Anasayfa / Beyaz Eşya Hata Kodları / Ariston Hotpoint Çamaşır Makinesi Hata Kodu F14
Ariston Hotpoint Çamaşır Makinesi Hata Kodu F14

Ariston Hotpoint Çamaşır Makinesi Hata Kodu F14

Ariston Hotpoint Çamaşır Makinesi Hata Kodu F14 Çamaşırları her zamanki gibi açtınız, ancak Ariston veya Hotpoint-Ariston çamaşır kurutma makinesi Kurutmalı ve ekransız Ariston modellerinde, F14 hatası bir sonraki yanıp sönen, yanıp sönen göstergeleri ve / veya düğmeleri gösterir.

Ariston Hotpoint Çamaşır Makinesi Arıza/Hata Kodu F14

  • Açıldıktan hemen sonra ekranda F14 hatası verir, programı yürütmeyi reddeder;
  • F14 kodunu kurutma üzerine yazar, çamaşırlar kurumaz.

Dikkat! Bu hata yalnızca çamaşır kurutma fonksiyonuna sahip Ariston modellerinde gösterilir.

Kurutmalı ve ekransız Ariston modellerinde, F14 hatası bir sonraki yanıp sönen, yanıp sönen göstergeleri ve / veya düğmeleri gösterir.

  • Kurutma ile en “eski” Ariston yıkayıcılar, içinde iki gösterge vardır – güç ve kurutma (örneğin Ariston Margherita, örneğin, AL 108 D, AL 128 D modelleri), birkaç saniye ara ile güç lambasının bir dizi 14 yanıp sönme serisini üretecektir . Aynı zamanda, program seçim düğmesi bir daire içinde saat yönünde tıklayıp dönecektir.
  • Program yürütme modları ve ek seçenek tuşlarının (örneğin AML 109, 129 ve diğerleri) göstergelerine sahip daha modern Ariston yıkama ve kurutma ünitelerinde , ek işlevlerin ilk üç düğmesi aynı anda yanıp sönecektir . Yani, modele bağlı olarak “Ekstra durulama” veya “Sıkma hızını azalt” olarak adlandırılan en düşük anahtar dışındaki her şey. Kural olarak, düğmelerin yanıp sönmesine ek olarak tuş kilidi kapak ışığının daha sık titremesi eşlik eder .
  • Hotpoint-Ariston Low-End kurutma modellerinde (ARMXXL, CAWD, AVDK, vb.) , Döngü fazlı göstergeler sırasında sıranın altındaki ikinci, üçüncü ve dördüncü lambalar aynı anda yanıp sönecektir (talimatlarda “Program sonu” olarak adlandırılır (Son ), “Boşaltma” ve “Sıkma”). Ek işlev düğmelerinin tüm LED’leri de yanabilir: bazı modellerde kontrol panelinde yatay, diğerlerinde dikey olarak bulunurlar.
  • Eleksiz Hotpoint-Ariston Aqualtis çamaşır kurutma makinesi (AQXL, AQXF vb. Modeller) , alt sayımda ikinci, üçüncü ve dördüncü sıcaklık göstergelerini aynı anda yanıp sönerek F14 kodunu gösterecektir . Beş sıcaklık göstergeli CMA Aqualtis modellerinde “30 ° С”, “40 ° С” ve “60 ° С” LED’leri altı – “30 ° С”, “40 ° С” ve “50 ° С” ile yanıp söner.

Ariston Hotpoint F14 Hata Kodu Nasıl Çözülür ?

Ariston veya Hotpoint-Ariston çamaşır makinesindeki F14 kodu, kurutma ısıtma elemanının devresindeki bir arızayı gösterir: TEN açık, kısa devreli veya çamaşır makinesi gövdesinde TEN’de bir “arıza” var. Şifre çözme, her şeyden önce, ısıtma elemanının kendi kendine kurutulduğu bir arızayı gösterir. Ancak hataya yol açan başka nedenler olabilir. Bazıları kendi başlarına ortadan kaldırılabilir.

Ariston Hotpoint Çamaşır Makinesi F14 Hatası

  • Kontrol ünitesinin (elektronik kontrolör) arızası veya göstergesi. F14 hatası ilk kez yakalanırsa, Ariston’unuzu 5-10 dakika elektrik prizinden çıkarmayı deneyin, ardından tekrar takın ve programı yeniden başlatın. Belki de kontrol veya ekran ünitesinde bir kerelik bir arıza vardı ve yeniden başlatmadan sonra hata kayboluyor.
  • Isıtma elemanlarının kurutma için temasları dışarı çıktı. Isıtma elemanından kontrol ünitesine kadar alandaki tüm temas bağlantılarını kontrol edin. Yıkama işlemi sırasındaki titreşimler nedeniyle, TENA temas bileşiklerinin yoğunluğu bozulabilir ve restorasyon gereklidir.

Yukarıdaki öneriler F14 hatasını gidermeye ve çamaşır makinesini geri yüklemeye yardımcı olmadıysa, sorun arızadır. Profesyonel bir ustanın yardımı olmadan yapamazsınız.

Bu İşine Yarar Belki ?

Profilo Kurutma Makinesi Hata Kodları

Profilo Kurutma Makinesi Hata Kodları

Profilo Kurutma Makinesi Hata Kodları Ürünlerin yüksek kalitesine rağmen, önemli bir süre sonra ekipman kullanılamaz …

soru sor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi
Bu Sayfanın İçeriğini Kopyalayamazsınız !