Anasayfa / Beyaz Eşya İpuçları / Beyaz eşyaların enerji maliyetleri nasıl düşürülür ?
Beyaz eşyaların enerji maliyetleri nasıl düşürülür

Beyaz eşyaların enerji maliyetleri nasıl düşürülür ?

Beyaz eşyaların enerji maliyetleri nasıl düşürülür ? Enerjiden tasarruf etmek istemek için birçok iyi neden var. Başlangıç ​​olarak, her birimiz kullanmayı ne kadar az enerji tüketirsek, Dünya’nın değerli (ve sınırlı) doğal kaynaklarını da o kadar az çekeriz. Bu yüzden çevre ve gezegenimizin geleceği için iyidir.

Beyaz eşya enerji tasarrufu

İkincisi, enerji faturalarınızı azaltabilir. Gündelik cihazlarınız ne kadar verimli olursa, o kadar az enerji harcarlar, dolayısıyla faturalarınız o kadar düşük olur.

Bugünün nakit sıkışık zamanlarında, enerji faturalarından ne kadar tasarruf edersiniz, o kadar iyidir. Ancak, ısıtmayı açmak istemediğiniz için titremek yerine, cihazlarınızı daha enerji verimli modeller için yükseltmeyi düşünebilirsiniz.

Hemen uygulanabilir çamaşır makinelerini veya bulaşık makinelerini derhal atmanız gerektiğini kastetmiyoruz – ama yüzleşelim, er ya da geç değiştirmeleri gerektiğinden eminler. Bu yüzden, zamanları doluyken, temizleme gücü kaybı olmadan paradan tasarruf etmenizi sağlayacak, enerji tasarruflu beyaz eşyaların nasıl bulunacağını bildiğinizden emin olun.

Enerji derecesi nedir?

Enerji derecesi, bir cihazın ne kadar enerji tükettiğine bağlı olarak ne kadar enerji verimli olduğunu ölçmenin ve göstermenin bir yoludur.

Günümüzde, Avrupa Birliği kuralları sayesinde, bulaşık makinesi, çamaşır makinesi ve çamaşır kurutma makinesi gibi beyaz eşya, cihazın enerji derecesini gösteren bir AB Enerji Etiketine sahip olmalıdır. Bu, onların ne kadar verimli (veya değil) olduklarını bilmenizi sağlar. G (en düşük verimli) ile A +++ (en verimli) arasında derecelendirilirler.

Enerji tasarruflu beyaz ürünler seçtiğinizde temel bilgiler olan bu derecelendirmeler, her cihazın kullandığı enerji miktarına dayanmaktadır. Bir cihazın kullandığı enerji birimi (kilovat saat – kWh cinsinden ölçülen ) ne kadar az olursa, derecesi o kadar iyi olur.

Bir perakende mağazasında satın alıyorsanız, her cihazın enerji verimliliği derecesini gösteren renkli bir etiketi olmalıdır. Ancak, web siteleri aynı kurallara uymuyor gibi görünüyor. Bazıları notları cihazın en üst satırındaki açıklamada gösterirken, diğerleri bilgileri gizliyor gibi görünmektedir. Eğer öyleyse, öğenin enerji tüketimi ile ilgili gerçekleri bulmak için ‘tam ayrıntılara’ tıklayıp ‘performans’ bölümüne bakmanız gerekebilir.

Enerji Tasarrufu Güvencesi tarafından yürütülen AB tarafından finanse edilen anket, enerji tüketimi bilgilerini doğru gösterip göstermediklerini kontrol etmek için Avrupa genelinde 114 geleneksel mağazayı ve 111 çevrimiçi perakendeciyi ziyaret etti. Çevrimiçi sitelerdeki ürünlerin yaklaşık üçte ikisinin (% 62) cihazların enerji tüketimi ve performansı hakkında bazı bilgileri kaçırdığını buldular.

Anket tarafından kontrol edilen web sitelerinde, ürünlerin endişe verici bir% 90’ının enerji bilgileri eksik veya yanlış görüntüleniyordu. Bununla birlikte, iyi haber, kontrol edilen tüm ürünlerin, enerji performanslarıyla ilgili en azından bir tür bilgi ile etiketlenmiş olmasıdır.

Geleneksel dükkanlar ve perakendeciler çok daha iyisini yaptı. Avrupa’daki ürünlerin% 77’sinden fazlası doğru bir şekilde etiketlenirken, dükkanlar daha yüksek rakamlara sahipken, ürünlerin% 80’i ilgili rakamları doğru formatta gösteriyordu (1).

Çamaşır makineleri, çamaşır kurutma makineleri ve çamaşır kurutma makineleri

2014’ten beri AB düzenlemelerine uymak için, tüm çamaşır makineleri A’dan A +++ ‘a kadar derecelendirildi.

Cihaz etiketleri veya çevrimiçi açıklamaları üç ayrı bilgi vermelidir:

A’dan A ++ ‘ya kadar olan enerji derecesi.

Standart bir döngünün enerji tüketimi – bu şöyle bir şey söyleyecektir: 220 standart yıkama döngüsüne bağlı olarak yılda 165 kWh.

Yıkama ve eğirme için yıllık tahmini su tüketimi – 220 standart yıkama döngüsüne dayanarak yılda 10.686 litre diyoruz.

Hangisine göre, çamaşır makinelerinin işletme maliyetleri yılda 12 ile £ 53 arasında değişebilir (2). Bu sayede çamaşırhane maliyetlerini mümkün olan her yerde azaltmak mümkün olur.

Yıkama kurutucular

Yıkayıcı kurutucular iki farklı işlevi bir araya getirmek zorunda olduklarından, çalıştırılması pahalı olabilir, ancak bir çamaşır makinesine ve çamaşır kurutma makinesine sahip olmak kadar pahalı olmayabilir. A +++ seviyesine kadar derecelendirilebilir, ancak bu puan her iki kullanım alanını da kapsadığı için, benzer çamaşır makineleri ve çamaşır kurutma makineleri ile karşılaştırılması imkansızdır.

Bir yıkama kurutucusundan en yüksek verimi almak için, yıkama programı bittiğinde bazı maddeleri çıkarmalısınız, çünkü kurutma programı yıkama programından daha küçük bir kapasiteye sahip olacaktır. İlk kurutma işlemi tamamlandıktan sonra, kuru giysileri daha önce almış olduğunuz nemli giysilerle değiştirebilir ve ikinci bir işlem yapabilirsiniz.

Çamaşır kurutma makinesi

Tamburlu kurutucular çok fazla enerji kullanır, bu yüzden bir tane olmadan başarabilirseniz, daha iyisini yapabilirsiniz. Temel olarak, ısı üreten herhangi bir şey oldukça enerji yoğundur. Hangisine göre, bir çamaşır kurutma makinesinin işletme maliyeti yılda 100 £ (3) olabilir – bir çamaşır makinesinin en üst rakamının neredeyse iki katı.

Giysilerinizi kurutmanın en verimli yolu doğal olarak yıkama hattında veya havalandırma sisteminde yapmaktır, ancak bir bahçeniz yoksa veya yağmur yağdığında, çamaşır kurutma makinesi sizin için gerekli olabilir. Eğer öyleyse, ne kadar enerji verimli olursa, faturalarınıza o kadar az ekleyecektir, bu nedenle parasını karşılayabiliyorsanız A + veya A ++ dereceli bir model arayın.

Hatta bazı A +++ çamaşır kurutma makinelerini bile bulabilirsiniz, ancak yaklaşık 2,000 £ ‘ya mal olurlar. En verimli kurutucular da en pahalı olma eğilimindedir, bu nedenle tasarruf edeceğiniz paranın daha yüksek satın alma maliyetini dengeleyip almayacağına karar vermeniz gerekir.

Bulaşık makineleri, buzdolapları ve derin dondurucular

Elde yıkamada daha etkiliydi, ancak günümüzün yüksek verimli bulaşık makineleri aynı miktarda yıkama yapmaktan daha az ısı ve su kullanıyorlar. Bazı bulaşık makineleri tam yükü 6,2 litre suya (4) kadar yıkayabilir – bu da standart bir yıkama kabının hacminden daha az.

Su sayacınız varsa bu iyi bir haber ancak bulaşık makinesinin tamamen dolmasını beklerseniz geçerlidir. Parça yüklerle kullanmaya devam ederseniz, verimliliğinden en iyi şekilde yararlanamazsınız. Öte yandan, suyun aşırı dolaşımını durduracağı için aşırı yüklemeyin ve her şeyi temizlemeyebilirsiniz.

Buzdolapları ve derin dondurucular

Buzdolapları ve derin dondurucular çok fazla enerji kullanır, çünkü sürekli açıktırlar, yani siz 10 yaşın üzerindeyseniz veya elektrik tüketiyorsa, çalışmayı kesmeden önce bile değiştirilmeye değer olabilir. Yapacağınız enerji tasarrufu, birkaç yıl içinde maliyetini ödeyebilir.

Enerji verimliliği oranları söz konusu olduğunda, buzdolabı ve derin dondurucular özel bir durumdur; A + ve A +++ arasında enerji verimliliği derecelerine sahip olmaları gerekir. Ancak, sizinkini Temmuz 2012’den önce aldıysanız, muhtemelen G ve A arasında bir puana sahip olursunuz; bu, bugünün A dereceli cihazlarından çok daha yüksek işletme maliyetlerine sahip olacağı anlamına gelir.

Buzdolapları ve derin dondurucular, gerçek kWh tüketimlerine göre değil, boyutlarına göre ne kadar verimli olduklarına göre derecelendirilir. Dolayısıyla, daha büyük A ++ markalı bir model ihtiyaçlarınız için en verimli buzdolabı dondurucu gibi görünebilir, ancak daha küçük versiyonların çalıştırılması daha ucuz olduğu için daha kompakt B dereceli bir modelden daha fazla enerji kullanabilir.

daha kompakt B dereceli bir modelden ziyade, daha küçük versiyonların çalıştırılması daha ucuzdur. Bu nedenle (ihtiyaçlarınız için yeterince büyük olduğu sürece) alabileceğiniz en küçük buzdolabını ve / veya dondurucuyu seçmelisiniz.

 

İlginizi Çekebilir

İdeal Buzdolabı Sıcaklık Ayarı

İdeal Buzdolabı ve Dondurucu Sıcaklık Ayarı

Sayfa İçindekiler İdeal Buzdolabı SıcaklığıBuzdolabındaki sayısal ayarlar ne anlama geliyor?İdeal Dondurucu SıcaklığıBuzdolabım Neden Yanlış Sıcaklıkta …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Kopyalamaya İzin Yok
Servis Çağrı Merkezi