Anasayfa / Beyaz Eşya / Buzdolabı Neden Ses Çıkarıyor ?

Buzdolabı Neden Ses Çıkarıyor ?

Buzdolabı Neden Ses Çıkarıyor? Buzdolabından çıkan seslerin durumuna göre ne anlama geldiğini şu şekilde sıralayabiliriz; Buzdolabı eğer ufak tefek sesler çıkarıyorsa, genellikle cihazın düzgün bir şekilde çalıştığını gösterir. Çıkan ses kaynayan su fokurdama sesine benziyor ise, yetkili servisi aramanıza gerek yoktur.  Soğutucu gaz, devre içinde normal dolaşımını yapıyor demektir.

Buzdolabı Neden Ses Çıkartır

Cihazdan gelen hışırtılı ses, buzdolabının içindeki soğuk havanın en iyi şekilde dağıtılmasını kolaylaştıran hava akımından kaynaklanıyor olabilir. Cihazdan gelen uğultulu ses, cihazın arka kısmında yer alan motorun normal şekilde çalıştığını gösterir.

Buzdolabı neden ses çıkarıyor ?

Cihazdan gelen sürtünme sesi, cihazın plastik duvarlarına çarpan fan kaynaklanıyor olabilir. Cihazın kapısını açınca, ses duruyor ise, yetkili servis personeli ile irtibat önerilir. Zemine düzgün bir şekilde yerleştirilmemiş ise veya duvara ya da öteki mutfak eşyalarına değiyor ise, cihaz sallayabilir. Buzdolabı aşırı derecede sallanıyor ise, iç kısımdaki raflar birbirine çarpıyor ya da yanlış yere yerleştirilmiş olabilir veya sallantının sebebi buzdolabındaki şişelerden ve yiyecek kaplarından kaynaklanıyor olabilir.

yüksek sesler çıkartan bir buzdolabı can sıkıcı olabilir. Gürültülü bir buzdolabınız varsa, bir dizi şey anlamına gelebilir. Zor kısım, gürültünün nereden geldiğini bulmaktır. Buzdolabınızı düzeltmek için ne kadar beklerseniz, daha fazla hasara yol açabilirsiniz. Buzdolabınızın gürültülü olmasının bazı olası nedenleri aşağıda verilmiştir.

Buzdolabı Evaporatör Fan Motoru

Buzdolabı evaporatörü buzdolabını soğutan ısı değiştiricidir. Fan motoru hasar gördüğünde yüksek sesle gıcırdama veya taşlama sesi çıkarır. Kapı açıldığında bu sesler yükselirse, fan motorunun değiştirilmesi gerekir.

Buzdolabı buharlaştırıcı fan bıçağı havayı evaporatör boyunca dolaştırır ve soğutucuları soğutur. Kapı açıkken buzdolabından yüksek ses geliyorsa fan kanadı olabilir.

Kondenser Fan Motoru

Buzdolabındaki kondenser fan motoru, kondenser bobini boyunca havayı hareket ettirmek için kondenser fan bıçağını döndürür. Bu parça arızalıysa veya bıçaklara bir şey takılmışsa gürültülü olabilir.

Su Giriş Valfi

Buzdolabının su giriş vanası su filtresini tutar ve su hatlarını su filtresine bağlar. Su dağıtıcısını kullanırken veya buz makinesi dolduğunda bir ses çıkarsa tıkanmış su giriş vanasından kaynaklanabilir.

Hakkında admin

Bir Göz Atın

Arçelik DGK 26 KB Kombi Arıza Kodları

Arçelik DGK 26 KB Kombi Arıza Kodları ve çözümlerini makalemizde bulabilirsiniz. E01 Arızası: Gaz beslemesi-blokaj …

14 yorumlar

 1. Nurten

  Dolabimdan kapani acip kapadinca diy diy uy uy uyuyuyuy diye ses geliyo ne yapmam gerekiyo

 2. Ariston no frost.buzdolabından.birdençıtırtı sesler gelmeye başladı.buzluktan ampülün.ordan geliyor.nedır acaba.daha önce hiç olmadı.tşk

 3. ufuk

  buzluğun kapağını kapatınca 2 saniye kadar fokurdama sesi geliyor. sebebi ne olabilir?

 4. Gülçin

  Merhabalar, nofrost buzdolabımı showroom ürünü olarak aldım. Soğutması vs. herseyi gayet iyi ancak yarım saat sessiz calışırken, diğer yarım saat traktör sesi gibi bir ses cıkarıyor aralıksız. Dolap açık ya da kapalı fark etmiyor. Dolabın modelindenmi kaynaklı ya da arızası mı var anlayamadım. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

 5. Hakkı

  No Frost Buzdolabı çekirge gibi ses çıkarıyor neden olabilir acaba?

 6. Halil

  hotpoint ariston a class buzdolabından çok aşırı çıtırtılar geliyor ne yapabiliriz …

  • vibrasyon sesi muhtemel yetkili servisinden destek alınız.

 7. Duygu

  Pervane kısmından ses cıkıyor gıcırtı gibi neden acaba

  • fan önünde buzlanma oluşmuş olabilir, kısa dinlendirerek deneyiniz.

 8. Doğan

  No frost buzdolabımın arkasındaki demirler özellikle çok ısının ca cızırtı sesi geliyo ve fişi çekip on dakika sonra taktığımda geçiyor.Ses ince bi ses ve araba motorunun sesi gibi kesilmeden cızzzzz ediyor acaba neden tamirlik bi durumu var mı teşekkürler şimdiden

  • arka alt fan arıza arızası ses yapmasına sebebi olabilir, tozlu kirli veya deforme olmuş olabilir, değiştirilmesi daha iyi olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi