Anasayfa / Beyaz Eşya / Fırın

Fırın

Fırın

Fırın Pişmesi ya da erimesi gereken şeyleri pişirmek ya da eritmek için kullanılan, her yandan aynı derece ısı alacak şekilde düzenlenmiş ocaklara verilen ad.Fırınlar, ısıyı içinde tutacak şekilde kapalı yapılmıştır. Fırınlar, kullanıldıkları işlere göre, şu çeşitlere ayrılırlar,  Fırın, ısıdan yararlanmak için kullanılan bir araç. Fırın sözcüğü Anadolu’da bazı şivelerde hurun olarak kullanılmaktadır. Genelde yemek pişirmek için kullanılır. Fırınların çeşitleri vardır. Bunlardan bazıları evde olan fırınlar, mikrodalga fırın metalleri eritebilmek için yüksek ateşli fırınlar, ekmek fırınları ve kazanlar fırınlara örnektir. Fırınlar ile yemek ya da ekmek pişirilebilir, metaller eritilebilir, cam şişeler eritilerek tekrar kullanılabilir.

fırın

Fırın Alınırken Dikkat Edilecek Özellikler

Satın alım sırasında dikkat etmeniz gereken ilk özellikler, makinenin gerek ısı, gerekse elektrik yalıtımının iyi yapılmış olmasıdır. Ocak ve fırın bölmesi hijyenik olması açısından kolay temizlenebilmelidir. Emaye ve pürüzsüz pişirme alanı hijyenik temizlik için bir avantajdır. Pişirme sırasında yemeğinizi kapak açmadan kolayca kontrol etmek istiyorsanız, cam kapaklı ürünleri tercih edebilirsiniz. Cam kapaklı ürünler hem temizlik konusunda avantaj sağlar hem de pişirme esnasında kapak açmadan kontrol etmenizi sağlayarak gereksiz ısı kaybını engeller. Kolay kullanıma önem veriyorsanız, fırınınızın beraberinde sunulan çeşitli aksesuarlar, teleskopik raflar, ayarlanabilir ayaklar size kolay kullanım avantajı sağlayacaktır.

Güvenliğinize önem veriyorsanız, ocak bölmeleri, herhangi bir sebepten ötürü alev söndüğünde, gaz akışını kesen gaz emniyetine sahip ürünleri tercih edebilirsiniz. Fırınınızda ızgara yapmak istiyorsanız, statik fırınları tercih edebilirsiniz. Statik fırınlarda, üst ve alt rezistans bulunmaktadır. Her iki rezistansı çalıştırarak fırınlama; sadece üst rezistansı kullanılaraksa ızgara yapma imkanı sağlar. Fırınınızın ısınan havayı tepsilerdeki besinlere eşit olarak dağıtmasını istiyorsanız, turbo fırınları tercih edebilirsiniz. Turbo fırınlarda, arka duvarda turbo fan ve rezistans bulunmaktadır. Isınan hava bu fan sayesinde homojen olarak tepsilerin arasına yönlendirilir ve besinlerin eşit şekilde pişmesini sağlar. Tüm statik ve turbo fırınların özelliklerinin bir makinede toplanmış olmasını tercih ederseniz, multifonksiyon fırınları tercih edebilirsiniz.

Multifonksiyon fırınlarda, hem alt üst rezistansları hem de arka duvar rezistansı ve fanı vardır. Bu sayede istediğiniz özelliği seçilerek pişirme yapma imkanı verir. Hem fanlı hem de fansız pişirme yapabilmek istiyorsanız, elektroturbo fırınları tercih edebilirsiniz. Elektroturbo fırınlar, alt ve üst rezistanslarca ısıtılan havanın fan vasıtasıyla dağıtılması sonucu pişirme yapar. Isı kontrolünü kolayca yapabileceğiniz bir fırın istiyorsanız, elektrikli fırınları tercih edebilirsiniz. Ancak yine de satın alırken fırınınızın enerji seviyelerine dikkat etmelisiniz. A enerji sınıfında bir ürün tercih etmeniz, ortalamada enerji tüketiminizi 0,62 kWh seviyelerinde tutacaktır. Standart ölçülerden farklı ölçüde bir fırına ve ocağa ihtiyacınız varsa, elektrikli ocaklı veya dar-geniş ölçülerde modelleri de tercih edebilirsiniz. Kullandığınız diğer beyaz eşyalarınıza uygun bir makine istiyorsanız, beyaz, gri, inox gibi farklı renk seçenekleri olan ürünlerimizi tercih edebilirsiniz.

Hakkında admin

Bir Göz Atın

Arçelik DGK 26 KB Kombi Arıza Kodları

Arçelik DGK 26 KB Kombi Arıza Kodları ve çözümlerini makalemizde bulabilirsiniz. E01 Arızası: Gaz beslemesi-blokaj …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi