Anasayfa / Bilgisayar / Bilgisayar Hızlandırma Yöntemleri

Bilgisayar Hızlandırma Yöntemleri

Masaüstü ya da dizüstü bilgisayarınızın hızını ve performansını artırmanıza yardımcı olacak beş öneri sunuyoruz.

Sabit Diskinizi Temizleyin

Sabit diskinizde ne kadar az şey olursa, bilgisayarınız o kadar hızlı olur. Bilgisayarınızda yer boşaltmanın en iyi yolu Windows® Disk Cleanup yardımcı programını kullanmaktır. Programa erişmek için Start (Başlat) -> All Programs (Programlar) -> Accessories (Donatılar) -> System Tools (Sistem Araçları) öğesine gidin ve sonra Disk Cleanup (Disk Temizleme) öğesini tıklayın. Hangi sürücüyü temizlemek istediğinizi belirtmeniz gerekebilir.

Disk Cleanup (Disk Temizleme) kutusunda, Files to delete (Silinecek dosyalar) listesinde ilerleyin ve kaldırmak istediğiniz öğeleri işaretleyin. Nelerden kurtulmanız gerektiğinden emin değilseniz, en güvenli yol artık kullanmadığınız programları ve geçici internet dosyalarını seçmektir. Hazır olduğunuzda OK (Tamam) düğmesini tıklayın. Fotoğraflar, müzik ve video dosyaları gibi tamamen silmek istemediğiniz dosyalar varsa, bunları harici bir disk sürücüsüne aktarabilirsiniz.

Görsel Efektlerden Kurtulun

Bunun için Start (Başlat) düğmesini ve sonra Control Panel (Denetim Masası) > System and Maintenance (Sistem ve Bakım) > Performance Information and Tools (Performans Bilgileri ve Araçları) öğesini tıklayın. Burada Adjust Visual Effects (Görsel Efektleri Düzenle) öğesini seçin. Bir yönetici parolası girmeniz istenebilir. Bundan sonra Visual Effects (Görsel Efektler) sekmesini tıklayın ve Adjust for Best Performance (En İyi Performans için Düzenle) ögesini seçin. OK(Tamam) düğmesini tıklayın.

Virüs Taraması Yapın

Sürünen kişisel bilgisayar performansının esas suçlularından biri kötü niyetli yazılımlardır:  virüsler, casus yazılımlar, truva atları, solucanlar ve her türlü kötü niyetli istenmeyen yazılımlar. Eğer hala herhangi bir virüsten koruma yazılımınız yoksa, hemen edinin! Bu konuda Windows Vista’ya dahil olan ve Microsoft XP için ücretsiz olarak indirilebilen Microsoft Windows Defender’ı düşünebilirsiniz. Ayda en az bir kere otomatik virüs taraması programlamayı da ihmal etmeyin. Ayrıca, kötü niyetli yazılımların bilgisayarınıza en başta girmesini engellemek üzere bir güvenlik duvarı da çalıştırabilirsiniz.

Ram Arttırma

Sistem belleği (RAM olarak da bilinir) eklemek bilgisayarınızın performansını artırmak için iyi bir yol olabilir. Ancak bellek yükseltimi bazen zor ve maliyetli olabilir. Windows Vista artık herhangi bir şey yüklemeniz gerekmeden bellek eklemenizi sağlayan Windows ReadyBoost özelliğini sunuyor. Bu özellik USB flash bellek ya da bir SD bellek kartı gibi bir flash bellek cihazını ek bellek önbelleği olarak kullanmanızı sağlıyor.

 

Hakkında Usta

Bir Göz Atın

Fırın kapısının kilidini nasıl açıyorsunuz ?

Fırın kapısının kilidini nasıl açıyorsunuz ? Bu yazıda bir piroliz programından sonra kilitli kalır bir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi