Anasayfa / Bilişim / 30 Bin Siber Güvenlik Uzmanına İhtiyacımız Var!

30 Bin Siber Güvenlik Uzmanına İhtiyacımız Var!

Bilgi Güvenliği Konferansında konuşan Başbakan Binali Yıldırım siber güvenliğin önemine değinerek, “Gelecek bilişimde, gelecek teknolojide. En az 30 bin siber güvenlik uzmanına ihtiyacımız var” diye konuştu. Geçtiğimiz günlerde Bilgi Güvenliği Konferansı konuşma yapan Başbakan Binali yıldırım. Ülkemizdeki yazılımsal ve donanımsal gelişmelerle ve siber güvenlikle ilgili açıklamalarda bulundu. Geleceğin bilişimde ve teknolojide olduğunu önemle belirten Yıldırım. Ülkemizin artık bir bilgi toplumu olduğuna ve bunun da ciddi güvenlik sorunlarına yol açabileceğini savundu. Gelecek 5 Yıl içinde Dünya’da 1.5 Milyar siber güvenlikçiye ihtiyacın olacağını belirten Yıldırım. Bunu bizim ülkemizdeki nüfus oranına göre ihtiyaç sayısının 30 bine yakın olması gerektiğini belirtti. 30 Bin Siber Güvenlik Uzmanına İhtiyacımız Var!

Binali Yıldırım İstedi

ABD’nin 2009 yılında siber savaş komutanlığını kurduktan sonra, İngiltere, Çin, Kuzey Kore ve İsrail gibi ülkelerin de bu konuda ciddi adımlar attığına dikkat çeken Yıldırım. İngiltere’de 2012’de yaşanan bir siber saldırının ülkeyi 22 milyar pound gibi bir zarara uğrattığını ve artık bilgi toplumu olan ülkemizde de bu tip önlemler alınmazsa benzer seviyede bizim de zarar görebileceğimizi önemle belirtti. Ulaştırma Bakanlığı’na verilecek bir görevle oluşturulacak siber güvenlik biriminin, yasal altyapısının hazırlığının başladığını belirten Başbakan Yıldırım. Siber güvenlik biriminin oluşturulmasının yanı sıra yazılım ve donanımın dışarıdan alınmasının önünün kesilmesi ve milli yazılım ile milli donanımın oluşturulmasının da bu işin en önemli adımı olduğunu belirtti.

Geçtiğimiz günlerde Bilgi Güvenliği Konferansı konuşma yapan Başbakan Binali yıldırım. Ülkemizdeki yazılımsal ve donanımsal gelişmelerle ve siber güvenlikle ilgili açıklamalarda bulundu. Geleceğin bilişimde ve teknolojide olduğunu önemle belirten Yıldırım. Ülkemizin artık bir bilgi toplumu olduğuna ve bunun da ciddi güvenlik sorunlarına yol açabileceğini savundu. Gelecek 5 Yıl içinde Dünya’da 1.5 Milyar siber güvenlikçiye ihtiyacın olacağını belirten Yıldırım, bunu bizim ülkemizdeki nüfus oranına göre ihtiyaç sayısının 30 bine yakın olması gerektiğini belirtti.

Ulaştırma Bakanlığı’na verilecek bir görevle oluşturulacak siber güvenlik biriminin, yasal altyapısının hazırlığının başladığını belirten Başbakan Yıldırım. Siber güvenlik biriminin oluşturulmasının yanı sıra yazılım ve donanımın dışarıdan alınmasının önünün kesilmesi ve milli yazılım ile milli donanımın oluşturulmasının da bu işin en önemli adımı olduğunu belirtti. Yerli yazılım geliştirme programlarının inşa edilmesine azami özen göstermemiz lazım. İçten yanmalı motor yapabilen bir akıl var ama içten yanmalı motorun prensibi ve patentli teknolojilere sahip değilseniz asla maliyette avantajlı konuma gelemiyorsunuz. “Diyerek yerli teknoloji üretiminin önemini belirten Yıldırım. Daima muasır medeniyetler seviyesine çıkmak için uğraşacaklarını ve siber güvenlikle ilgili önemli verilerin oluşturulması için şimdiden talimat verdiğini de belirtti.

 

Hakkında Usta

Bir Göz Atın

Türkiyede İnsansı Robot Üretimine Başlandı

Yolu İnternet kafelere düşenlerin yakından tanıyacağı yazılım firması Akınsoft, 20 milyon TL’lik yatırımla Türkiye’nin ilk …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir