Beyaz Eşya Klima Ev Aletleri Servisi.com.tr Hoşgeldiniz.

Bulaşık Makinesi Cam Eşyalarda Puslanma

Bulaşık Makinesi Cam Eşyalarda Puslanma

Bulaşık Makinesi Cam Eşyalarda Puslanma Oluşması Birçok için, bulutlu camlar utanç verici olabilir. Çoğu zaman, camların zamanla bulanıklaştığını düşünen insanlar, ya onları fırlatacak, bir dolabın arkasına saklayacak ya da yalnızca kimse kullanmadığında onları kullanacak.  En yaygın neden, bulaşıkların üzerine bir mineral lekesi bırakan sert sudur. Bu yazıda ayrıca sert su ile karıştırılan inatçı bulaşık lekeleri ve aşındırma da yer almaktadır.

Cam Bardaklar Puslu Çıkarıyor

Peki, neden oluyor? Bulutlu gözlüklerin iki ana sebebi vardır ve her ikisi de zaman içinde meydana gelir: Biri sert su birikintilerinden, diğeri ise korozyondan kaynaklanır. Bunlar tamamen farklı renklendiricilerdir ve bunların olmasını önlemek için farklı önlemler gerektirir.

Sert Kireçli Su

Sert sularda yaşıyorsanız, bulaşık makinenizde biriken tortularla karşılaşabilirsiniz. Kireç tabakası gibi bu tortular camınıza ve bulaşıklarınızı yapışabilir ve bulanık bir görünüme neden olabilir. Neyse ki, korozyon geri döndürülemezken, bu tür bir renklenme düzeltilebilir ve kolayca önlenebilir.

Matlaşan Bardaklar

Bulaşık makinenizin düzenli, tam bir temizliği, bulaşık makinesinde yıkanabilir. Aşırı yiyecekler, yağ ve kireç lekeleri gibi, yıkandıktan sonra geriye kalan tüm pis kalıntıları temizlemenize yardımcı olur. Bulaşık makinesini her ay temizlemeniz tavsiye edilir, sadece bunu önlemek için değil, tam verimlilikte çalışmasını sağlamak için size zaman kazandırır. Durulama Yardımı döngüsüne eklendiğinde, yüzeyde oluşan su damlacıklarının buharlaşmadan önce dağılmaları ve birikmiş olabilecek kireç-kireç kalıntılarından herhangi birini geride bırakmaları sağlanır.

Cam Korozyonu

Yumuşak bir su alanında yaşıyorsanız, özellikle korozyon riski altındasınız, başka türlü cam eşyalar var, ama her yerde olabilir. Bu, ısı maruziyetinden, zayıf cam kalitesinden, aşırı uzun program döngülerine kadar çeşitli faktörlerden kaynaklanabilir. Gözlüğünüzün ömrünü uzatmanın bir kaç yolu var ve bu renklenme meydana gelmeden önce onu düzeltmek önemlidir:

  • Cam eşya  satın alırken, bulaşık makinesinin yıkanmadığından emin olun.
  • Kullanım deterjan koruyun camları kapanıklığa karşı korunmasını sağlamak ve daha uzun süre parlak kalmak.
  • Eğer varsa, su yumuşatıcı ünitenizi çok yüksek bir ayarda olabileceğinden kontrol edin.
  • Daha hassas cam malzemeler için, düşük bir sıcaklıkta veya bir cam yıkama ayarında yıkayın. en sevdiğiniz bardakları çamaşır makinesine koyduğunuzda rahat etmenizi sağlayan, cam eşya deterjanı olarak tavsiye eder.
  • Bulaşık makinesi devreniz bittiğinde, fazla buharın çıkmasına izin vermek için bulaşık makinesini açın. Daha modern makineler bunu iç fanlarla halleder. camları çıkarmadan önce bulaşık makinesinde soğumaya bırakın.

Su yumuşaklığı büyük ölçüde sizin bulunduğunuz yer tarafından belirlenirken, kontrolünüzün tamamen dışında değildir. Sert veya yumuşak bir su bölgesinde yaşamanız konusunda emin değilseniz, bu kullanışlı araç  size yardımcı olabilir.

Matlaşan Bardaklar Nasıl Parlatılır ?

Hemen her evde sık kullanılan bardaklar bir süre sonra adeta bir bulut ile kaplanır ve matlaşır. Bir süre sonra ise evdeki tüm bardaklar bu hale gelebilir. Ancak bu matlaşmış cam bardakları temizlemenin ve eski parlaklığına kavuşturmanın bir yolu var.

Bulaşık Makinesinden Camlar Puslu Çıkarsa

Sık kullanılan ve bulaşık makinelerinde yıkanan cam bardakların bir süre sonra matlaşmasının ardından onları eski parlaklığına kavuşturmak düşündüğünüzden çok daha kolay. Bu işi yapacak sihirli şey ise sirke…

Aslında sirke evdeki tüm temizlik projelerinde kullanılabilecek bir ilaç gibidir. Eğer evinizde parlatılması gereken bir sürü cam malzeme varsa ve bunlar ilk kez parlatma işlemine tabi tutulacaklarsa, önce bunları bir ölçek su ve bir ölçek elma sirkesinden oluşan bir sıvıda bekletmeniz gerekir. Bir süre sonra bu cam bardakları sirkeli sudan çıkarın ve yumuşak bir bez ile bardakları ovun. Böylelikle kalsiyum ve su izleri çıkacaktır.

Eğer bir ya da iki cam bardağı parlatacaksanız, bu kez bunları sirkeli suda bekletmek gerekmiyor. Bir bez parçasını doğrudan elma sirkesine batırarak bardağı ovmak yeterli. Bardağın eski haline geldiğini göreceksiniz.

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Call Now ButtonServisi Ara (0850) 811 24 22