Anasayfa / Nasıl Yapılır ? / Bulaşık Makinesi Pompa Motoru Nasıl Değiştirilir ?

Bulaşık Makinesi Pompa Motoru Nasıl Değiştirilir ?

Bulaşık Makinesi Pompa Motoru Nasıl Değiştirilir ? Bugünün evlerinde bir bulaşık makinesi bulunabilir. Bu kullanışlı cihaz, yıllarca sorunsuz bir şekilde hizmet verirken, ev sahibi, el ile bulaşık yıkamanın zorluğunu ortadan kaldırarak, boş zamanlarını ücretsiz olarak sağlar.

Bulaşık makinesi temiz su ve deterjanla temizler, sonra kirli suyu lavabo P-tuzağına ya da çöp atığına pompalar. Bazen, pompa yıpranabilir ve değiştirilmesi gerekebilir. Detaylar çeşitli üreticiler için biraz farklı olsa da, bazı genel adımlar pompa değiştirme prosedürü boyunca size yol gösterecektir.

Bulaşık Makinesi Pompa Motoru Değiştirme

Devre kesiciyi bulaşık makinesine kapatınız. Genellikle lavabo dolabının altında bulaşık makinesinin yanında bulunan su besleme vanasını kapatın.

Ana kapıyı açın ve alt çanak kabını çıkarın. Alt yıkayıcı kolunu sökün. Kol genellikle bir merkezi vida ile tutulur. Bazı modellerde, tespit vidası ters dişli olabilir, yani saat yönünde dönerek gevşer.

Alt giriş panelini ana kapağın altından çıkarın. Panel genellikle birkaç yıldız kafalı vidayla bağlanır.

Kabloların canlı olmadığını doğrulamak için voltaj besleyicinin ucunu motora besleyen tellere dokunun. Elektrik varsa, test cihazı yanar ve cıvıl cıvıldayacaktır. Görünürse, test cihazını motorun bakır sargılarına dokundurun. Devre kesildikten sonra bile sarımlar bir süre elektrik tutabilir.

Bulaşık Makinesi Pompa Motoru Nasıl Değiştirilir ?

Pompa deşarj çıkış hortumunun altına eski bir havlu yerleştirin. Yay yüklü kelepçenin üzerindeki kolları bir çift ayarlanabilir pense ile sıkıştırın ve kelepçeyi birkaç inçlik hortumun altına indirin. Hortumu pompa deşarj çıkışından çekin. Bazı sular havluya batırılır.

Toprak telini, kabloyu veya fişi motora ve kabloları termistöre ayırın. Motor grubu tutma tırnaklarını çevirin veya sökün. Bunlar, motor pompası tertibatını bulaşık makinesinin altına sıkıca tutan tırnaklardır. Ana kapağı açın ve motor pompası grubunu yukarı ve dışarı doğru çekin.

Pompayı motor grubundan ayırın ve çıkarın. Bazı pompalar basılması gereken kilitleme tırnaklarına sahipken, diğerleri montajın içine veya dışına bükülür.

Yeni pompayı yerine takın ve motor pompa tertibatını bulaşık makinesine tekrar takın ve önceki adımları tersine çevirin.

İhtiyacınız olacak şeyler

  • Tornavidalar
  • Gerilim test cihazı
  • Ayarlanabilir pense
  • Havlu
  • Bazı modellerde pompa motordan ayrılmayabilir. Bu durumda, tüm motor pompası grubu birlikte değiştirilir.

Uyarı

  • Yeni pompa bir tane ile gelemeyeceğinden, pompa contasını yırtıp çıkarmamaya dikkat edin, bu nedenle yeniden kullanmanız gerekebilir.

Alt ön erişim panelini ve ayak panelini çıkarın

Bir somun sürücüsü kullanarak, alt ön erişim panelini ve ayak panelini yerinde tutan vidaları sökün. Erişim panelini ve ayak panelini ileri çekin ve çıkarın.

Adım 4: Drenaj pompasını çıkarın

Suyu yakalamak için tahliye pompasının altına bir havlu koyun. Bulaşık makinesinin altına ulaşın ve boşaltma pompasının üzerindeki boşaltma hortumunu tutan tel hortum kelepçesini sıkın – gerekirse kanal kilit pensesini kullanın. Boşaltma hortumunu tahliye pompasından çekin. Kablo demetini tahliye pompasından çıkarın. Kilitleme tırnağına bastırın ve ardından karterden dışarı çekmek için pompayı 1/4 tur saat yönünün tersine döndürün. Havlusu çıkarın.

Adım 5: Yeni drenaj pompasını takın

Sızıntıları önlemek için yeni drenaj pompasının üzerindeki O-ring su contasını hafif bir durulama yardımcı boyası ile yağlayın. Yeni tahliye pompasını karter deliğine yerleştirin ve kilitleme tırnağı yerine oturması için saat yönünde 1/4 tur döndürün. Kablo demetini tahliye pompasının üzerindeki prize takın. Boşaltma hortumunu tahliye pompasının çıkışına tekrar takın. Tahliye hortumunu tahliye pompası çıkışına sabitlemek için kablo kelepçesini kullanın.

Adım 6: Alt ön erişim panelini ve ayak panelini yeniden takın

Ayak panelini bulaşık makinesine yerleştirin ve ardından erişim panelini ayak panelinin önüne yerleştirin. Montaj vidalarını takın ve vidaları sıkıca sıkın.

Adım 7: Dış kapı panelini ve kontrol panelini yeniden takın

Dış kapı panelini ve kontrol panelini iç kapıya yeterince yakın olacak şekilde yerleştirin, böylece kullanıcı arayüzü kontrol kablo demetini tekrar bağlayabilirsiniz. Kullanıcı arayüzü kontrol kablo demetini tekrar bağlayın ve dış kapı panelini ve kontrol panelini iç kapı paneline takın. Montaj vidalarını tekrar takın.

İlginizi Çekebilir

Çamaşır Makinesi Motor Kömürleri Nasıl Değiştirilir

Çamaşır Makinesi Motor Kömürü Nasıl Değiştirilir ?

Sayfa İçindekiler Çamaşır Makinesi Motor Kömürleri DeğiştirmeÇamaşır makinesi kömürü biterse ne olurKömürlerin aşınmış olup olmadığını …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Kopyalamaya İzin Yok
Servis Çağrı Merkezi