Anasayfa / Bilgisayar / Tablet PC

Tablet PC

Tablet PC

Tablet Pc (Tablet Bilgisayar) nedir ?

Teknoloji’nin heyecan verici yükselişi sürerken piyasa yeni ürünler girmeye devam ediyor. Son zamanların modası tablet Pc’ler yani Tablet Bilgisayarlar. Peki Tablet Pc nedir? Tablet Pc; Cep Bilgisayarıyla dizüstü bilgisayarın karışımı olan genelde 7 inch ile 10.1 inch aralığında ekran boyutuna göre değişkenlik gösteren, dokunmatik ekranlı, ihtiyaca göre şekillenen interneti ve sağladığı depolama alanıyla verilerinizi kolayca yanınızda taşımanızı sağlayan son teknoloji bir bilgisayardır diye tanımlanabilir tablet pc

Tablet

Tablet Pc’lerde işletim sistemi var mı ?

 1. Evet, tablet pc’ler bilgisayarlarımız gibi ister linux isterse windows işletim sistemi bulunabilmektedir. Akıllı cep telefonlarındada kullanılan android işletim sistemi tablet pc’lerde yaygın olarak kullanılmaktadır.
  Neden tablet pc almalıyım?
  Bu soru için sizlere birden çok cevap sunabiliriz.
  1- Çok kolay taşınabilir olması.
  2- Çok hafif olması.
  3- Fiyatlarının uygun olması.
  4- Bilgisayar’da yapabileceğiniz hemen hemen tüm işlemleri tablet pc’dede yapabilecek olmanız.
  5- Wifi ve tarayıcılar sayesinde geniş ekranda internet keyfini yaşabilecek olmanız.
  6- Yanınızda adeta bir asistan taşıyor olacak olmanız.
  7- Yüksek verimlilik sağlaması.
  8- Uzun batarya ömrüyle canınız sıkıldığında ister oyun oynayın istersenizde film izleyin.
  9- Kitap okumaktan hoşlanlar elektronik kitaplarını rahatlıkla okuyabilecek olmaları tablet bilgisayarı tercih edebilecekleri anlamına gelmektedir.
  Kimler için tablet pc önerilmez?
  1- Yüksek çözünürlükte son çıkan oyunları oynamak isteyenler.
  2- 3d Max, autocad gibi çizim ve modelleme işleriyle uğraşanlar.
  3- Web tasarım ve programlama işiyle uğraşanlar için,
  4- Fotoğraf düzenleme, rötuşlama, fotoğraf işleme işleriyle uğraşanlar için,
  5- Video düzenleme ve video işleme işleriyle uğraşanlar için,
  6- Ses düzenleme ve ses işleme işleriyle uğraşanlar için,
  7- Yüksek çözürlükte film izlemek isteyenler için,
  8- Büyük dosyalarla çalışanlar için tablet bilgisayar önerilmemektedir.
  Peki Tablet Pc alırken nelere dikkat etmelisiniz?
  1- İşletim sistemine ve kurulu olan işletim sistemi sürümüne dikkat etmelisiniz.
  2- Cihazın sağlamlığını ve kasa yapısını kontrol edin.
  3- Cihazın Ram miktarına dikkat edin.
  4- Cihazları karşılaştırıken işlemci tipine ve hızlarına dikkat edin.
  5- Cihazların ekran boyutlarına dikkat edin.
  6- Cihazın hangi medya dosyalarını oynatabildiklerini inceleyin.
  7- Son olarakta cihazların şarj sürelerini karşılaştırın.

 

TABLET PC’LERDE HANGİ İŞLETİM SİSTEMİ VARDIR ?

Eskiden “PC” denince ortalama bir kullanıcının aklına “windows” gelirdi… Sonradan yaygınlaşan “linux/unix” de günümüzde oldukça popüler hale geldi. Fakat bu işletim sistemler “yeni nesil” cihazlarda direk kullanılamazdı zira yeni cihazların çoğu dokunmatik ekran olduğundan buna göre özelleşmiş fonksiyonlara gerek duyuldu. O sebeple windows “mobil cihazlar” için çeşitli versiyonlarını çıkardı.

Bu gelişmeleri yakından takip eden Google “android” i, Apple ise “iOS” işletim sistemleriyle günümüze kadar geldiler. Özetle, günümüzdeki tablet PC’lerde en çok kullanılan işletim sistemleri bunlardır. Açık kaynak kodlu olmasıyla “Android” kısa sürede çok ilerledi ve büyük bir katılım sayesinde çok yayıldı. Windows’ta yapılan geliştirmeler Android’in gerisinde kaldı. Öte yandan iOS‘ da geliştirme yapmak için tamamen apple teknolojilerini kullanmak gerekiyor. Fakat iOS da çok yaygın ve bunun üzerinde geliştirilen uygulamaların çok popüler olduğunu söylemekte fayda var.

TABLET PC ALMAK İÇİN BİRKAÇ SEBEP

Öncelikle çantamızda rahat taşıyabileceğimiz bir bilgisayarınız olacak.Bir toplantıda, derste veya bu tür bir etkinlikte kolaylıkla not almak için, ses kaydı yapmak için ve görsel kayıt yapmak için kullanabilirsiniz.

Internet bağlantısı sayesinde her an çevrim-içi olmanıın avantajları da elinizin altında olacak.Bu cihazlara özel işletim sistemleri üzerinde onlarca hatta yüzlerce uygulamayı indirip işinizle ilgili olarak kullanmanız da mümkün.
Daha fazla neden arıyorsanız alın size 5 neden daha

TABLET PC ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİ ?

iOS mu, Android mi?, windows mu tercih etmeli? Öncelikle iOS sistemini sadece Apple!ın ürünlerinde olduğunu bilmemiz gerekiyor. Yani elimizde iPad, ipad 2 gibi çok kısıtlı bir ürün grubu oluyor. Sayısı az olsa da bu ürünler en çok tercih edilenlerden. Windows’u direk geçiyorum veee geliyorum Android‘e… Android ile çalışan tablet PC seçenekleri çok fazla. Kolay geliştirme yapılmasından ve kaynağın çok fazla olmasıyla artık Çin’de Çinlilerin ucuza ürettiği adını pek duymadığımız modeller bile oldukça başarılı.

Eğer teknolojiye meraklıysanız ve araştırmayı da seviyorsanız kesinlikle Android‘i tercih edin derim. Fakat yok ben internetime bağlanayım filmimi izleyeyim cihazım da şık olsun derseniz sizi iPad‘e yöneltebilirim.Düşündüğünün ürünü mutlaka Tecrübe edin! Her ne kadar araştırma yaparsanız yapın satın almadan önce cihazı mutlaka kullanın ve tecrübe edin. Verdiğiniz sipariş ile ilk defa görmek inanın çok büyük risk! Cihazın kasasını kontrol edin, ekranını elinizle kontrol edip malzeme kalitesini anlamaya çalışın.

Elbette bir iPad acalaksanız buna gerek yok ama genel olarak çok iyi bilmediniz markalar için bunu yapmak iyi fikir. Çok efektif kullanacaksanız RAM‘inin yüksek olmasına dikkat edin. Medya özellikleri öncelikli ihtiyacınız ise “ekranı büyük” olan modellere yönelebilirsiniz. Seçeceğiniz ürünün hafif olmasına özen gösterin. Ağır ürünler teknolojik olarak eskidir ve taşımada zorluk çıkarabilir. Güvenilir bir satıcıdan almayı tercih edin. Aksi halde bir sorun çıktığında üzülebilirsiniz.Şarj sürelerini karşılaştırın. Hem dolum süresine hem de kullanım sürelerine bakın. Sizi yarı yolda bırakacak bir model olmasın.

ALMADAN ÖNCE BEKLEMEK GEREKİR Mİ ?

Bence hayır! Bir çok konuda hemen satın almaya karşıyım fakat eğer ihtiyaç olarak karar vermişseniz iyi kötü birşeyler alıp tecrübe edin. Ayrıca gelişmeleri takip edin. Zaten seneler birbirini kovaladıkça daha yeni modeller ve teknolojiler çıkacaktır. Beklemeye başlarsanız daha çoook beklersiniz. Son olarak; Tablet PC’ler çok fazla yaygınlaşacak. Öncelikle buna hazırlı olmak gerekiyor. Bununla birlikte teknoloji meraklıları ürünlerine karar verirken daha özenle araştırmalıdır zira cihazların fiyatları yüksek ve çok farklılıklar var. iPad, iPad 2 gibi bir ürün tercih edebileceğiniz gibi, android ile çalışan onlarca model içinden de tercih yapabilirsiniz.

Hakkında admin

Bir Göz Atın

Windows Uygulama Düzgün Olarak Başlatılamadı (0xc00007b) Hatası

Programları Windows bilgisayarınızda çalıştırırken Uygulama Düzgün Olarak Başlatılamadı (0xc00007b) hatasını pek çok nedeni olabilir. 0xc00007b hatası genelde 32 …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi