Anasayfa / Arıza Rehberi / Bulaşık Makinesi Fıskiyeleri Dönmüyor ?
Bulaşık Makinesi Fıskiyeleri Dönmüyor

Bulaşık Makinesi Fıskiyeleri Dönmüyor ?

Bulaşık Makinesi Fıskiyeleri Dönmüyor ? Bulaşık makineleri, tepsilerden sabun konteynerlerine, bulaşıkların üzerine suyun akışını yönlendiren sprey kollarına kadar çok sayıda hareketli parça içerir. 

Bulaşık Makinesi Pervaneleri Dönmüyor

Optimal koşullar altında, bu çalışma bileşenlerinin hepsi bir arada çalışır, ancak zaman geçtikçe, sürekli kullanımdaki aşınma ve yıpranma, püskürtme kollarının düzgün dönmediği sorunlara yol açabilir. Yemekleriniz olması gerektiği kadar temiz olmazsa, kolların serbestçe hareket ettiğinden emin olmak için bulaşık makinenizde sorun gidermenin zamanı gelmiştir.

Püskürtme Kolu Arızası

Bulaşık Makinesi Fıskiyeleri Dönmüyor ? Püskürtme silahlarının bulaşık makinesinde hareket etmemesinin en yaygın suçu, püskürtme kolunun iç işleyişinde birikmiş enkazdır. Sprey koluna serbestçe erişmek için bulaşık makinesinin alt tepsisini çıkarın. 

Elinizle döndürün ve serbestçe hareket etmiyorsa, kolu yerinde monte eden herhangi bir donanımı sökmeniz veya açmanız gerekecektir. Söndükten sonra, kolun montaj alanı etrafına sarılmış tüm kalıntıları temizleyin. Bu genellikle yiyecek parçacıkları, saç ve diğer genel birikimdir. Bir bölgeye kazmanız gerekiyorsa, diş fırçası, parmaklarınız veya tornavida ile temizleyebilirsiniz.

Püskürtme Kulesi Arızası

Püskürtme kolunun yıllar boyunca döküntüleri nasıl çekebileceğine benzer şekilde, bulaşık makinenizde püskürtme koluna bağlı bir püskürtme kulesi varsa, aynı sorun yalnızca püskürtme kulesinin altında olabilir. El ile gidebildiği kadar yukarı çekin ve ardından yerine oturmasını veya çekilmesinde herhangi bir harekete ya da zorluğa dikkat etmesini sağlayın. Hareketin pürüzsüz ve aniden başka bir şey olması halinde, iç işleyişlere erişmek ve kule ile ilgili kolun dönmesini engelleyen kalıntıları temizlemek için püskürtme kulesini çıkarmanız gerekir.

Konektörler ve Tüpler

Püskürtme kolları bulaşık makinesi için su pompası tarafından doğrudan desteklense de, hepsinin tamamı plastik panellerin ve kaplamaların altında bulunan gizli bir su kaynağına sahip değildir. Bazen bu hortumlar bulaşık makinesinde görülebilir. Bu hortumların hiçbirinin kullanım sırasında dönerken kolları ile temas etmediğinden emin olun. Ek olarak, hortumlar düzgün bir şekilde takılmazsa, kolları sıkmaya zorlayacak kadar su sağlamayacaktır, bu nedenle tüm bağlantıların sıkı ve sızdırmadığından emin olun.

Kirli Filtre / Pompa

Kolları döndürme gücü genellikle bulaşık makinesi için olan su pompasıyla ilgilidir, ancak filtre ve pompa tıkanırsa, makineyi düzgün bir şekilde çalıştırmak için yeterli basıncı alamazlar. Bulaşık makinenizin filtre konumu markanıza bağlı olarak değişse de, bunların hepsi filtre ve pompanın temiz olması gerektiğiyle ilgilidir. Pompayı ve filtreyi kapatan herhangi bir kir ve döküntü varsa, püskürtme kollarına ulaşmak için uygun basınca izin vermek için onu çıkarmanız gerekir. En iyi kullanım için, filtreyi ve pompayı yılda en az birkaç kez temizleyin.

2 Yorumlar

  1. kağan

    beko d 6001 e bulaşık makinemiz var makine yıkama yaparken makineden bi anda tırrr tırrr diye ses gelmeye başladı makineyi durdurup iptal ettim makine su alma atma ve yıkama işlemini gerçekleştiriyor usta çağırdık usta: alt ve üst pervaneyi döndüren dişli bozulmuş dedi ustanın disliden kast ettiği ne anlamadik sorun nedir nasıl çözüme kavuşur yardımcı olur musunuz. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler:)

    • Adept

      pervaneler dişli ile çalışmaz , su basıncı ile çalışmaktadır. yıkama motoru arızalı olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Kopyalamaya İzin Yok
Servis Çağrı Merkezi