Ev / Beyaz Eşya Arızaları / Bulaşık makinesi neden bulaşıkları kurutmuyor ?
Bulaşık makinesi neden bulaşıkları kurutmuyor

Bulaşık makinesi neden bulaşıkları kurutmuyor ?

Bulaşık makinesi bulaşıkları kurutmuyor ?

Bulaşık makinesi neden bulaşıkları kurutmuyor ? Bulaşık yıkama devri bitti, “yardımcınızın” kapısını açıyorsunuz ve nemli ve hala kirli bulaşıkları bulabiliyorsunuz. Durum, elbette, nahoş değil, ama kritik değil – bu tür arızalar bir profesyonel tarafından oldukça hızlı bir şekilde ortadan kaldırılabilir. Ama önce, hadi bakalım, ustanın müdahalesinin gerekli olmaması olasıdır.

Bulaşık makinesi neden ıslak bırakır

Metal tabaklar üzerinde küçük su damlaları kaldıysa ve kendisi temiz olsa da, sizi memnun etmeye çalışıyoruz – bulaşık makinenizle her şey yolunda. Gerçek şu ki, bulaşık makinelerinin çoğu, ideal olmayan yoğuşma kurutması kullanmaktadır. Çalışma prensibi şu şekildedir: bulaşık yıkama işleminin son aşamasında sıcak su ile durulanır, daha sonra makine gövdesinin metal parçalarına buharlaşmaya ve çökmeye başlar. 

Bulaşık makinesi neden bulaşıkları kurutmuyor ? Metalden yapılmış gereçler, seramik ve camdan farklı olarak, bulaşık makinesinin iç kaplamasıyla aynı hızda soğutulur ve bu nedenle su da üzerinde yoğunlaşır. Bununla maalesef sadece kendinizden istifa edebilirsiniz. Nadir durumlarda, damlacıklar başka bir kapta (seramik veya cam) bulunabilir.

Tüm yemekler açıkçası ıslak ve dahası kirli ise – bulaşık makinenizde gerçekten bir arıza vardı. Arızanın olası nedenleri aşağıda açıklanmıştır.

Bulaşık makinesinin bulaşıkları kurutamadığı hasarlar

Kurutma ile ilgili problemlerin çoğu, ısıtma ile yakından ilişkilidir. Isıtma yoksa, o zaman

  • Yoğunlaşma türü olan makinelerde, su tabaklardan buharlaşmaz;
  • Bir turbo-kurutuculu bulaşık makinesinde, hangi kurutma işleminin gerçekleştiğine bağlı olarak fan, soğuk havayı sıcaktan ziyade iter.

Her iki durumda da bulaşıklar ıslak kalır. Bu nedenle, bulaşıkların kurutulmasıyla ilgili problemlerde kırılma, bulaşık makinesinde su bulunmadığında ve belirgin bir ek özellik, kötü kaliteli bulaşık yıkama işlemlerinde arızalara benzer .

Tablonuzu kullanarak ünitenizin arıza türünü kendiniz teşhis etmeye çalışabilirsiniz. Bulaşık makinelerinin popüler modellerinde tipik olan en yaygın arızaları listeler.

Arıza belirtisi
Olası sorun
Onarım maliyeti * **

Bulaşık makinesi kurumaz, su ısıtmaz ve bulaşıkları yıkar

Arızalı ısıtıcı (ısıtma elemanı)

Suyu ısıtmak ve bulaşıkları kurutmak için TEN (ve bazı modellerde bir akan su ısıtıcısı) sorumludur. Eğer “yanarsa”, ve bu genellikle ölçek nedeniyle olur, o zaman bulaşık makinesi suyu ısıtmaz ve bulaşıkları kurutmaz.

Isıtma elemanının değiştirilmesi gereklidir.

Müşteri Hizmetlerimizi Arayınız
Termal sensör arızalı

Sıcaklık sensörü – sıcaklık sensörü veya sıcaklığını ölçer ve kontrol birimine bilgileri gönderir ve bu zaten tenu su ısıtma veya kurutma için bir komut veren bir sıcaklık sensörü. Sensör başarısız olursa – kontrol ünitesi bilgilerini almaz ve komutu vermez, sırasıyla, bulaşık makinesi bulaşıkları kurur

Termal sensör değiştirilmelidir.

Bulaşık makinesi kurutma döngüsünü başlatmıyor Kontrol modülünün arızalanması

Kontrol modülü bulaşık makinesinin en önemli öğelerinden biridir. Program komutlarını diğer düğümlere, örneğin “su çekmek” veya “suyu boşaltmak” için dağıtır. Kontrol modülü arızalanırsa veya yanlış çalışmaya başlarsa, bulaşık makinesi bulaşıkları kurutabilir.

Modülü yeniden programlamak veya tamamen değiştirmek gerekir.

Müşteri Hizmetlerimizi Arayınız
Fandan ses gelmiyor ya da turbo-kurutma sırasında olağandışı sesler duyuluyor
(sadece turbo-kurutma ile donatılmış makineler için)
Turbo fan arızalandı

Turbo kurutmalı bulaşık makinelerinin modellerinde, fan, kuruduklarından dolayı sıcak havayı bulaşıklara yönlendirir. Fan bozulursa bulaşıklar ıslak kalır.

Fan değişimi gerektirir

Müşteri Hizmetlerimizi Arayınız

** Tablo, işlerin ön maliyetini gösterir, son tahmin, bulaşık makinesi teşhis edildikten sonra master tarafından sağlanacaktır.

(senin bulaşık garanti kapsamında ise) garanti hizmeti merkezinde arayabilir veya özel atölyesinde hitap zamanı  Sen açıklanan arızalar arasında tam olarak ne tam olarak sizin durumunuza uyuyor bulduğunu düşünseydim. Sonunda izinsiz onarım sonuçlarının ortadan kaldırılması profesyonellerine itiraz daha pahalı mal olacak yüksek bir olasılık: kendi başlarına hasarı onarmak için çalışmayın.

İlginizi Çekebilir

LG mikrodalga fırın

LG mikrodalga fırın sorunlarını giderme

LG mikrodalga fırın sorunlarını giderme LG LCSP1110ST mikrodalga fırın sorunlarını giderme İçindekiler LG LCSP1110ST mikrodalga …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Kopya Yasak !
Servis Çağrı Merkezi