Anasayfa / Bilgisayar / Dünyanın En Hızlı İşlemcisi

Dünyanın En Hızlı İşlemcisi

Dünyanın En Hızlı İşlemcisi, birçok alanda ses getirecek olan bu yenilik, özellikle sıvı nitrojenle overclock yapan profesyonel’ler tarafından büyük bir tehlike ve ulaşılması yeni bir hedef olacak gibi gözüküyor.

Dünyanın En Hızlı İşlemcisi

Özellikleri

Dünyanın En Hızlı İşlemcisi, tam tamına 5.2GHz hızında olan işlemcinin öyle hemen kapınızdan içeri gireceğini düşünüyorsanız çok yanılıyorsunuz. 1.5 milyon dolar gibi bir maliyeti olan zEnterprise teknolojisi dört çekirdekli bir işlemci. 1.4 milyar transistorü sadece 512 milimetre karelik bir alana sığdıran IBM mühendisleri 45nm teknolojisi kullandılar. IBM kendi patentine sahip olduğu gömülü DRAM teknolojisini kullanarak, performansı daha da arttırdı.

Ancak bu işlemciler son kullanıcılar için geliştirilmedi. Bu en güçlü işlemciler, ağır iş yükü olan büyük şirketler için geliştirildi.

İlk İşlemci

Yaklaşık 43 yıl önce Intel, bilgisayar sistemlerinde yeni bir çağ başlattığı iddiasıyla 4004 işlemcisini piyasaya sürmüştü. Bu işlemci, pek çok kaynakta tarihin ilkmikroişlemcisi olarak geçer. Sadece 4-bit yapıya sahipti ve hızıysa 740kHz’di (0,74 MHz veya 0,00074 GHz).

Öte yandan hatırlatmak gerekir ki, zamanın en küçük bilgisayarı DEC PDP-11/20 modeliydi ve 16 bit mimariye sahipti. 1,25 MHz frekansa ve 56 kilobyte belleğe sahipti. Intel’in 4004’ü her ne kadar ilk mikroişlemci olsa da, DEC’in bilgisayarlarının gücüyle kıyaslandığında oyuncak gibi kalıyordu.

Elbette bu mikroişlemcilerin ilk adımıydı ve önemliydi. Ama gönüllerde yer edebilecek kadar büyük bir adım da değildi. Aslında hızlı bir gelişim çağının başlangıcıydı ve Intel’in iddia ettiği gibi, tümleşik bilgisayar sistemlerinde yeni bir çağ başlatmıştı.

Hakkında admin

Bir Göz Atın

Windows Uygulama Düzgün Olarak Başlatılamadı (0xc00007b) Hatası

Programları Windows bilgisayarınızda çalıştırırken Uygulama Düzgün Olarak Başlatılamadı (0xc00007b) hatasını pek çok nedeni olabilir. 0xc00007b hatası genelde 32 …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çağrı Merkezi