Anasayfa / Beyaz Eşya / Çamaşır Makinesi Ayaklarının Ayarlanması

Çamaşır Makinesi Ayaklarının Ayarlanması

Çamaşır makinesinin tarihi

İlk çamaşır makinelerinde sabunlu suyu ve çamaşırı hareket ettiren bir “çalkalayıcı” var­dı. Durulama için önce makine boşaltılır, sonra yeniden temiz suyla doldurulurdu. Da­ha sonra çamaşırlar makinenin üst bölümüne yerleştirilmiş, merdane denilen iki silindir arasından geçirilerek sıkılırdı. Merdaneleri döndürmek için makineye bağlı bir kolu çevirmek gerekirdi.

Çamaşır makinelerinde ilk önemli gelişme elektrikle kendi kendine işleyen merdaneler oldu. Çamaşır makinelerinin bu ilk modelle­rindeki çalkalayıcı suyu ve çamaşırları tek yönde çevirerek dönüyordu. Tek yönlü dönü­şün yarattığı merkezkaç kuvveti çamaşırlarla birlikte kirlerin de kazan duvarına yapışması­na neden oluyordu. 1863’te ABD’li Hamilton E. Smith çift yönlü hareket edebilen döner kazanın çamaşır makinesini geliştirdi. Bu ma­kine çamaşırları köpüklü suyla birlikte sürekli altüst ederek kirlerin kazan duvarına ya da çamaşırlara yapışmasını engelledi. Daha son­raki aşamada kazanın hızla dönmesi, merkez­kaç kuvvetiyle kirli suyun dışarı atılmasını sağladı. Günümüzde kullanılan çamaşır maki­neleri, çamaşırları kuru ve sıcak havadan geçirerek kurutma işlemini de gerçekleştirir. Çamaşırın türüne göre değişik yıkama programlarına ayarlanabilen otomatik çamaşır makineleri yıkama işlemine büyük bir kolay­lık getirmiştir.

Avrupa ülkelerinde ve ABD’de, makinesi olmayanların çamaşırlarını yıkayabilmeleri için çamaşırhaneler vardır.

Çamaşır Makinesi Ayaklarının Ayarlanması

Çamaşır Makinesi Ayaklarının Ayarlanması işlem sırası:
1. Makinenin sessiz ve titreşimsiz çalışması için makinenin kurulduğu yer düz, sert ve sallanmayan bir zemin olmalıdır. Halı veya benzeri yüzeyler üzerine kurulmamalıdır.
2. Makinenin dengesini, altında bulunan ayarlı ayaklardan ayarlanmalıdır.
3. Makinenin daha sessiz ve titreşimsiz çalışabilmesi için ayaklarının üzerinde düzgün ve dengede durması gerekir.
4. Makinenizin dört ayağı ayarlanabilir. Önce plastik kontra somununu gevşe tiniz. Ayağı ayarlayarak dengeyi sağladıktan sonra plastik kontra somunu yukarı doğru sıkıştırınız.
5. Zemin seviyesindeki bozuklukları dengelemek amacı ile makinenin altına karton, tahta veya benzeri malzemeler kesinlikle konulmamalıdır.

Ayaklarının Ayarlanması

Hakkında admin

Bir Göz Atın

Arçelik DGK 26 KB Kombi Arıza Kodları

Arçelik DGK 26 KB Kombi Arıza Kodları ve çözümlerini makalemizde bulabilirsiniz. E01 Arızası: Gaz beslemesi-blokaj …

Bir yorum

  1. Mert

    Verdiğiniz bilgi için teşekkürler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi