Anasayfa / Beyaz Eşya Arızaları / Bulaşık Makinesi Su Almıyor
Bulaşık Makinesi Su Almıyor

Bulaşık Makinesi Su Almıyor

Bulaşık Makinesi Neden Su Almaz

Bulaşık Makinesi Su Almıyor Çözüm Ve Arızaları Su Almayan bir bulaşık makinesi oldukça yaygın bir hatadır ve barizden belirsizliğe kadar çeşitli problemlerden kaynaklanabilir. Profesyonel bir tamire ihtiyacınız olsa da, muhtemelen bu sorunu kendiniz çözebilirsiniz.

Bulaşık Makinesi Su Almıyor

Öncelikle, basit bir sorun giderme adımıyla başlayarak sorunun nedenini belirlemeniz gerekir. Bulaşık makinesine hiç su girmiyor mu, yoksa tıkanıklık nedeniyle düzgün şekilde dağılmıyor mu?

Kapağın Tam kapandığından Emin Olun

Aşağıda, bulaşık makinenizin doldurmaması için tipik nedenler, ilgili kısımlar ve sorunun nasıl düzeltileceğine dair bazı öneriler bulacaksınız.

Su Bağlantısını kontrol edin

Eğer bulaşık makinenize herhangi bir su girmiyorsa, kontrol edilmesi gereken ilk şey su kaynağıdır. Lavabonuzun altındaki su giriş hortumuna bir göz atın ve herhangi bir kıvrılma olmadan düzgün şekilde bağlandığından emin olun.

Aynı zamanda hortumun açık konumda olduğundan emin olun, hangi konumun açık ve kapalı olduğundan emin değilseniz, sorunu çözüp çözmediğini görmek için makineyi çalıştırın ve bulaşık makinesini çalıştırın. Eğer musluğu tekrar çevirmeyi unutma!

Memnun olursanız, su kaynağı ile ilgili herhangi bir sorun yoktur. Bu durumda, genellikle arızalı olduğunu kanıtlayan birkaç parça vardır.

Bulaşık Makinesi Su Giriş Ventili

Su giriş vanasını, bulaşık makinenizin kapısının altındaki panelin arkasında bulacaksınız. Giriş valfleri işi, bulaşık makinesini doğru miktarda suyla doldurmaktır ve genellikle bir yıkama programı ve şamandıralı şalter sırasında tetikleyen bir zamanlayıcı tarafından kontrol edilir.

Su giriş valfiniz arızalıysa, yedek parça oldukça ucuzdur ve orta derecede tamir işlerinden memnunsanız, kendiniz değiştirebilirsiniz. Valfi değiştirmeden önce çıkarmaya ve parçalarına ayırmaya ve herhangi bir çöp veya tıkanıklık için içindeki ekranı kontrol etmeye değer.

Bulaşık Makinesi Su Seviye Şalteri

Bulaşık makineniz, şamandıralı şalteri kullanarak su seviyesini izler. Bulaşık makinesi doldurdukça yüzer su ile birlikte yükselir. Şamandıra istenen seviyeye ulaştığında, şamandıralı şalteri harekete geçirecek ve bu da, daha sonra suya izin verecek şekilde giriş valfını durduracaktır.

Şamandıra kirlenmişse veya enkaz tarafından tıkanmışsa, su boşaldıkça geri düşmeyecektir. Sonuç olarak, giriş vanasının açılmasını ve bulaşık makinesine su girmesini önleyecek olan şamandıra anahtarı devreden çıkarılmayacaktır.

Bir sıkışma veya tıkanıklık nedeniyle yerine takılmadığından emin olmak için şamandırayı kontrol edin. Düğmeyi (şamandıranın altında bulunan) da incelemeli ve şamandıra ile doğru bir şekilde etkileşime girdiğinden ve kablolarının iyi durumda olduğundan emin olmalısınız.

Şamandıra mekanizmasını bulaşık makinenizin havzasında bulabilirsiniz. Genellikle plastiktir ve bir kubbe veya tüpe benzemelidir.

Bulaşık Makinesi Su Almaması Diğer Sebepleri

Su kaynağı, giriş vanası ve şamandıra anahtarı normal şekilde çalışabilir ve bulaşık makinenizde farklı bir sorun vardır.

  • Bulaşık makinenizde bir sızıntı varsa, taşma önleyici koruma devreye girebilir, bu da giriş vanasının açılmasını engeller. Bulaşık makinesinin kapağının altındaki kaideyi çıkartın ve tabanda su olup olmadığını kontrol edin.
  • Pompa ile püskürtme kolları arasında bir tıkanma olabilir ya da püskürtme kolları kendiliğinden tıkanabilir. Püskürtme kollarını çıkarmaya çalışın ve bunları temizlerken (kireç çözücü yardımcı olabilir) bulaşık makinesini kollarınız takılı olmadan çalıştırıp herhangi bir tıkanıklığı temizleyin.
  • Bulaşık makinesinin, kapının açık olup olmadığını algılamak için bir düğmesi vardır (bu, döngü sırasında kapıyı açarsanız otomatik olarak durur). Anahtar arızalıysa veya başka bir şekilde çalışmıyorsa, bulaşık makinesi doldurmayacaktır. Kapı anahtarı ile ilgili bir sorundan şüpheleniyorsanız, normalde erişim sağlamak için iç kapı panelini çıkarmanız gerekir.

İlginizi Çekebilir

Buzdolabı Çalıştıktan Bir Kaç Saniye Sonra Tık Sesi İle Durur

Buzdolabı Çalıştıktan Sonra Tık Sesi İle Durması ?

Sayfa İçindekiler Buzdolabının çalıştırıldıktan sonra durma nedenleriBuzdolabı Çalıştıktan Sonra DurmasıBuzdolabı Sorunların tanımı ve özellikleriBuzdolabı motor …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Kopyalamaya İzin Yok
Servis Çağrı Merkezi