Anasayfa / Beyaz Eşya / Buzdolabının Üstü Soğutuyor, Altı Soğutmuyor

Buzdolabının Üstü Soğutuyor, Altı Soğutmuyor

Buzdolabının Üstü Soğutuyor, Altı Soğutmuyor

Buzdolabının Üstü Soğutuyor, Altı Soğutmuyor buzdolabı üzerinde bulunan soğutucu petek yani evaparatör üzeride oluşan karlanmadan dolayı hava akışı kesilmiştir. Bu nedenlede soğutucunuz alt kısıma soğuk hava gönderemez. Bu karlanmanın sebebi ise evap üzerinde oluşan karlanmıyı engellemek için montajı yapılmış olan ısıtıcı yani rezistan.  soğutma sensörü ve ya bimetal termostat, ısıtcının aşırı ısınıp buzdolabınızı yakmaması için üretilmiş olan termal devre kesici olan termik parçaları görevlerini yerine getirmemesi sonucu bu sorunları yaşarsınız.

Buzdolabının Üstü Soğutuyor, Altı Soğutmuyor
Bu gibi durumlarda servis çağırmadan önce soğutucunuzun fişini prizden çekin. iki kapısı açık vaziyette iki gün dinlendirin ve daha sonra probleminizin düzeldiğini göreceksiniz.

Alt Kısım Soğutmuyor Yiyeceklerim Bozuluyor

Bosch buzdolapları mutlaka her evde bulunması gereken ve her evde mutlaka olan bir elektronik alettir. Hatta çoğumuz buzdolaplarını elektronik alet olarak değil de evde olan mutlak bir eşya olarak görürüz. Buzdolapları genellikle evde en az arıza yapan elektronik eşyalardan birisidir.

Buzdolabı alt kısım soğutmuyor şikâyeti birkaç sebebe dayalı olarak gelişebilir. Buzdolabının alt kısmını soğutmama arızası genellikle no frost görülmektedir. Buzdolabınız kısa süreden beri alt kısmındaki bölmelerdeki besinleri soğutmuyorsa, kapağının açık kalmış olma seçeneği göz önünde bulundurulmalıdır. Çünkü kapağı açık kalan buzdolapları soğutma yapmaz.

Üst kapak veya alt kapaklardan birisi veya ikisi 4-5 saat boyunca açık kaldı ise, kesinlikle buzdolabınızdaki soğutmama problemi bundan olabilir. Hatta 4-5 saat buzluk bölümünün kapağı açık kaldığında buzluk içindeki tüm buz tutmuş yiyeceklerin çözülmesine sebep olur.

Tüm Kontrollere Rağmen Buzdolabı Alt Kısım Soğutmuyor ise

Kontrol ettiniz, buzdolabınızın kapısı açık kalmamış, kontrollere rağmen buzdolabınızın alt kısmı yine de soğutmuyor. O zaman buzdolabınızın içini buzluk bölümü de dahil olmak üzere boşaltın ve 40 saat boyunca fişi çekili, içi boş vaziyette bekletin.

Buzdolabın kapılarının açık kalmasından sonra akla gelecek olan ikinci seçenek buzdolabınızda bulunan su tahliye kanallarının tıkanık olabileceğidir. Eğer buzdolabınızda su tahliye kanallarının tıkandığını düşünüyorsanız mutlaka bir Bosch servisi çağırmalısınız.

Hakkında admin

Bir Göz Atın

Arçelik DGK 26 KB Kombi Arıza Kodları

Arçelik DGK 26 KB Kombi Arıza Kodları ve çözümlerini makalemizde bulabilirsiniz. E01 Arızası: Gaz beslemesi-blokaj …

9 yorumlar

 1. Atilla Yılmaz

  D 9430 nm buzdolabının ust kısım sogutuyor alt kısım soğutmamaktadır yapılması gereken
  tüm müdahaleler yapıldı kanallar temizlendi yinede soğutma yapmamaktadır arıza neden
  olabilir yardımlarınızı bekliyorum

  • ısıtıcı arızası muhtemel sorun

   • Can

    peki ısıtıcı rezistans değişimi kesin çözüm oluyor mu bu durumda,yoksa ilerde tekrarlayabilir mi yine?
    bende de benzer sorun var çünkü arçelik 5273 nmb dolapta

 2. beko marka menmuniyetimi daha sonra belirteceğim

 3. Erkan salım

  Ariston marka buzdolabının alt kısmı soğutmuyor.2 gün kapakları açık dinlendirdim.fakat aynı.eşim fişini çekmiş,buzları erimeden tekrar fişi takmış.2 sefer pat pat diye ses yaptığını söylüyor.buzları tamamen eridikten sonra 2 gün sonra tekrar fişi taktım motoru çalışıyor.üst kısmı gayet güzel soğutuyor.alt kısımdaki fan çalışıyor.fakat alt kısım dereceyi arttırsamda soğutmuyor.motorda aşırı ısınıyor.ne olmuş olabilir.bilgilendirirseniz sevinirim.arkadaşlar.

  • eger dolabınız tamamen eridi ise , fan çalışır durumda ise soğutmaması imkansız üst soğutuma yapıyor ise , büyük ıhtımal ara bölmede gizli karlanma var kapaklar acık dinlendiriniz.

 4. Özgür müşteri

  Samsung RT54EMEW buzdolabımın alt kısmı soğutucu bölümü herşeyi buz yapmaya başlamıştı fişini çektim 3-4 gün bekledi sonra fişini taktığımda düzelmişti derken 10-15 gün içerisinde bu seferde alt kısım soğutucu bölme hiç soğutmamaya başladı dondurucu kısımda ise sorun yoktu. Servisi aradım bi tane buldum internetten garantisi yoktu çünkü 4 yıldır kullanıyorum. Servis geldi dondurucu bölmeyi boşaltıp kapağı açtı içerisinde bulunan rezidans mı neyse artık sırf kar olmuş buzdu. Iki kere sıcak su dökerek çözdürdüler buzu sonra bişeyler fısıldaşıp olmuyor dediler yeni buzdolabı alcaksınız dediler. O buzu çözdürdükleri yerin arkasında sensör varmış sanırım o çalışmıyormuş onu yapmaları imkansızmış servislerin. Çok uğraş istermiş ve çok iyi anlayan biri olması lazımmış ama kimse Yapamazmış bu samsung dolaplar hep böyleymiş. Ulaşılamıcak yerdeymiş sensörleri doğru mu? Yeni buz dolabı alayım mı başka servis çağırayım mı?

 5. Özgür müşteri

  Ayrıca dondurucu bölmenin kapağını taktıktan sonra kapağın üzerinde bulunan mavi bir buton gibi bişeye elini koydu bekledi biraz diğer elemana çalışmıyor dedi neyse o. Uğraşmak istemediler mi sizce? Kimi çağıra bilirim iyi bir servis?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi