Anasayfa / Beyaz Eşya / Bulaşık Makinesinin Kapağı Kapanmıyor ?

Bulaşık Makinesinin Kapağı Kapanmıyor ?

Bulaşık Makinesinin Kapağı Kapanmıyor ise Teknoloji her geçen gün biraz daha gelişmektedir ve kendini yenilemektedir. Gelişen teknolojiyle birlikte gerek toplumsal hayatı gerekse evimizdeki işlerimizi kolaylaştıracak yenilikler hayatımıza girmiştir.

Bulaşık Makinesi Kapak Kapanmaz İse

Teknolojinin gelişmesiyle hayatımıza giren yeniliklerden birisi de bulaşık makinesidir. Teknolojinin büyük bir icadıdır diyebiliriz. Düşündüğümüzde evlerimizde ne kadar çok bulaşık çıktığını hepimiz biliyoruz hele de kalabalık bir aile isek.

Biriken bulaşıkları yıkamak için insanlar önceden saatlerini bu iş için ayırırlardı ve bir de üstüne fazlasıyla yoruluyorlardı. Ancak teknolojinin bir nimeti olan bulaşık makinesinin ortaya çıkması ile insanlar hem zamandan tasarruf etmişlerdir hem de bulaşık insanlar için işkence olmaktan çıkmıştır.

Ayrıca bulaşık makineleri yüksek ısıda bulaşıkları yıkadığı için bulaşıklar daha temiz bir şekilde yıkanmaktadır. Tabi ki insanlar da temiz yıkaya biliyorlardı ancak insanların elleri belirli bir dereceye kadar ısıya dayanabiliyor. Bulaşık makinesi kullanıcılarının yaşadığı sorunlar arasında yer alan kapak kapanmaması konusuna bu konuda değineceğiz

bulasik-makinesi

Bulaşık makinemin kapağı kapanmıyor, Sebebi ne olabilir ?

Bulaşık makinenizin kapağının kapanmaması, basit ve kendi imkânlarınızla çözebileceğiniz arızalardan kaynaklıdır. Bunları üç ana başlıkta toplamamız mümkündür. Bu üç nedenden birincisi bulaşık makinenizin ayakları dengede değildir.

Bulaşık makinenizin ayaklarındaki dengesizlikten kaynaklanan bu kapak kapanmama olayında makinenizi düz bir zemine yerleştirmeniz gerekir. Bulaşık makinenizin sağ ve sol tarafının eşit şekilde zeminle temasta tutmalısınız. Böylece bulaşık makineniz, dengesizlikten kaynaklanan bir kaymadan kurtulmuş ve kapağınız düzgün şekilde kapanma şansını elde etmiş olacak.

Kilidin yenisiyle değiştirilmesi

Bu işlemi gerçekleştirdiğiniz halde bulaşık makinenizin kapağı hala kapanmıyor ya da zor kapanıyorsa, bulaşık makinenizin kapağındaki kilitte bir arıza olabilir. Bu arıza, kilidin yenisiyle değiştirilmesi ya da iyice sıkılarak onarılmasıyla düzelebilir.

Eğer bu işlem sonrasında hala bulaşık makinenizin kapağını kapatamıyor ya da kapatırken zorluk yaşıyorsanız, kapağın yaylarında bir bozukluk olabilir. Bulaşık makinenizin kapağının yaylarını kontrol etmenizde yarar var. Yaylardaki bir esneme kapağınızın kapanmasını engelleyebilir. Yaylarda bir kopma da yaşanmış olabilir. Bu da kapağınızın kapanmasını sağlayamaz.

Bulaşık makinesini, mutlaka kullanma kılavuzuna uygun şekilde kullanmaya dikkat etmelisiniz. Makinenizi kapasitesinin üstinde dolduruyorsanız, bu da makinenizin kapağının kapanmasına engel olur. Bulaşık makinenizi sıkça fazla kapasiteyle kullanıyorsanız ve kapağınızı sürekli zorlama yöntemlerle kapatıyorsanız, sertçe kapatıyorsanız, Bulaşık makinenizin kapağının bağlantıları da hasar görmüş olabilir. Teknik konuda uzman değilseniz teknik servisten yardım almanızda fayda var demektir.

Hakkında Usta

Bir Göz Atın

Arçelik DGK 26 KB Kombi Arıza Kodları

Arçelik DGK 26 KB Kombi Arıza Kodları ve çözümlerini makalemizde bulabilirsiniz. E01 Arızası: Gaz beslemesi-blokaj …

13 yorumlar

 1. mustafa ozan

  Bosh bulasik makinem calstiktan sonra bazen kendi kendine duruyor .program suresi yanip sonmeye basliyor ve makine duruyor. Kapagi biraz yittikten sonra makine tekrar kaldigi yerden devam ediyor. Bnun sebebi ne olabilir.
  teşekkür ederim

 2. Ferhat

  Bulasik makinamin kapaginda renklilik oldu ic kisminda niye oldu anlamadim

 3. Yeşim

  Bulaşık makinemin kapağı kapanmıyor.. bir tarafı kapanıyor bir tarafı kapanmıyor. İki tarafı birlikte tutup kapatıyorum yine aynı yerde sorun çıkıyor..

 4. Azize

  Bilasik makinemin kapağında bir sorun var kapanmiyor.2 santim açıklık var ama yinede çalışıyor ama su dışarı çıkıyor.ne yaptıysam kapatamadim?

 5. Umit

  Samsung marka bilasik makinem var.bilasiklarimi koyup calistiriyorum.bir sure sonra kapagi kendiliginden aralaniyor.farkedince kapatiyorum bazen tekrar oluyor.neden boyle oluyordur acaba.birde boyle kapak aralik beklerken elektirik daha fazlami harcaniyordur acaba.makinemi calistirip evden gitmistim ertesi gun dondugumde makinemin kapagi yine aralanmis bitmemis bir sekilde calisir vaziyette bekliyordu.

 6. anonim

  Acilma yerinin ic kismindaki çıkık kilit heralde yanlislkla iceri ittim kapanmiyor nasil duzeltebilirim

  • kilidi tekrar açtığınızda düzelecektir. tabi kaldırmadıysanız 🙂

 7. Taner KIZILKALE

  Merhaba.
  Silverline marka bulaşık makinemin kapağı ile ilgili sorun yaşıyoruz. Kapak tam kapanmasına rağmen ekranında dr/kapak kapanmadı kodu beliriyor. Acaba kilit mekanizması içindeki switch arızalanmış ya da bir başka neden olabilir mi?

  • evet kapı kilidi swici arızalı ve mekanizma değişmesi gerekebilir

 8. İlyas

  Vestel bulaşık makinesi kapağı kapanmıyor neden olabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi