ve sıkama programına geçmiyor. Ben elle manüel olarak geçiriyorum.Nedeni ne olabilir. 05325944698

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi