Anasayfa / Beyaz Eşya / Buzdolabı Nasıl Temizlenir ?

Buzdolabı Nasıl Temizlenir ?

Buzdolabı Nasıl Temizlenir ?

Bugünkü yazımızda tüketicilerimizden gelen “buzdolabı nasıl temizlenir? püf noktaları nelerdir” gibi sorularınıza yönelik geniş bilgiler sunacağız.

Buzdolabı, evimizde hijyeninin korunması gereken önemli eşyalardan biridir. Buzdolabında yiyeceklerimizi sakladığımız için buzdolabının sık sık temizlenmesinde fayda vardır. Peki, buzdolabını temizlerken dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?

Buzdolabı Temizliği Nasıl Yapılmalıdır ?

  • Buzdolabı temizliği yaparken öncelikle buzdolabının fişi çekilmelidir. Daha sonrasında işe kapağında bulunan raflarla başlanmalıdır. Tabii ki ilk olarak rafları boşaltmak gerekmektedir. Raflar boşaltıldıktan sonra bulaşık süngerine çamaşır suyu sıkılır ve sünger yardımıyla raf temizlenir. Eğer raflarınız portatifse bu işlemden sonra rafları iyice durulayın. Ama portatif değilse yanınızda bir de durulama için su ve bez bulundurmanız gerekiyor. Zira çamaşır suyunun iyice arındırılması da önemli bir husustur.
  • Buzdolabı kapağındaki raflar temizlendikten sonra sıra geliyor buzdolabının içindeki raflara. Bu rafları tek tek temizlemek işinizi kolaylaştıracaktır. Yani bir rafı boşaltıp temizledikten sonra diğer rafa geçerseniz daha iyi olur. Bu rafların temizliğinde de çamaşır suyu kullanılır. Ancak bazen kalıcı lekelerle başa çıkmak zor oluyor. Bu nedenle çamaşır suyunun yanı sıra yağ ve kir çözücü kimyasalları da kullanmanızda fayda vardır. Tabii ki bu kimyasallarla çamaşır suyu bir arada kullanılmamalı, bu nedenle ilk önce yağ ve kir çözücüyü kullanıp arındırdıktan sonra bir kez de çamaşır suyuyla silmek buzdolabının daha temiz olmasını sağlayacaktır. Bu işlemin sonunda da elbette rafları iyice arındırmak gerekmektedir.
  • Buzdolabının iç raflarının temizliği de bittikten sonra sebzelik kısmına geçelim. Sebzelikler boşaltıldıktan sonra yine çamaşır suyu ve sünger yardımıyla temizleyelim. Buzdolabının bu bölümlerine meyve ve sebzeler direkt temas ettiğinden bu kısımların temizliği tamamlandıktan sonra arındırılmasında daha fazla hassasiyet gösterilmelidir. Bu parçalar eski-yeni tüm modellerde genellikle portatif olduğundan musluğun altında iyice durulama imkânımız var, bu nedenle sebzeliklerin en az 3 kere durulanmasında fayda vardır.
  • Buzdolabında temizlenmesi en zor olan kısım ise buzluktur. Buzluğun temizlenmesi için buzlanmanın ortadan kalkması ve buzların tamamen erimesi gerekmektedir. Buzluğun içine sıcak su dökerek buzu eritmeye çalışmak yanlış bir davranıştır. Zira bu durum, buzluğun işlevini yerine getirememesine neden olabilir. Buzluktaki buz çözüldükten sonra tabii ki öncelikle yine buzluk boşaltılır. Daha sonra yine çamaşır suyu ve sünger yardımıyla buzluk temizlenir. Temizlik işlemi bittikten sonra buzluk da iyice arındırılmalıdır. Bu nedenle buzluğu da birkaç kez durulama beziyle silmenizde fayda vardır.

Buzdolabı temizliği işte bu şekilde yapılmalı ve ihmal edilmemelidir. En fazla 2-3 ay arayla buzdolabının temizlenmesinde fayda vardır.

Buzdolabı temizliği hakkında daha detaylı bilgi almak içim 444 1 840 nolu Teknik Servis Platformu Çağrı Merkezimizi arayabilir, herhangi bir sorun varsa bize danışabilir, servis kaydı oluşturabilirsiniz.

Hakkında Usta

Bir Göz Atın

Arçelik DGK 26 KB Kombi Arıza Kodları

Arçelik DGK 26 KB Kombi Arıza Kodları ve çözümlerini makalemizde bulabilirsiniz. E01 Arızası: Gaz beslemesi-blokaj …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi