Anasayfa / Beyaz Eşya / Su Sebili

Su Sebili

Su Sebili

Canlıların, insanların en doğal ve gerekli olan ihtiyacı sudur. Suyun gün geçtikçe petrol ve altın kadar değerli olacak bir maddedir. Küresel ısınma yüzünden çok hızlı bir biçimde tatlı su kaynakları kuruma gösteriyor. Yavaş bir şekilde su içilme alışkanlığının değiştirilmesi ile birlikte su sebili tarzı ev aletleri yapılmaya başlandı. Su sebili sadece evde kullanılan bir alet değildir. İnsanların yaşamış olduğu ev ve ofis gibi her çeşit mekânda kullanılabilir. Tatlı su kaynağının oluşmasının beklenmesi sadece hayalperestlikten uzağa gitmez. Biz insanlar da yaşamış olduğumuz evlerde şebeke suları hakkında ciddi problemler yaşıyoruz. İki yıl öncesine dek şebeke sularında görüldüğü gibi iddia edilmiş olan arseniğin etkisi ile birlikte ülke olarak damacanalarda satılmakta olan suyu kullanmak gerekir.

Damacanalarda satılmış olan sular, doğal kaynak suları olduğu için şebeke suları ile kıyaslanmayacak derecede sağlıklıdır. karşılar. Bununla birlikte zaman içerisinde teknolojik su sebilleri de piyasaya çıkmıştır. Elektrikle beraber çalışmakta olan su sebilleri ile sıcak ve soğuk su ihtiyacı karşılanabilir. Su sebilleri yapılmış olduğu maddelerden ötürü çok sağlıklıdır. Son dönemlerde ise hemen hemen her evde bir su sebili görme alışkanlığı haline gelmiştir. Önceden de söylediğimiz gibi sadece evlerde değil kişilerin yaşamış olduğu her yerde bir su sebili vardır. Otel, market, alışveriş merkezleri ve ofisler gibi yerlerde su sebili bulunur. Bunun tek sebebi insanların en temel ihtiyacının su olmasıdır.

su sebili

Neden Su Sebili ?

Su sebili oldukça pratiktir. Bir damacanayı sadece bir defa ters çevirerek koymak su ihtiyacını karşılayabilmek için yeterli olur. Bununla birlikte su sebili hızlı bir şekilde çalışabilir. Damacanaların üstüne koyulan pompalardan bu özelliği ile birlikte ayrılır. Soğuk su ve sıcak su ihtiyacını karşıladığından dolay içerisinde oldukça önemli bir görevi yerine getirmektedir. Birbirinden bağımsız olarak çalışmakta olan iki adet motoru vardır. Bu motorlar ufak bir alanda bulunan suyu ısıtarak soğuttuğu için ekonomiktir. Bir su ısıtıcısının tüketmiş olduğu enerjiden daha fazla enerji harcar. Su sebilleri büyük bir hız ile bütün evlerde kullanılabilecek bir üründür.

Su sebili herkesin iş yerinde ya da evinde kullandığı hayatı kolaylaştıran araçlardan biridir. Hem sıcak hem soğuk suya kolayca ulaşabilmenizi sağlayan bu aletler çok yer de kaplamaz. Ayrıca kapalı bir sistemleri olması dolayısı ile suyunuzun dış etkenlerden etkilenmeyeceğine ve kirlenmeyeceğine emin olursunuz.
Böylesine kullanışlı olan bir aracın bu denli çok tercih edilmesi de gayet normaldir. Ancak her eşya ve aracın olduğu gibi su sebilinin de zaman zaman temizlenmesi gerekir. Özellikle uzun zaman kullanılmamış olan sebillerin içinde kalan su kokuya ve kirlenmeye neden olabilmektedir. Her gün su içtiğimiz bu aletlerin dezenfektasyonu da oldukça önemlidir.

Çoğunlukla bu işi özel olarak yapan firmalardan yardım alınması tavsiye edilir. Çünkü su sebili temizliğinde kimyasal temizleyicilerin kullanılması doğru bulunmamaktadır. İnsan sağlığına zararlı olmaları ve sebilin içyapısındaki karmaşıklıktan dolayı kolayca dışarı atılamaması nedeniyle kimyasal deterjan ve ya dezenfektanlar tavsiye edilmez. Bu özel temizleme firmaları sebilleri ozon ile temizlemektedirler. Bunun için soluduğumuz havadan ozon üreten ve sebilin içine ileten bir sisteme sahip özel makinalar kullanırlar. Ozonun insan sağlığına zarar vermeyeceğinden bu yöntemin en doğru yöntem olduğu düşünülmektedir. Su sebilinizi evde temizlemek istiyorsanız bunun için de aşağıdaki yöntemleri takip etmelisiniz; Bu işlem için üzüm sirkesi kullanmanız sağlıklı bir temizlik yapabilmeniz için en doğru yöntemdir. 19 litrelik damacananın üçte ikisini su ile doldurun.

Bu kadar su için bir litre üzüm sirkesi uygun olacaktır. Üzüm sirkesini de damacanaya boşaltın. Su pınarı üzerinde damacana yokken musluklarını kullanarak içinde kalan bütün suyu atmasını sağlayın. Hazırlamış olduğunuz damacanayı sebilin üzerine oturtun. Su sebilinin fişi takılı ve çalışır haldeyken iki taraftan da muslukları açıp karışım halindeki suyun sebilin haznelerine dolmasını sağlayın. Sebiliniz bu halde yaklaşık olarak altı saat kadar kalmalıdır. Bu zaman zarfında aralıklarla bir miktar su akıtıp karışımın tamamının sebilin içinden geçmesini sağlayın. İşlemi tamamladıktan sonra iki üç kez temiz su devridaim ettirin. Böylece su pınarının içindeki sirkeli suyun etkisini ortadan kaldırmış olacaksınız. Su pınarınız temizlenmiş bir halde tekrar kullanıma hazır.

Su sebilini temizlerken dikkat edilmesi gereken hususlar; 

Su sebilinizi iki ila üç ayda bir temizlemeniz tavsiye edilmektedir. Özellikle soğuk su kısmında zamanla mikroplar oluşmakta ya da yosunlaşma olabilmektedir. Bununla birlikte kesinlikle kimyasal temizleyici tercih edilmemelidir. Üzüm sirkesi gibi doğal ve insan sağlığına zararı olmayan asitler kullanılabilir. Buhar basınçlı temizleyiciler de aletinizin yapısını bozabileceğinden kesinlikle kullanılmamalıdır. Kaliteli su kullanmanız da sebilinizin temizliğini muhafaza etmenizde size yardımcı olacaktır. İş yerlerindeki su sebillerinin de ihmal edilmemesi ve periyodik olarak temizlettirilmesi gerekir.

Hakkında admin

Bir Göz Atın

Arçelik DGK 26 KB Kombi Arıza Kodları

Arçelik DGK 26 KB Kombi Arıza Kodları ve çözümlerini makalemizde bulabilirsiniz. E01 Arızası: Gaz beslemesi-blokaj …

Bir yorum

  1. cihazların asgari enerji sarfiyatı ve maksimum performansla çalışmasını sağlayacak uygulamalar ev sahipliği yapıyoruz.

    İşçilik garantisi süresinde her hangi bir problem ile karşılaşmanız ya da şikayette bulunmanız halinde ücret talep etmeksizin servis müdahalesinde bulunmaktayız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi