Anasayfa / Beyaz Eşya / Buzdolabı Üstten Su Akıtıyor Soğutmuyor

Buzdolabı Üstten Su Akıtıyor Soğutmuyor

Buzdolabı Üstten Su Akıtıyor Soğutmuyor, Öncelikle bu surunuzun cevabını anlayabilmeniz için “No-Frost buzdolabı nedir?” diye bir soru sorup cevabını verelim. No-frost buzdolabı ; karlanma, buzlanma yapmayan, statik soğutma yapan buzdolapları tersine klimalar gibi üfleme yardımı ile soğutan buzdolaplarıdır.

Buzdolabı Su Akıtması

Bu soğutucular dondurucu bölme içerisinde bulunan petek şeklindeki evaparatör yardımı ile soğuk hava üretir. Bu evap önünde bulunan fan yardımı ile de soğuk havanın büyük miktarını dondurucu bölmeye, az kısmınıda soğutucu bölmeye iletir.

Refrigerators

Öncelikle no frost buzdolabı kullanıcılarının bu arızayla karşılaşmamak için yapması gereken, buzdolabının kapılarını uzun süre açık bırakmamak ve işiniz bittiğinde kapınızın gerçekten kapandığına emin olmaktır. Bu basit ama hayati önem arzeden tavsiyemizi dikkate almanızı öneriyoruz. Eğer kapınız açık kaldıysa ve buzdolabınızdan alt kısım soğutmuyor şikayetinde bulunmaya başladıysanız; yukarıda bahsettiğimiz evaparatör yani soğutucu petekten alt kısıma soğuk hava ileten hava kanallarının girişi buzlanma yapmış ve

Alt kısıma soğuk hava inmiyor demektir.

Bu konuda servis çağırmadan önce yapmanız gereken, soğutucunuzun fişini çekerek 2 kapı açık 2 gün beklemek olacaktır. Soğutucunuzun üzerinde bulunan ısıtıcılar oluşan karlanma ve buzlanmayı eritmeye yetmemiş yada arızalanmıştır. Eğer buzlanmayı erittikten sonra takriben 15-20 gün içerisinde arıza tekrarlarsa soğut-ucunuzda rezistans arızası vardır.

Buzdolabı Su Damlatıyor ?

Bir buzdolabından su damlamasının ilk ve en yaygın nedeni dalgınlıkla açık bırakılan dolap kapağıdır. Siz buzdolabının kapağını kapattığınızı sanırsız ya da herhangi bir tencere kapağı, poşet gibi bir nesne, kapağın kapanmasına engel olursa bu durumda buzdolabından su damlamaya başlar. Unutma ya da bir nesnenin değmesi sonucu kapağın açık kalması dışında kapağı kapasitesinden fazla doldurmak da bu sorunu doğurur. Buzdolabı kapaklarının belli bir taşıma kapasitesi vardır. Bu kapasitenin üzerine çıkarak kapağa şişe, konserve, margarin gibi nesneleri doldurmak zamanla kapağı yorar ve kapak tam kapanamaz.

Buzdolabının su damlatmasının başka bir yaygın nedeni de kapakta bulunan kapak contalarının hava yapmış olmasıdır. Kapak contalarının hava yapması kullanıcı kaynaklı biri hata değildir. Buzdolabının zaman içinde kullanıla kullanıla bu tip hatalar vermesi eskimesiyle alakalı bir durumdur. Eğer sorun kapaktaki contalardan kaynaklıysa buzdolabı sadece su damlatmakla kalmaz aynı zamanda buzlanma da yapar. Buzdolabı kapağındaki contaların değiştirilmesi gibi basit bir tamir adımıyla sorun kolayca çözülür.

Eğer su damlatan buzdolabınız nofrost özellikli bir buzdolabıysa nofrost özelliğiyle ilgili bir sorunla karşı karşıyasınız demektir. Nofrost özellikli buzdolabınızın ısıtıcısı herhangi bir nedenle arızalanmışsa yapması gereken görevi tam olarak yapamaz, buzları çözemediğinden dolayı çözülemeyen buzlar sorun olmaya başlar ve

Buzdolabı içeriye doğru su damlatır.

Bu nedenlerin dışında bilinen bir sıkıntı da motor sıkıntısıdır. Motorla ilgili bir sıkıntı su damlatma durumunun kaynağını oluşturabilir. Eğer buzdolabı motorunun üzerine giden su kanalı tıkanırsa buzdolabınız çalışması gerektiği gibi çalışamaz ve su damlatmaya başlar.

Hakkında admin

Bir Göz Atın

Arçelik DGK 26 KB Kombi Arıza Kodları

Arçelik DGK 26 KB Kombi Arıza Kodları ve çözümlerini makalemizde bulabilirsiniz. E01 Arızası: Gaz beslemesi-blokaj …

9 yorumlar

 1. idris candan

  Ariston hotpoint no forst buzdolabımız takriben onuncu yıldan sonra su akıtmaya ve soğutmamaya başladıktan sonra bir kaç defa servis çağırdım,her gelmeye ücret alıyorlar,işin esas tedavisini yapmıyorlar,Yolunacak kaza döndük,Allah aşkına bilen söylesin,üst kısmından su akan,üflemeyen dolabın tedavisi nasıl olacaktır,Yenilesek imkanımız yok,Emekli maaşıma beş kişi bakıyor,Maaşımız hafta dolmadan bitiyor,Dolabımızı yenileme şansımız hiç yok,İki emekli maaşı bir dolap alıyor,Zor işimiz çok zor,Dolapta ne varsa kokmuş ve küflenmiş vaziyettedir,

  • su damlatması soğutma yapmaması ara bölme ısıtıcıları arızadır, yanı sıra sensor timer veya kartdada arıza olabilir.

 2. Gürcü küçükkaya

  Buz dolabım içine su akıtıyor soğutmuyor koku da başladı

  • genelde ara bölme buz tutması arızasıdır, ara bölmede reslans veya sensor vs degişmesi gerekebilir.

   • Cahide Ediş

    Buz dolabım üstü soğuk altı ısıtmıyor ve çok aşiri yukardan aşağı su damlatıyor

    • Pardon Alti soğutuyor

    • buzdolabında alt ust soğutma birbirine müşterektir üst ile alt ara kısımda buzlanma oluşması bu arızayı yapmaktadır. marka model belirtmemişsiniz, yeni tip buzdolabındakilerle rezistans sensor veya kart arıza yaratmaktadır, eski tiplerde tımmer saati rezistans bi metal termostat arıza yaratmaktadır, servis müdahalesi gerekmektedir.

 3. ERHAN GEBEŞ

  Benim arçelik 5233 nmbe buzdolabımda buzluk bölümü karlanma yapıyor ve alt kısmı soğutmuyor buzluk bölümünü temizledim tekrar çalıstırdım tekrar aynı durum devam etti bu sorunun kaynağı hakkında bir öneroniz ve çözümünüz varmıdır olay karttan mı kaynaklanıypr acaba simdiden tessekkür ederim

  • no frost dolablarda ara bölme ve hava akış bölümlerinde buz eritme özelliği vardır, genelde sensör arıza yapmaktadır, diğer ıhtımaller rezistans ve elektronik kart arızası olabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi