Ev / Beyaz Eşya İpuçları / Bulaşık Makinesi İç Kısmı Nasıl Temizlenir ?
Bulaşık Makinesi İç Kısmı Nasıl Temizlenir

Bulaşık Makinesi İç Kısmı Nasıl Temizlenir ?

Bulaşık Makinesi İç Kısmı Nasıl Temizlenir ? Günlük hayatımızda zamandan tasarruf etmemizi sağlayan ve elde bulaşık yıkama eziyetine son veren bulaşık makinelerinin temizlenmesi gerektiğini biliyor muydunuz?

Bulaşık Makinesi İç Kısmı Temizleme

Birçoğumuzun yıkama yaptığı için temiz zannettiği bulaşık makinelerinin de temizlenmeye ihtiyacı vardır. Bulaşık artıkları, deterjan kalıntıları ve kireç gözle göremeyeceğimiz şekilde makineye yerleşir. Makinenize zamanla yerleşen bu kalıntılar bulaşıkların iyi temizlenmemesine, lekeli kalmasına sebep olabilir. Bunların önüne geçmek için bulaşık makinesi temizleme işlemini belirli aralıklarla yapmanız gerekiyor. Bulaşık makinesi temizleme makinenizin ömrünü uzatacağı gibi, makinenizin daha verimli çalışmasını da sağlayacaktır.

Bulaşık makinesi nasıl temizlenir

Makine içi: Öncelikle bulaşık makinesinin deterjan gözüne 1 yemek kaşığı kadar karbonat koyun. 1 su bardağını elma sirkesiyle doldurup, bardağı makinenin içinde herhangi bir yere, devrilmeyecek şekilde yerleştirin. Makinenizi, yüksek dereceli sıcak su programında boş olarak çalıştırın.

Bulaşık makinesi filtresini temizleme: Makinenizin en alt kısmında filtreler mevcuttur. Ayda 1 bu filtreleri yerinden çıkararak, musluk altında temizleyin.

Bulaşık makinesi pervane temizliği: Bulaşık makinesinin içinde yer alan pervaneyi yerinden çıkarın. Pervaneyi akan su altında yıkayın. Pervanenin dönmesini sağlayan su püskürtme delikleridir. Bu deliklere bulaşık artığı kaçtığında pervanenin dönmesi zorlaşır. Bu sebeple belirli zamanlara bu delikler kontrol edilmedi ve temizlenmelidir.

Makine dış yüzey temizliği: Yumuşak, nemli ve temiz bir bez ile makinenin dışı silebilirsiniz. Silme işleminde mikro fiber bezler temizliği kolaylaştırır. Aşındırıcı ya da beyazlatıcı maddeler bulaşık makinesinin dış yüzeyindeki boyanın zarar görmesine sebep olacağından kullanılmamalıdır.

Bulaşık makinenizi bu iş için üretilmiş ürünlerle de temizleyebilirsiniz. Marketlerde bulabileceğiniz temizleyici ürünleri kullanabilirsiniz. Ya da makinenizin üretici firmasının servisini arayarak, temizleyiciler hakkında bilgi sahibi olabilir, bulaşık makinesi servisinden ürünleri temin edebilirsiniz. Bulaşık makinesi temizleyicileri genellikle toz ya da granül yapıda olup, makinenin alt haznesine boşaltılıp boş yıkama yapılarak kullanılır.

samsung-dw-fg520s-zBulaşık makinesi temizlenirken dikkat edilmesi gerekenler:

 • Bulaşık makinesi iç temizliği mümkünse ayda 1 gerçekleştirilmelidir.
 • Bulaşık makinesinin dış temizliği yapılırken kimyasal ve aşındırıcı maddeler kullanılmamalıdır.
 • Bulaşık makinesini kullanırken tuz haznesini dolu tutmaya özen gösterin.
 • Parlatıcı kullanmayı unutmayın. Parlatıcı görevi gören elma sirkesi sağlık açısından daha doğru bir tercihtir. Makinenizin deterjan gözüne elma sirkesi ekleyerek bulaşıkların daha parlak çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Şaşırtıcı bir şekilde, bulaşık makinenizin aslında zaman zaman yiyecek ve kirecin birikmesinden temizlenmesi gerekir. Kirli bir bulaşık makinesi tahliye, pompa ve hatta bulaşıklarınıza zarar verebilir. Bulaşık makinesinin içini temizlemek için aşağıdaki adımları uyguladığınızdan emin olun.

İhtiyacınız olacak sarf malzemeleri:

 • Sirke
 • Karbonat
 • Çamaşır suyu (isteğe bağlı)

Bulaşık makinesinin içini temizlemek için adım adım talimatlar:

 1. BULAŞIK makinesini boşaltmak!
 2. Lütfen bulaşık makinesini boşaltın ve içeride hiç bir şey olmadığından emin olun.
 3. Tahliyeyi İnceleyin:

Alt çanağı çıkarın ve tahliye alanını inceleyin. Boşaltımı tıkayabilecek veya pompaya zarar verebilecek sert parçalar olmadığından emin olun.

 1. Sirke ile Yıkama Döngüsü

Üst bulaşık makinesinde sirke ile doldurulmuş bulaşık makinesinde yıkanabilir bir bardak yerleştirin. Sirke, bulaşık makinesinin içindeki cihaza nüfuz etmeye yardımcı olacak ve gevşek yağlı kirlerden kurtulmaya yardımcı olacaktır.

 1. Pişirme Soda ile Yıkama Döngüsü

Sirke yıkama döngüsü tamamlandıktan sonra, bulaşık makinesinin alt kısmına bol miktarda kabartma tozu serpiştirin ve en sıcak suyu kullanarak kısa bir döngü uygulayın. Kabartma tozu, bulaşık makinesinin içini kokulandırmaya yardımcı olur.

 1. İsteğe bağlı: Yıkama Devresini Ağartıcı ile

Bu adım tamamen isteğe bağlıdır. Paslanmaz çelik bulaşık makinelerinde çamaşır suyu kullanılması tavsiye edilmez. Ancak bulaşık makinenizin içinde küf veya kalıp kalıbı varsa, bulaşık makinesinin tabanına 1 fincan ağartıcı ekleyin ve tam bir döngü yapın.

 1. Temizlik tamamlandı

Bulaşık makinesinin içini nasıl temizlersiniz? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin! Eğer bulaşık makineniz için herhangi bir parçayı değiştirmeniz gerekiyorsa, web sitemizde bir yedek parça bulabilirsiniz.

Benzer Başlıklar ve Kaynaklar

Klima Neden Buzlanma Donma Yapar ? Klima Neden Buzlanma Donma Yapar ? Bir makine iklimlendirme donma klima dondurulur veya don eğer elimizdeki "bir top soğuk" ve bizim makine görünse ak...
Çamaşır makinesi filtre nasıl temizlenir ? Çamaşır makinesinin filtre nasıl temizlenir ? Bazen çamaşır makinelerinin uzun ve sorunsuz bir çalışmadan sonra bir makineye sahip olması garip bir ar...
Bulaşık Makinesi Cam Eşyaları Çiziyor Bulaşık Makinesi Cam Eşyaları Çiziyor Çözüm Ve Arızaları Aşındırma ile zarar görmüş cam eşyalar sabitlenemez. Ama durdurulabilir. Kullanılan deterjan ...
Ferroli Klima Hata Kodları Ferroli Klima Hata Kodları Ferroli Klima Hata Kod E1 Aşırı soğuma 1. Düşük ortam sıcaklığı 1. Klimayı normal sıcaklıkta koruması 2. Düşük iç ortam f...
Ariston Servisi 444 1 840 Ariston Servisi Alanında profesyonel ve güler yüzlü personelimizle uluslararası kalite standartlarına uygun bir şekilde Ariston beyaz eşya servisi hiz...

İlginizi Çekebilir

Buzdolabında Hızlı Dondurma düğmesi ne İşe Yarar

Buzdolabında Hızlı Dondurma düğmesi ne İşe Yarar ?

Buzdolabında Hızlı Dondurma düğmesi ne İşe Yarar ? Bazı dondurucuların nadiren kullanılabilecek hızlı bir dondurma seçeneği …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Kopya Yasak !
Servis Çağrı Merkezi