Beyaz Eşya Klima Ev Aletleri Servisi.com.tr Hoşgeldiniz.

Ariston Hotpoint Çamaşır Makinesi Hata Kodu F02

Ariston Hotpoint Çamaşır Makinesi Hata Kodu F02

Ariston Hotpoint Çamaşır Makinesi Hata Kodu F02 Çoğu zaman, Ariston veya Hotpoint-Ariston çamaşır makinesindeki F02 / F2 hatası, açıldıktan birkaç dakika sonra herhangi bir programda görünür. İlk olarak, yıkayıcı su çeker, daha sonra tıklamalar duyulur ve makine başarısızlıkla çamaşırları döndürmeye çalışır. Tambur hafifçe seğirebilir, ancak her zamanki gibi dönmeyi reddeder. Sonuç olarak, SM Ariston F02 kodunu ekrana yazar ve aynı anda suyu boşaltır.

Ariston Hotpoint Çamaşır Makinesi Hata/Arıza Kodu F02

Nadir durumlarda bir hata oluşabilir:

 • sadece çamaşır makinesinin tamburu ivme kazanmaya çalışırken sıkma döngüsünde;
 • yıkama, durulama veya sıkma sırasında periyodik olarak bir sonraki yıkamada kaybolur ve program normal çalışır.

Bununla birlikte, ilk kez F02 hatasıyla her zaman karşılaşabilirsiniz (yıkama, durulama veya sıkma aşamasında). Ancak gelecekte, görünüşü, yıkamanın başında kesinlikle gözlemleyeceksiniz.

Ekran sinyali hatası F 02 / F 2 olmayan Ariston çamaşır makineleri aşağıdaki gibidir:

 • Ariston Margherita gibi güç ve kapı kilidi göstergeleri olan iki LED’li en “eski” Ariston modellerinde, güç lambası (Ağ) 5 – 15 saniye arayla 2 kez yanıp söner . Aynı zamanda kapak kilidi göstergesi (“Anahtar” veya “Kilit”) sürekli yanar ve program değiştirme düğmesi tıklayıp saat yönünde döner.
 • Program yürütme döngülerinin (AML, AVL, AVSL modelleri, vb.) Göstergelerine sahip daha modern Ariston araçları , “Hızlı yıkama” düğmesi (ek işlev düğmeleri sütununun altından ikinci ) ile yanıp sönecek ve daha çok sunroof kilidinin “Anahtar” göstergesi ile yanıp sönecektir .
 • Düşük Uç çizgisinin SMA Hotpoint-Ariston’unda (ARL, ARSL, ARXL, ARMXXL, vb.), “Program sonu” ışığı (Bitiş) yanıp söner , yani dikey olarak alttan ikinci göstergeler. Ayrıca, ek işlevler için tüm yatay düğme sırası yanabilir.
 • Ekransız Hotpoint-Ariston Aqualtis modellerinde (AQSL hattı), bu hata 30 ° C’lik bir sıcaklık ampulünün yanıp sönmesiyle bildirilir (aşağıdan yukarıya doğru ikinci sıcaklık göstergesi).

Ariston Hotpoint Çamaşır Makinesi Hatası F02

Ariston çamaşır makinesinin modeline bağlı olarak, F02 / F2 kodu bir takojeneratör (Hall sensörü) hatasını veya motor devresindeki diğer arızaları gösterir. Nedense, takometre ve / veya motor devresi açık veya kısa devre yapmış ve onlarla iletişim kesilmiştir. Bu nedenle, SM Ariston davul dönmez ve bir hata verilir.

Çoğu durumda, F 02 kodu takojeneratör (Hall sensörü) veya motor devresinde ciddi bir arıza olduğunu gösterir. Bununla birlikte, hatanın kendi kendine giderilebileceği birkaç standart durum vardır.

Ariston Hotpoint Hata F02 – Ne Yapmalı ve Nasıl Düzeltilir ?

 • Kontrol veya ekran modülünün hatası. F 02 hatası ilk kez vurgulanırsa, bu sadece bir kerelik bir elektronik arızasıdır. 10 ila 20 dakika boyunca makineyi elektrik prizinden çıkarmayı deneyin ve fişi tekrar takın. Kontrol panosundaki sık arızaların nedeni, çamaşır makinesinin bulunduğu odada artan nem olabilir.
 • Şey davulda sıkıştı. Yıkama sırasında, tank ve tambur arasında küçük bir şey vardı ve dönüşünü engelledi. Çamaşır makinesini sökmek ve yabancı bir nesneyi çıkarmak gerekir. Kendiniz yapamazsanız, atölyemize başvurun.
 • Tako sensöründeki veya motor devresindeki kontaklar dışarıda. Elektronik denetleyiciden (kontrol panosu) takojeneratör devresi de dahil olmak üzere çamaşır makinesi motoruna giden bölgedeki tüm elektrik bağlantılarını kontrol edin. RemBytTech atölyesinde Ariston SM’leri tamir etme pratiğinde, motordaki mıknatıs bağlantılarının zayıfladığı durumlar vardı, bu da çamaşır makinesi çalışırken mıknatısın şaft üzerinde kaymasına neden oldu ve bu da bir hataya neden oldu.

Önerilerimiz Hotpoint-Ariston çamaşır makinesindeki F 02 / F 2 hatasını düzeltmeye yardımcı olmadıysa, büyük olasılıkla bir arıza meydana geldi ve çamaşır makinenizin profesyonel onarım gerektiriyor.

 

Comment (1)

 • Şubat 6, 2021

  Aslıhan

  Merhaba benim çamaşır makinam Hotpoint yıkamayı bitirip son 1 dk kalınca tüm ışıkları yanıp sönüyor F02 hatasını veriyor

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Call Now ButtonServisi Ara (0850) 811 24 22