site
stats
Home / Bilgisayar / Notebook

Notebook

[maxbutton id="1"]

Entegre devrelerin çıkması, transistörlerin kullanımın yaygınlaşmasıyla birlikte bilgisayarlar giderek küçülmeye başladılar. Masaüstü bilgisayarlar daha tam yaygınlaşmamışken Notebooklar piyasaya sürülmeye başlandı. Gitgide ucuzlayan notebook fiyatları sayesinden insanlar masaüstü bilgisayar yerine notebookları tercih etmeye başladılar. Ama şöyle bir sorun vardı notebooklar ne kadar taşınabilir olsada biraz ağırdılar ayrıca şarjları çok az gitmekteydi. Sonraları piyasa sürülmeye başlayan akıllı telefonlar hem ucuz fiyatları, hem şarj olma süreleri, hemde kısmen uzun şarj zamanları ve internette gezinebilme imkalarıyla kullanıcıların ilgisini çekmeye başladı.

notebook
notebook

Notebooklar yerine insanlar ceplerine sığacak küçücük bir cihazla hem internete girip hem maillerini kontrol edebilme imkanına sahip oldukları akıllı telefonlara yöneliyolardı. 3g yaygınlaşmasıyla birlikte akıllı telefonlara yönelen insan sayısıda bir o kadar artmıştı. Notebook’a alternatif gerekiyordu firmalar bu alternatifi notebook’a bir kardeş geliştirerek çözdüler adı bu aygıt’ın adı netbook’tu. Cep telefonuna nazaran daha fazla artısı bulunan bu cihazlar piyasada çok tutuldular. Netbook’u notebookların kardeşi olarak tanımlayabiliriz.

Laptop alırken dikkat edilmesi gerekenler

İhtiyaçlarınızı Belirlemek

Laptop almaya karar verdiyseniz öncelikle onu ne için kullanacağınızı tespit etmeniz gerekir. Eğer sadece internette gezinip basit ofis yazılımları kullanacaksanız, ucuz bir netbook işinizi fazlasıyla görecektir. Bu tarz laptoplar küçük ekranlı ve tek çekirlekli işlemcisi olan hafif, ucuz ve basit ürünlerdir. Ultra taşınabilir sınıfa giren bu tarz cihazları her an yanınızda taşıyarak internetteki rutin işlerinizi rahatlıkla halledebilirsiniz. Netbook’lar adı üzerinde “internet” için tasarlandıkları için bu cihazlarda oyun oynamak gibi bir amacınız olmamalı. Maksimum pil ömrü ve taşınabilirlik hedeflendiğinden hem az donanım özelliğine sahiptirler hem de zayıf işlemcileriyle size internette gezinebilecek kadar performansı ancak sunabilirler.

Birtakım hesap ağırlıklı yazılımları (grafik ve mühendislik yazılımları gibi) kullanarak iş yapacaksanız, sizi bu konuda sıkıntıya sokmayacak ve yarı yolda bırakmayacak daha güçlü ve pahalı bir ürün seçmelisiniz. Bu ürünlerde işlem gücü en önemli faktör olduğundan en az çift çekirdekli güçlü bir işlemciye sahiptirler. Bunun yanında rahat çalışabileceğiniz geniş bir ekranı olan usb, firewire, HDMI, bluetooth gibi bağlantı arabirimleri destekleyen cihazların tercih edilmesi yerinde olur.

Eğlence ve oyun ağırlıklı kullanım içinse, ürün gamındaki en pahalı cihazlara yönelmek kaçınılmazdır. Bu tarz laptoplarda güçlü bir işlemci, paylaşımsız RAM’a sahip olan ekran kartı ve iyi bir grafik çipseti olmazsa olmazlardandır. İkincil öneme sahip olan şeyler ise, ekranın kalitesi ve soğutma başarısıdır. Ekran oyunlarda ghosting gibi sorunlar oluşturmayacak gözü az yoran kaliteli bir yapıda olmalıdır. Bu laptoplar yüksek mhz değerlerine sahip olduklarından soğutma açısından çok iyi tasarlanmış olmaları gerekir. Aksi taktirde işlemci veya grafik çipseti ısındığı için oyunun ortasında yavaşlayarak oyun zevkine limon sıkan bir laptopu hiçkimse istemez. Soğutma problemleri oyun oynanan ve 1 yıldan fazla kullanılmış olan her 10 laptopun 8′inde görülen bir sorundur.

Notebook Seçimi Nasıl Olmalı?

İhtiyacımızı belirledikten sonra aranan özelliklerdeki en yakın ürünü seçmek gerekir. İşlemci açısından bakarsak Intel ve AMD arasında pek fark yoktur. Hangi marka size daha sıcak geliyorsa onu tercih edebilirsiniz. Ama genel anlamda oyunlar ve multimedya özellikler açısından Intel bir adım daha önde gidiyor diyebiliriz. Tabi bu noktada fiyat faktörünü de göz önünde bulundurmak gerekir. Çünkü tek başına işlemci fiyatları farklı markalar için benzer seviyelerde de olsa, anakart fiyatları Intel cephesinde oldukça yüksek maliyetler getirebiliyor.

Grafik çipseti olarak Nvidia ve ATI her ikisi de birbirine çok yakın performans vermekteler. Fakat oyun üreticilerinin çoğunun Nvidia ile özel anlaşmalar yaparak optimize edildiğini düşünürsek, Nvidia çipset kullanan cihazlar tercih sebebi olabilir. Bu noktada en önemli konu ekran kartı belleğinin paylaşımsız olmasıdır. Paylaşımlı RAM’a sahip olan cihazlar paylaşımsız olanlara göre ciddi anlamda az performans vermektedir.

Aynı anda kullandığınız uygulama sayısına bağlı olarak RAM miktarını da mümkün olduğu kadar yüksek seçmeye çalışmak mantıklı olacaktır. Fiyatları oldukça alt seviyelere inmişken RAM için verilecek ekstra bedelin performans getirisi oldukça iyi olacaktır. 3GB ve üstü RAM’a sahip olan bir laptop her türlü uygulama ve oyunu hiç sorun çıkarmadan tampon belleğine alacaktır.

Lütfen Oylayın

Bir Göz Atın

Bilgisayarınızla Başka Bir Bilgisayara Nasıl Bağlanırsınız ?

Bir çok bilgisayar kullanıcısının zaman zaman ihtiyaç duyduğu kullanıcıların nasıl yapıldığını merak ettiği konulardan birine …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir