Anasayfa / Bilgisayar / Hızlı İnternet için Püf Noktalar

Hızlı İnternet için Püf Noktalar

Hızlı İnternet için Püf Noktalar , İnternetinizi nasıl daha hızlı kullanabileceğinizi biliyor musunuz? İşte hızlı internet için püf noktalar. Bilgisayarımızın sistem özellikleri ya da internet bağlantımızın türü ne olursa olsun, hepimiz zaman zaman internette yavaşlama yaşayabiliyoruz.

Hele ki bu yavaşlamalar tam da online bankacılık ya da acil halledilmesi gereken diğer işler sırasında yaşanırsa, çok daha sıkıntı verici bir hal alabiliyor. Neyse ki bazı basit tedbirler alarak, internet sörfünüzü çok daha hızlı hale getirebilirsiniz. İşte hızlı internetin püf noktaları:

hizli internet için püf noktalar

Önbellek Boyutunu Artırın

Normalde pek de değiştirmenizi gerektirmeyecek olan önbellek ayarı, zayıf kablosuz sinyallerde ve eski bilgisayarlarda oldukça işe yarayacaktır. Firefox’ta Araçlar -> Seçenekler menüsündeki Gelişmiş sekmesinde bulabileceğiniz bu ayarı MB cinsinden artırmak, Geri tuşu ile etkileşiminizi artırırken, tekrarlanan banner ve görsel dosyaların da daha hızlı yüklenmesini sağlayacaktır.

İnterneti Hızlandırmanın Püf Noktaları

Wifi dalgaları temelde sadece radyo dalgalarından oluşmaktadır. Yani bu cep telefonunuz veya radyo ile yakaladığınız elektromanyetik dalgaların aynısı Ama wifi dalgaları oldukça kısa. Geleneksel türde olanlar sadece 12cm uzunluğundadır.

Sinyali modem uzaklaştıkça daha da düşüyor. Genelde 45 metreden öteye gidemiyor. Sinyaller aslında duvarlar ve metal yüzeyler tarafından, emilip engelleniyor. Yani evde modeminizi koyduğunuz yer, sinyalin güçlü gelmesini büyük oranda etkiliyor. Yapmanız gereken ilk şey modeminizi merkezi bir yere koymanız. Çünkü her tarafa eşit oranda sinyal yayar. Açık bir yerde olması işinize gelir. Eğer bir dolaba koyarsanız dolabın duvarları sinyalleri emer.

Görüş açısında olması iyi bir düşünce olur. Evinizde en uzak mesafeyi gördüğünüz ve en fazla sayıda odayı gördüğünüz yer muhtemelen modeminizi koyabileceğiniz en iyi konumdur. Aynı zamanda modeminizi, yerden yukarı koymanız isteyeceğiniz bir şey olur. Çünkü sinyaller, yerde kullanılan bazı materyallerin içinden geçmez. Aynı zamanda çoğu modem, dalgaları aşağı doğru yayması için tasarlanmıştır. Yani modemi yere koyarsanız sebepsiz yere alt kata sinyal verirsiniz.

Pek çok elektronik cihaz, modemin sinyallerini karıştırır. TV, bilgisayar, mikrodalga fırın ve içinde motor olan diğer cihazlar. Modeminizi diğer elektronik cihazlardan uzak tutmanız lazım. Çoğu modemin iki anteni olur. En iyisi birini yatay, diğerini dikey ayarlamanız olur. Cihazlar, dahili antenleri modemle paralel oldukları zaman daha iyi çalışırlar. Bu sebepten laptopların içindeki antenler yataydır.

Ama tablet veya mobil cihaz kullanıyorsanız tamamen tutuşunuza göre değişir. Yani hem dikey hem yatay sinyalinizle, antenlere en iyi paralel eşleşmeyi yakalama şansınız olur. Eğer ağınızın iyi çalışmadığını fark ederseniz, sinyal seviyesini ölçebilirsiniz.

Hakkında admin

Bir Göz Atın

İnternet Bağlantımı Nasıl Düzeltebilirim?

İnternet Bağlantımı Nasıl Düzeltebilirim? Aniden İnternet bağlantınızı kaybederseniz. İnternet sağlayıcınızı arayıp gidebilirsiniz, ancak telefonla çok …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi