Bulaşık Makinesi Gürültülü Çalışıyor

Bulaşık Makinesi Gürültülü Çalışıyor ?

Bulaşık Makinesi Gürültülü Çalışıyor Çözüm Ve Arızaları Gürültülü bir bulaşık makinesi sinir bozucu olabilir ve bir servisten tamir etmek pahalı olabilir. Kendilerini kullanışlı göremeyen biri için bile, bulaşık makinesini tamir etmek zor bir süreç değildir.

Bulaşık Makinesi Neden Ses Yapar ?

Bazı eski makineler çalışırken sallandığı için gürültü çıkarabilir. Makineniz ister eski ister yeni olsun ayaklarının yere tam oturduğundan ve hareket etmediğinden emin olun. Buna rağmen çalışırken olması gerektiğinden fazla ses (sarsılmanın yanı sıra tıslama vb) çıkarıyorsa makinenin içinde bir şeyler olduğundan şüphelenebiliriz. İç aksamlardan bazıları yerinden oynamış olabilir.

Bulaşık Makinesi Gürültülü Çalışıyor

Ama bu sorunun ardında genelde aşırı ölçüde köpüğün birikmesi ve bundan dolayı makinenin zorlanması yatar. Sorun bundan kaynaklanıyorsa önlemek için bulaşık deterjanınızın özelliklerini iyi bilin ve makinenizin deterjan ayarlarını iyice öğrenin. Her şey dahil deterjanların, tabletler, toz deterjanlar veya jeller için ayarlar farklı olabilir. Parlatıcı ve tuz kullanacaksanız onlar için ayrılmış bölmelere koymanız gerekir.

Bulaşık Makinesi Çok Sesli Çalışıyor

Bulaşık makinesi temizleyiciler için makine kullanım talimatlarına dikkat edin. Bulaşık makineniz büyük bir yatırımdır, bu nedenle bu temel cihazdan gelen sıra dışı sesleri duyduğunuzda sadece yüksek uyanık olmak doğaldır. Ancak, çoğu zaman, yıkama sırasında bulaşık makinenizden gelen sesler tamamen normaldir.

Bulaşık Makinesi Uğultu Sesi

Bulaşık Makinesi Pompa Motoru

Arızalı bir pompa, bulaşık makinenizin yüksek ses çıkarmasına neden olabilir. Pompanın işlevi, püskürtme kollarına basınç uygulamaktır ve çoğu modelde suyu tahliye etmek için de kullanılır. Pompa bulaşık makinesinin altında oturur ve tipik olarak iki ayrı bölmeden oluşur; biri yıkama veya dolaşım ve diğeri de boşaltma için.

Pompanın sirkülasyon kısmı tipik olarak yıkama pervanesi ve filtre bileşenlerinden oluşacaktır, boşaltma kısmı ise bir drenaj pervanesi ve bir kesme bıçağı veya bazı durumlarda solenoid ile çalıştırılan bir saptırıcıdan oluşacaktır. Çarklar, pompanın tabanına veya yan tarafına bağlanan bir elektrik motoru tarafından tahrik edilir.

Bulaşık Makinesi Fıskiye Pervaneleri

Püskürtme kollarının serbestçe dönüp dönmediğini ve raflara veya bulaşıklara çarpmadığından emin olun. Kollar sallanıyorsa, o zaman püskürtme kolunun orta kısmı veya göbeği takılabilir ve püskürtme kolunun değiştirilmesi gerekecektir.

Bulaşık Makinesi Yıkama Motoru

Sorun giderme bulaşık makinesi, bunun gürültünün sebebi olup olmadığını belirlemek için motoru kontrol etmeyi içerecektir. Motorun herhangi bir bileşeni gevşemiş, yıpranmış veya arızalıysa, bulaşık makinesi açıldığında bir gürültü meydana gelebilir. Bir arıza düzeltilemezse veya parçalar yıpranırsa, sorunu düzeltmek için motorun değiştirilmesi gerekir. Gürültü için başka bir neden bulamazsanız, motoru değiştirmek akıllıca olacaktır. Sınırlı bir yaşama sahip olduklarının farkında olun, bu nedenle belirli bir yaşa geldiklerinde değiştirilmeleri gerekebilir.

 1. Arızalı drenaj pompası – Drenaj pompası motor yataklarının aşınmasına ek olarak, pompanın kendisi de yiyecek artıklarıyla tıkanabilir. Performansı artırıp artırmadığını görmek için pompadaki kalıntıları temizlemeyi deneyebilirsiniz, ancak bileşeni yenisiyle değiştirmeniz gerekebilir.
 2. Arızalı sirkülasyon pompası – Drenaj pompasında olduğu gibi, sirkülasyon pompası motor yatakları zamanla aşınarak yıkama veya durulama döngüleri sırasında bir taşlama veya vızıltı sesine neden olur. Yataklar tek tek değiştirilemediğinden, sorunu çözmek için yeni bir sirkülasyon pompası takmanız gerekecektir.
 3. Aşınmış su giriş valfi – Giriş valfinin içindeki diyafram, yıllarca kullanımdan sonra bozulabilir ve deforme olabilir. Bu olduğunda, vanadan geçen su yüksek bir vızıltı, gıcırtı veya ıslık sesi çıkarabilir. Aşınmış giriş valfleri kolay veya başarılı bir şekilde tamir edilemediğinden valfi tamamen değiştirmenizi öneririz.
 4. Hasarlı pervane – Hem sirkülasyon pompası hem de tahliye pompası , suyu sırasıyla yıkama kollarından ve tahliye hortumundan itmek için bir pervane kullanır. Pervane yerinden çıkmışsa veya kanadı kırılmışsa, yıkama veya boşaltma döngüsü sırasında bir sürtünme veya gıcırdama sesi duyabilirsiniz. Bulaşık makinenizin modeline bağlı olarak, hasarlı bir pervaneyi pompadan bağımsız olarak değiştirebilirsiniz.
 5. Arızalı tahliye vanası solenoidi – Vızıldayan bir tahliye vanası solenoidi , parçanın arızalandığının güçlü bir göstergesidir. Solenoidin kendisinin yanı sıra piston, aktüatör kolu ve yay gibi bileşenleri değiştirmenize izin verecek tahliye valfi solenoid kitleri mevcuttur.

Ayrıca Kontrol Edin

Buzdolabı Nasıl Onarılır

Buzdolabı Nasıl Onarılır ?

Buzdolabı Nasıl Onarılır ? Buzdolabı, evinizde gece gündüz sürekli çalışan ve yiyeceklerinizi soğuk tutan birkaç …

72 Yorumlar

 1. Benim bocsh bulaşık makina 5 yıldır kullanıyordum son bir haftadır bulaşıkalrım aşırı sulu çıkıyor ve bulaşık makinesi suyu ısıtmıyor yıkama yapıyor ama soguk suyla ve sonunda kurutma işleminde gerçekleşmiyor makineyi ilk açtığımda başlaması gerekirken kendi hemen kurutma ışığı yanıyor ama makina hiç bir işlem yapmıyo reset dahi atılmıyor ne yapamam lazım lütfen yardım edin acil

  • Servisinden yardım almanız gerekir, muhtemel arıza ısıtıcı grubu

   • İyi akşamlar Arçelik bulaşık makinem yıkama esnasında tak tuk tak tuk ses yapıyor acaba neden

 2. Arçelik marka bulaşık makinem boş çalışırken bile tak tak diye ses çıkarıyor.Sebebi nedir?

  • Pervaneler deki arıza sebebi, değiştirmeniz gerekir.

   • Ust pervaneyi geçen hafta degistirdim acaba pervaneye kadar gelen dirsegi de degistirmeye gerek var mı?Alttaki pervanede hiçbir sıkıntı yok

    • pervane preslerinden çatlak veya açılma var ise ses yapar kontrol ediniz, dirsekte var ise ses yapar.

  • Duru göçer

   Altus bulaşık makinam 6yıldır kullanıyorum su boşaltırken uğultulu bir ses geliyor neden olabilir acaba

 3. Merhabalar Arçelik bulaşık Makinemiz son zamanlarda çok gürültü çalışıyor ve dışarıya şu taşıyor sorun ne olabilir?

  • Yıkama Sürkilasyon motoru arızalı ise ses yapar. Taşırma sebebi ise su sayacı seviye şalteri genel sebepleri

 4. Ali ihsan ramazan

  Benim arçelik bulaşık makinesi alt kısmından çok fazla ses geliyor sanki Man marka otobüs sesi gibi. Sorun ne olabilir?

  • Yıkama esnasında ise motor arızalı

   • ali ihsan

    yanıt için teşekkürler. yıkama esnasında oluyor. peki motorun komple mi değişmesi lazım veya belli bir parçası mı?

  • Merhabalar. Arçelik9230 pl model Bulaşık makina da çalışma esnasında da tok tok ses geliyor. Makinayı boşda çalışdırdım yine yapıyor. Su alımı yaparken veya su boşaltırken yapmıyor.
   Hangi parçada sorun olabilir.

   • Su akış sensörü bozulduğunda ve püskürtücüler arızalandığında bulaşık makinesi E 04 hatasını gösterebilir. Suyun tıkanması veya sertliği nedeniyle, su jetleri pervane deliklerinden yeterince iyi geçmez, bu da arızaya yol açar. temizleyiniz tekrar deneyin.

    Yağmurlama sistemini temizlemeniz gerekir:

    Püskürtme kolunu koltuktan çıkarın.
    Akan su altında durulayın.
    Püskürtme uçlarını (delikleri) bir kürdan ile temizleyin.

 5. Arcelik marka bulaşık makinem ilk açıldığında çok tuaf sesler çıkartıyo su alıp yıkamaya başlayınca düzeliyor sorun ne olabilir

  • Pompa motoru değişik sesler çıkartabilir. programı normal bitiriyor ise arıza değildir.

   • esan saygılı

    profilo bulaşık makinesinden yıkarken tırrr tırrr diye gürültü geliyor ama yıkayıp bitiriyor temiz bir şekilde içine baktım değen bir bulaşık yok ne olabilir 😞😞

 6. Ibeahim

  Merabalar bulaşık makinem 7 yıllık ve suan inanılmaz ses çıkarıyor arçelik 4 programli

 7. bulaşık makinasını çalıştırdım sonlara doğru korkunç bir ses çıkarmaya başladı ve kapattım. makinayı boşalttım tekrar çalıştırdım çıkan sese 2 saniye bile dayanamadan geri kapattım. Tırtır sesinin çok daha kuvvetlisini düşünün. arıza ne olabilir masraflı bir şey midir?

  • Başlar başlamaz yaptı ise bu sesi su tahliye pompa motorunda sorun vardır. bulaşıklarda kalmış kalıntı motorda takılmış ses yapabilir, arıza yapması zordur pompanın, bosch siemens markalarında iç kısımdan ulaşabilirsiniz. diger markalarda servisinden destek almanız gerekebilir.

 8. Orhan irmak

  Selamin aleyküm ustam benim arcelik bulasik 3 senelik ama toplamda 20 kez bulasik yikanmadi bile nedendir bilmem yeni olmasina ragmen bulasik yikamaya baslayinca uggg ugggg uuuggg diye bi ugultu seklinde ses oluyor nedendir acaba ben oto tamircisiyim yapacagim bisey varmidir yardimci olurmusunuz saygilar

 9. hilal çelik

  benim makinam beko yıkarken kapısı yada bir tabağa değiyormuşgibi ses geliyor ama boş çalıstırdıgimdada aynı ses geliyor ne yapmalıyım

  • Yıkama fıskiyelerini kontrol ediniz. Zemine yada sepete sürtüyor olabilir. Yıkama motorunun sesli çalışmasıda buna neden olabilir.

  • Gülsüm

   Benim makinemden pervane sesi geliyor bişey çarpıyor gibi kontrol ettim ama yine var o ses çarpan bişey yok ama o ses devam ediyor

 10. Sümeyye Yaliçli

  Arçelik bulaşık makinam kapağı kapandığında bile çok gürültülü bi ses çıkarıyor. Ayrıca 4 programlı düğmelere basmama rağmen çalışmıyor sadece açma kapama tuşu çalışıyor makina çalışmıyor

  • Cihazınızı uzun yıllardır kullanıyor iseniz zamanla çalışan aksamlar özelliğini yitirmektedir. Sesin nereden geldiğini ve tuş arızasını çözebilmek için servis çağırmanız gerekir.

 11. Merhaba Ustacım Arçelik 3 programlı bulaşık makinesi çalışırken ve boş olduğunda da yapıyor küt küt ses geliyor sebebi nedir Bulasıklarda düzgün yikanmiyor cevabınızı bekliyorum
  Tamir edebilirmiyim

  • Fıskiyeler sepete yada bulaşığa çarpmadığından emin olun. Pervaneler düzgün dönüyor ise yıkama motoru arızalanmış olabilir.

 12. Merhaba arçelik bulaşık makinesi var yıkama da ses yapmadı ama kurulamaya gecerken çok takırtılı ses yaptı sebebi ne olabilir

 13. Ramazan ÜZÜMVEREN

  Arçelik 6220 yıkarken yayık yayargibi yani gop gop diye ses yapıyor neden.pompadan ola bilirmi.05327866929 tl.cevap atarsanız çok memnun olurum iyi çalışmalar.Teşekkürler

 14. 9,5 yıldır Bosch 6 programlı bulaşık makinası kullanıyorum ilk defa makine çalışırken içinden gürültü sesi geldi sanki bir şeyler zorla sürtünüyor gibi zorlama sesi geliyor içini açtım pervanelere bir şey sürtünmüyor tıkalı bir şeyde yok kapağıda zorlanmadan açılıp kapanıyor acaba bir arızası mı var

 15. 9.5 yıldır 6 programlı Bosch bulaşık makinası kullanıyorum şimdiye kadar sorunsuz çalışıyordu son zamanlarda çalışırken gürültülü çok ses çıkartıyor sanki içerden tokmak sesi geliyor pervane, su boşaltma yerini kontrol ettim kapağı sorunsuz açılıp kapanıyor bu ses neden çıkıyor ürün arızalımı

 16. Merhaba Ariston hotpoint 6 programlı bulaşık makinam, 2 gündür cırıltılı bir şekilde yıkıyor yıkamasında bir sıkıntı yok fakat sanki uzaktan gelen traktör sesi gibi su taziği gibi ses geliyor sizce neden olabilir servis çağırmalımıyım

  • Yıkama motoru veya su tahliye ederken pompa motoru ses yapabilir, genelde yıkama motoru arıza yapar.

  • Ayşe Yılmaz

   Merhaba
   Simens bulaşık makinamın filtre kısmını söküp yıkamıştım takmayı unutarak çalıştırdım. Içinde bulaşıklar vardı. Bir süre sonra gürültülü bir şekilde çalışmaya başladı. Içini açtım pervaneleri kontrol ettim. Takılan bir şey bulamadım. Hala gürültülü çalışıyor. Daha yeni servis masrafı yaptık buzdolabına bana bir çare lütfen.

   • Merhaba Ayşe Hanım, makinenizi filtresiz şekilde çalıştırmanız içerisindeki bulaşıkların üstündeki artıkları direkt olarak yıkama motoruna ulaştırır. Yüksek ihtimalle yıkama veya su boşaltma motoruna yabancı bir cisim kaçmıştır. Teknik servisten destek almanızı öneririz.

 17. Emin çağdaş

  Merhabalar hotpoint ariston bulaşık makinemiz var son 2 yikamadir 2 sn kadar aralıklı güm güm güm güm diye ses geliyor arka tarafından sebebi ne olabilir 4 yıl önce alınmıştı

 18. Oguzhan acar

  Merhaba
  Bulaşık makınesı gıder yerının tıkalı olmasından dolayı makınenın ıcıne su bırıkmış sonradan makıne kapaklarının altından su ve kopuk akmış makıneyı kapattık ve tahlıye ettık suyunu sımdı ıse makıneden taktıgımızda zzzzzzzz dıye bır ses gelıyor .yardımcı olurmusunuz nedenı nedır

  • Su taşırmıştır, makineyi 45 derece geriye yatırın, 3-5 dakika kadar, alt kısımdaki su çıktıkdan sonra tkrr deneyin.

 19. Bulasik makinemden bir iki günden belli suyu boşaltırken aşırı derecede ses geliyor ne yapmam gerek

 20. Franke anakarta bulaşık makinam var,sesli çalışıyor ve 5 dakika sonra duruyor.

 21. ALİCAN BABACAN

  Merhaba bosc marka bulasık makinası 3 aylık daha makina yıkama yıkama esnasında her an ses geliyor pervaneleri kontrol ediyoruz bir sıkıntı gözükmüyor hiç bir yere deymiyorlar makinayı bosaltıp calıstırdık aynı sekilde calısmaya devam ediyor sorun ne olabilir iyi aksamlar

  • pervanelerde çatlak kırık olabilir herhangi bir yere çarpmıyorsa

   • Çağrı

    Merhaba, Arçelik 3 programlı bulaşık makinesi su alıp çalışmaya başladığında mekanik bir ses çıkarıyor sanki bir şeyler zor çalışıyormuş gibi bozuk bir ses çıkarıyor bunun sebebi ne olabilir?

 22. merhaba, vestel marka 4 programlı bulaşık makinam alalı bir buçuk yıl oldu durulama da ritmik olarak tok tok sesi gelmeye başladı. boşta çalışıncada durulama başladığında aynı ses geliyor. pervanelerde sorun yok kontrol ettim. makinanın tüm ayaklarının yere basıp basmaması etken olabilir mi? servislik bir durum mu? ne yapmalıyım?

 23. Sümeyye

  Vestel marka bulaşık makinam bir aydır çalışırken aşırı takirdama sesi ve belli aralıklarla aşırı titreme seni geliyor. Bulaşıkları az koyuyorum pervane dönmesine dikkat ediyorum. Düzenli aralıklarla makinami temizliyorum nedeni ne olabilir. 3 saniye de bir aşırı takirdama sesleri geliyo ve ccok fazla titreme ve su sesi geliyor neden acaba

  • pervaneler bir yere çarpabilir, veya kırık çatlak olabilir, tek tek çıkartarak hangisinin yapıtını anlayabilirsiniz.

 24. LeventG

  Arçelik 6220 bulaşık makinesi, yıkama sırasında tak tak ses yapıyor. Ritmik bir ses. Alt pervaneyi yerinden çıkarıp çalıştırdığımda ses kesiliyor. İhtimaller nedir? Teşekkürler, saygılar.

  • pervane bir yere sürtüyor döndüğü ekseni takip edin, kırık çatlak var ise ses yapabilir.

 25. Vestel bulaşık makinesi ugultu ses geliyor

 26. Hotpoint bulaşık makinası yıkamada su almada sıkıntı yok durulamaya geçerken tık tık ses geliyor ve makina duruyor tekrar çalıştırdığımda da aynı son 15 dk kala aynı ses geliyor makina duruyor. neden kaynaklı olabilir.

 27. Büşra

  Profilo BM 4223EG bulaşık Makinesi yıkarken ses çıkartıyor ilk aldigimizdan fazla ses çıkartıyor neden

  • Gürdal Tırlık

   Merhaba benim bulaşık makinam Samsung marka.makina çalıştığında gayet sessiz ama belli bir zman gectikten kısa bir süre yüksek ses çıkartıyor tam bilmemekle beraber su boşaltma dan hemen öncesinde sanırım geliyor.bu normalmidir yoksa arizamidir?

 28. Benim bulasik makinem su bosaltirken takir tukur sesler cikarriyor icinde bisey varmista ordan oraya yuvarlaniyormus gibi ama sadece suyunu bosaltirken oluyor nedeni ne olabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu Sayfanın İçeriğini Kopyalayamazsınız !

Call Now ButtonServis Çağır (0216) 360 91 06