Anasayfa / Beyaz Eşya Arızaları / Bulaşık Makinesi Az Su Alıyor ?
Bulaşık Makinesi Az Su Alıyor

Bulaşık Makinesi Az Su Alıyor ?

Bulaşık Makinesi Az Su Alıyor ? Bulaşık Makinesi Az Su Alıyor Bulaşık makinesinde bulaşıkların düzgün şekilde temizlenmesi için yeterli su alamaz. Su basıncı çok düşük veya yeterince su almıyor. Üst raftaki bulaşıklar, içerdikleri zamanki kadar pis oldukları için onları temizleyen herhangi bir su bile almıyor gibi görünüyor.

Neden az Su Alır Bulaşık Makinesi

Sadece bu bulaşık makinesini kendimiz yaklaşık bir hafta önce kurduk. Uygun olmayan bir kurulumla bir ilgisi olabilir mi? Su basıncı çok düşük olabilir mi? Buna ne sebep olurdu? Bulaşık makinesini yanlış yerleştirdik mi? Kontrol etmemiz gerekenler konusunda herhangi bir öneriniz var mı?

Bulaşık Makinesi Suyunu Az Alıyor

Bulaşık makinenizi kısa bir süre önce kurduysanız, bulaşık makinenizde düşük su basıncı (veya yeterli su olmaması) için bir takım nedenler olabilir.

 Su Az Alma Nedenleri Ve Çözümleri

Nedenleri

Bulaşık makinenizi kurduğunuzda lavabonuzdaki altındaki su kapatma vanasını kapatmanız gerekiyordu. Kesme vanasını tamamen açmayı unuttuğunuzdan emin olabilir. Kapama vanasının tamamen açık olduğundan emin olun. Kapama vanası da tıkanmış olabilir veya düzgün çalışmıyor olabilir. Vana açık ve tıkanmamış olduğundan emin olun.

Bulaşık Makinesi Su Sızdırıyor

ise bu problem olabilir Bulaşık makinenizin tahliye hortumunda bir halka bulunmuyor olabilir. Boşaltma suyu, boşaltma hortumuna düz çıkarak bulaşık makinesinden dışarı akıtıyor olabilir. Boşaltma hortumunun düz bir şekilde döşenmediğinden emin olun. Doldurma suyunun (bulaşık makinesinde yıkama suyu) yer çekimi drenaj hortumuyla beslenmemesi için bir döngü içinde olması veya yere kapalı olması gerekir.

Çözümü

Bulaşık makinesini boşaltın, yıkama devrini ayarlayacak şekilde ayarlayın. Su ile normal şekilde doldurun. Bulaşık makinesi döngüye girdiğinde kapıyı açın ve su seviyesinin nerde olduğunu görün. Su seviyesi, ısıtma elemanlarının hemen altında olmalıdır. Su seviyesi ısıtma elemanlarının altında ise, küçük bir kovayı su ile doldurun ve bulaşık makinesinin su seviyesini ısıtma elemanlarının hemen altına kadar doldurun. Şimdi kapıyı kapat ve kaçmasına izin ver. Üst raf şu anda su alıyorsa, evet bulaşık makinesine yeterli su almıyor demektir.

Bulaşık makinesine giden 3/8 su hattına sahip olmalısın. Bu satır, bulaşık makinenize su tedarik eden şeydir. Su dolum hattınızda veya su giriş dolum vanasında tıkanıklık olabilir. Doldurma vanasına tutturduğu dolum hattını sökün. Giriş dolum vanasında ekranın tıkanmasına neden olabilecek bir şey olmadığından emin olmak için kontrol edin. Bu sırada ayrıca su dolum hattında tıkanma olup olmadığını kontrol edin. Kurulum sırasında bir şey düşebilir ve suyun düzgün akmasını engelliyor olabilir.

Çözümü

Bulasik makinenin su seviye anahtarı vardır (başka bir deyişle aşırı dolum anahtarı). Bu anahtar genellikle bulaşık makinenizin tabanında oturan basit bir yüzdür. Bulasik makinenizdeki şamandıra anahtarını bulun ve herhangi bir şeyin yukarı ve aşağı doğru serbestçe hareket etmesini engelleyemediğinden emin olun. Alt servis panelini çıkarabilir ve plastik şamandıranın alt kısmını görebilirsiniz. Şamandıranın alt kısmı, küçük bir mikroswitch üzerine bastırarak su akışını durdurması için bulaşık makinesine bildirir. Mikro şalterin bükülmediğinden veya yerine oturmadığından emin olun.

Bulaşık makinesi şamandıra anahtarı

Çözümü

Bulasik makinenizin su girişi doldurma valfı düzgün çalışmıyor olabilir. Bir multimetre kullanarak test edebilirsiniz. Bulaşık makinesinde yeni olmasına rağmen, giriş dolum valfinin arızalı olduğu söylenemez.

Çözümü

Evinizin su basıncı düşük olabilir. Durum buysa, yeni bulaşık makinenizin üzerine düşük su basıncıyla doldurulmuş özel bir doldurma vidası takmanız gerekebilir. Evinizdeki su basıncını bir mastarla test edebilirsiniz. Ortalama evin su basıncı 20-120 PSIG’dir.

Çözümü

Düşük su sorununa neden olabilecek başka hiçbir şey olmadığından emin olmak için bulaşık makinenizdeki diğer bileşenleri kontrol etmek isteyebilirsiniz. Ayrıca bükülmüş veya sınırlanmış bir su hattı veya hortum için lavabonun altında kontrol edin.

Yukarıdaki sorun giderme yöntemleri, Kitchenaid, Frigidaire, LG, GE, Whirlpool, Bosch, Amana, Kenmore, Samsung ve Maytag dahil olmak üzere her türlü bulaşık makinesinde çalışacaktır.

NOT: Cihazlarla çalışırken daima güvence altına alın ve elektrik bağlantısını kesin.

Bu İşine Yarar Belki ?

Profilo Bulaşık Makinesi Hata Kodları

Profilo Bulaşık Makinesi Hata Kodları

Profilo Bulaşık Makinesi Hata Kodları Herhangi bir tutarlı değişiklik fark ederseniz, profesyonel teknisyenlere danışın. Bazı …

soru sor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çağrı Merkezi
Bu Sayfanın İçeriğini Kopyalayamazsınız !