Ev / Beyaz Eşya İpuçları / Bulaşık Makinesi Cam Eşyalarda Puslanma
Bulaşık Makinesi Cam Eşyalarda Puslanma

Bulaşık Makinesi Cam Eşyalarda Puslanma

Bulaşık Makinesi Cam Eşyalarda Puslanma Oluşması Birçok için, bulutlu gözlükler utanç verici olabilir. Çoğu zaman, gözlüklerinin zamanla bulanıklaştığını düşünen insanlar, ya onları fırlatacak, bir dolabın arkasına saklayacak ya da yalnızca kimse kullanmadığında onları kullanacak.  En yaygın neden, bulaşıkların üzerine bir mineral lekesi bırakan sert sudır. Bu yazıda ayrıca sert su ile karıştırılan inatçı bulaşık lekeleri ve aşındırma da yer almaktadır.

Cam Bardakları Puslu Çıkarıyor

Peki, neden oluyor? Bulutlu gözlüklerin iki ana sebebi vardır ve her ikisi de zaman içinde meydana gelir: Biri sert su birikintilerinden, diğeri ise korozyondan kaynaklanır. Bunlar tamamen farklı renklendiricilerdir ve bunların olmasını önlemek için farklı önlemler gerektirir.

Sert Kireçli Su

Sert sularda yaşıyorsanız, bulaşık makinenizde biriken tortularla karşılaşabilirsiniz. Kireç tabakası gibi bu tortular camınıza ve bulaşıklarınıza yapışabilir ve bulanık bir görünüme neden olabilir. Neyse ki, korozyon geri döndürülemezken, bu tür bir renklenme düzeltilebilir ve kolayca önlenebilir.

Matlaşan Bardaklar

Bulaşık makinenizin düzenli, tam bir temizliği, bulaşık makinesinde yıkanabilir. Aşırı yiyecekler, yağ ve kireç lekeleri gibi, yıkandıktan sonra geriye kalan tüm pis kalıntıları temizlemenize yardımcı olur. Bulaşık makinesini her ay temizlemeniz tavsiye edilir, sadece bunu önlemek için değil, tam verimlilikte çalışmasını sağlamak için size zaman kazandırır. Finish Durulama Yardımı döngüsüne eklendiğinde, yüzeyde oluşan su damlacıklarının buharlaşmadan önce dağılmaları ve birikmiş olabilecek kireç-kireç kalıntılarından herhangi birini geride bırakmaları sağlanır.

Cam Korozyonu

Yumuşak bir su alanında yaşıyorsanız, özellikle korozyon riski altındasınız, başka türlü cam eşyalar var, ama her yerde olabilir. Bu, ısı maruziyetinden, zayıf cam kalitesinden, aşırı uzun program döngülerine kadar çeşitli faktörlerden kaynaklanabilir. Gözlüğünüzün ömrünü uzatmanın bir kaç yolu var ve bu renklenme meydana gelmeden önce onu düzeltmek önemlidir:

  • Cam eşya  satın alırken, bulaşık makinesinin yıkanmadığından emin olun.
  • Kullanım deterjan koruyun camları kapanıklığa karşı korunmasını sağlamak ve daha uzun süre parlak kalmak.
  • Eğer varsa, su yumuşatıcı ünitenizi çok yüksek bir ayarda olabileceğinden kontrol edin.
  • Daha hassas cam malzemeler için, düşük bir sıcaklıkta veya bir cam yıkama ayarında yıkayın. en sevdiğiniz bardakları çamaşır makinesine koyduğunuzda rahat etmenizi sağlayan, cam eşya deterjanı olarak tavsiye eder.
  • Bulaşık makinesi devreniz bittiğinde, fazla buharın çıkmasına izin vermek için bulaşık makinesini açın. Daha modern makineler bunu iç fanlarla halleder. camları çıkarmadan önce bulaşık makinesinde soğumaya bırakın.

Su yumuşaklığı büyük ölçüde sizin bulunduğunuz yer tarafından belirlenirken, kontrolünüzün tamamen dışında değildir. Sert veya yumuşak bir su bölgesinde yaşamanız konusunda emin değilseniz, bu kullanışlı araç  size yardımcı olabilir.

Matlaşan Bardaklar Nasıl Parlatılır ?

Hemen her evde sık kullanılan bardaklar bir süre sonra adeta bir bulut ile kaplanır ve matlaşır. Bir süre sonra ise evdeki tüm bardaklar bu hale gelebilir. Ancak bu matlaşmış cam bardakları temizlemenin ve eski parlaklığına kavuşturmanın bir yolu var.

Sık kullanılan ve bulaşık makinelerinde yıkanan cam bardakların bir süre sonra matlaşmasının ardından onları eski parlaklığına kavuşturmak düşündüğünüzden çok daha kolay. Bu işi yapacak sihirli şey ise sirke…

Aslında sirke evdeki tüm temizlik projelerinde kullanılabilecek bir ilaç gibidir. Eğer evinizde parlatılması gereken bir sürü cam malzeme varsa ve bunlar ilk kez parlatma işlemine tabi tutulacaklarsa, önce bunları bir ölçek su ve bir ölçek elma sirkesinden oluşan bir sıvıda bekletmeniz gerekir. Bir süre sonra bu cam bardakları sirkeli sudan çıkarın ve yumuşak bir bez ile bardakları ovun. Böylelikle kalsiyum ve su izleri çıkacaktır.

Eğer bir ya da iki cam bardağı parlatacaksanız, bu kez bunları sirkeli suda bekletmek gerekmiyor. Bir bez parçasını doğrudan elma sirkesine batırarak bardağı ovmak yeterli. Bardağın eski haline geldiğini göreceksiniz.

Benzer Başlıklar ve Kaynaklar

Amana klima hata kodları Amana klima hata kodları Amana klima hata kodları  Acil bir durumda, klimanın kendi kendine teşhis sistemi, klimanın çalışmasını durdurur ve ekranda ...
Buzdolabında hoş olmayan bir kokudan nasıl kurtulu... Buzdolabında hoş olmayan bir kokudan nasıl kurtulur ? Buzdolabınız ne kadar modern olursa olsun, hiç kimse hoş olmayan bir kokuya karşı bağışık de...
Westinghouse Buzdolabı Arızaları Çözümleri Westinghouse Buzdolabı Arızaları Westinghouse Buzdolabı Arızaları Çözümleri Westinghouse Buzdolabı Arızaları Çözümleri Tüm modern buzdolapları...
Klima Montaj Nasıl Yapılır Resimli Anlatım Klima Montajı Nasıl Yapılır Klima Montaj Nasıl Yapılır Resimli Anlatım Çoğu insan split sistem kliması kurmak için profesyonel olarak işe alınır. A...
Daikin Servisi 444 1 840 Daikin Servisi Hizmetimiz Alanında uzman ve profesyonel olan personelimiz sayesinde uluslar arası kalite standartlarına uygun bir şekilde Daikin servi...

İlginizi Çekebilir

Çamaşır makinesi deterjan çekmecesinden su sızıyor

Çamaşır makinesi deterjan çekmecesinden su sızıyor ?

Çamaşır makinesi çekmeceden sızması Çekmeceden sızıntı Çamaşır makinesi deterjan çekmecesinden su sızıyor ? Su, çamaşır …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Kopya Yasak !
Servis Çağrı Merkezi