Bulaşık Makinesi Temiz Yıkamıyor ?

Bulaşık Makinesi Temiz Yıkamıyor

Bulaşık Makinesi Temiz Yıkamıyor ise Çözüm Ve Arızaları Bulaşık makineniz bulaşıkları düzgün bir şekilde temizlemiyorsa, bulaşık makinenizin basit bir şekilde temizlenmesi sorunu çözebilir. Bulaşık makinesini temizlemek ve çalışma düzeninde geri almak için bu sorun giderme kılavuzunu izleyin.

Bulaşık Makinesi Neden Temiz Yıkamaz

Bulaşık makinenizin bulaşıkların düzgün temizlenmemesinin bazı genel nedenleri aşağıdadır.

1. Filtrenin kirli olmadığını kontrol edin, gerekirse temizleyin.

2. Bulaşık makinenizin püskürtme kolları temiz mi?

3. Bulaşık makinesinde yeterli miktarda tuz ve parlatıcı var mı?

Bulaşık Makinesi Neden Kirli Bırakır

Bulaşıklar Üzerindeki Kalıntılar

Bulaşık Makinesi Temiz Yıkamıyor ise Bulaşık makinesinde yiyeceklerle kaplanmış yiyecekler koymak yerine önce bulaşıkları ön yıkadığınızdan ve bulaşık makinesinde çözülmesi zor olabilecek yiyecek artıkları çıkardığımızdan emin olun. Bulaşık makinesinin ön kirlenme olmadan tüm kir ve yiyecek kalıntılarını etkili bir şekilde temizleyemeyebilir.

Bulaşık Makinesi Temiz Yıkamıyorsa

Düşük Su Sıcaklığı

Sıcak yeterince sıcak olmayan bulaşıklarınızı etkili bir şekilde temizlemez. Su sıcaklığınızı test etmek için, bulaşık makinesine başlamadan önce lavabonun sıcak suyunu çalıştırın. Bir bardak sıcak suyla doldurun ve su sıcaklığını test etmek için bir termometre kullanın. 120 ° F ile 150 ° F arasında olmalıdır . Değilse, su ısıtıcınızdaki sıcaklığı ayarlayın.

Bulaşık Makinesi Neden Kirli Bırakır ?

Yanlış Tip Deterjan

Sert su içeren bir alanda yaşıyorsanız , bulaşıkları temizlemek için belirli tipte bulaşık deterjanı gerekebilir. Bulaşık makinenizde hangi tip deterjanın kullanılacağını belirlemek için üretim kılavuzunu kontrol edin.

Bulaşık Makinesinde Yetersiz Su

Bulaşık makinesinin yeterince su aldığını belirlemek için, bir yıkama döngüsünü başlatın ve ardından makinenin suyla temas etmesini durdurduğunda kapıyı açın. Su, ısıtma serpantine ulaşmalıdır. Aksi halde, şamandıra valfinin serbestçe çalıştığından ve giriş vanasının tıkalı olmadığından emin olun.

Arızalı Giriş Su Ventili

Arızada olmaya başlayan giriş valfleri bir çekiçleme gürültüsü oluşturacaktır. Bu sesi duyuyorsanız, giriş valfini hemen değiştirin.

Tıkanmış Su Giriş Filtresi

Su giriş vanası ekranınız, yiyecek parçacıklarından ve diğer kalıntılardan tıkanabilir. Giriş valfiniz tıkalıysa, mümkün olan en kısa sürede değiştirin. Giriş valfini temizlemeye çalışmak daha fazla zarar verebilir.

Bulaşık Makinesi Nasıl Temizlenir ?

Bulaşık makinesine kapsamlı bir temizlik yapmadan önce, doğru sıvı veya toz deterjan kullandığınızdan, bulaşıkları düzgün bir şekilde yüklediğinizden ve doğru su sıcaklığını koruduğunuzdan emin olmak için üretim kılavuzuna bakın .

Yüksek kaliteli bir deterjan kullandığınızdan ve deterjan kartuşunun tıkalı olmadığından emin olun. Yemekleri yüklerken, bardakları üst rafın yanlarına, ortadaki küçük tabaklara ve bardaklara, alt raf boyunca daha dayanıklı tabaklara ve tencerelere koyun.

Bu eylemleri yaptıktan sonra bulaşık makineniz hala bulaşıkları temizlemiyorsa, servis teknisyenini aramadan önce aşağıdaki sorun giderme adımlarını izleyin.

Bulaşık makinesini fişten çekin

Elektrik çarpmasını önlemek için, ya bulaşık makinesini fişten çekin ya da kapatma anahtarındaki gücü kapatın. Kapatma anahtarını mutfak lavabosunun altında veya bodrum katında bulabilirsiniz. Giriş valfini çıkarmanız gerekirse, suyu da kapatmanız gerekir.

Püskürtme pervane kollarını kontrol edin

Püskürtme kolları bulaşık makinesinde bulaşıkları temizlemek için sıcak su dağıtır. Düzgün çalışmıyorlarsa, bulaşıkları temizlemezler. İlk önce, püskürtme kollarının serbestçe hareket edebildiğinden ve herhangi bir tabak tarafından engellenmediğinden emin olun. Daha sonra, bulaşık makinesinin tabanından püskürtme kollarını yavaşça yiyecek veya kireç tabakasıyla tıkanmış olup olmadıklarını görmek için sert suyla daha sık kullanılan alanlardan ayırın .

Püskürtme Pervane kolu delikleri tıkalıysa, bunları açmak için çelik tel veya bükülmüş tel askı kullanın.

Beyaz sirke sprey kolları ıslatın

Püskürtme kollarını daha da temizlemek için, deliklerin içinde kalan kalıntıları doğal olarak yıkmak için bunları beyaz sirke emdirin.

Pompa Pervanelerini Kontrol Edin

Orada iki pompası türbini : senin bulaşık makinesinde yıkama çark ve drenaj çark . Drenaj çarkı bulaşık makinesini boşaltırken, yıkama çarkı suyun sirküle edilmesinden ve püskürtme kollarının basınçlandırılmasından sorumludur. Çarkları hasar açısından kontrol edin ve doğru şekilde çalıştığından emin olun.

Filtreden kalıntıları temizleyin

Kaba filtre, bulaşık makinenizin tahliyesini engelleyebilecek yiyecek parçacıklarını yakalayan bulaşık makinesinin alt kısmıdır. Mevcut kalıntıları gidermek için bir atölye vakumu kullanın.

Drenaj deposunu temizleyin

Drenaj rezervuarının kapağını çıkarın ve biriken gıda parçacıklarını veya kalıntılarını çıkarın.

Bulaşık Kalıntılarıdan Kurtulmak

Yarı kalın bir macun yapmak için bir kısım beyaz sirke ve bir kısım kabartma tozu karıştırın. Bu macunu bir fırça veya sünger ile herhangi bir kalıntı üzerine sürün ve 15–20 dakika bekletin. Kalıntıyı kazımak için plastik bir macun bıçağı veya çelik yün kullanın. Bu işlemi, bulaşık makinesinin altı tamamen temiz olana kadar tekrarlayın.

Su giriş valfini kontrol edin

Sistemin ön tarafında bulunan su giriş valfi , suyun bulaşık makinesine girmesine izin verir. Çok fazla su, suyun bulaşık makinesinden dışarı akmasına neden olurken, yetersiz su, bulaşıkların yıkanmasına neden olur.

Su giriş vanası hasarlı veya tıkanmışsa, küvetin içinde uygun su seviyelerini sağlamayabilir ve bulaşık makinenizin düzgün bir şekilde temizlenmemesinin nedeni bu olabilir. Giriş valfi tıkalıysa, mümkün olan en kısa sürede değiştirin.

Servis teknisyeni ile ne zaman iletişim kurulmalıdır.

Bu adımların hepsini denediyseniz ve bulaşık makineniz hala bulaşıkları temizlemiyorsa, bir servis teknisyenine başvurmanın vakti gelmiş olabilir. Bir ev garantiniz varsa, ev garanti sağlayıcınıza başvurun ve bulaşık makinenizi gelip değerlendirmek için bir yüklenici ile bir randevu ayarlayın. Teknisyen, basit bir onarım veya tam değiştirme gerekip gerekmediğini belirleyecektir.

Bulaşık makinesinin değiştirilmesi gerekiyorsa, ev garantiniz genellikle garanti sınırlamalarına ve istisnalara bağlı olarak değiştirmenin tüm maliyetini karşılayacaktır ve tek yapmanız gereken, yükleniciye olan ticaret ücreti olacaktır. Tüm ev garanti planları farklıdır, bu nedenle yenisiyle değiştirilen bulaşık makinesini satın almadan önce ev garanti şartlarınızı ve koşullarınızı bildiğinizden emin olun.

Bir garanti yoksa, değerlendirmeleri okumak yerel yüklenicilere ve bulaşık makinesi değerlendirmek için bir işe. Yeni bir sisteme ihtiyacınız varsa, bulaşık makinesi modellerini araştırmanız ve eski bulaşık makinenizi çıkarmak ve yenisini takmak için bir servis uzmanı aramanız gerekir.

Soru Sor Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Şimdi Servisi Ara