Ev / Nasıl Yapılır ? / Bulaşık Makinesi Yıkama Motoru Nasıl Değiştirilir ?
Bulaşık Makinesi Motoru Nasıl Değiştirilir

Bulaşık Makinesi Yıkama Motoru Nasıl Değiştirilir ?

Bulaşık Makinesi Yıkama Motoru Nasıl Değiştirilir ?

Sirkülasyon Pompası ve Motor Grubu Değiştirme

Bulaşık makinesini fişten çekin ve suyu kapatın

Her cihaz onarımı, işin akışı sırasında cihazı çalıştırmanız gerekmedikçe, güç kaynağını kaldırmanızla başlamalıdır. Bir kırık sirkülasyon pompasının ve motor grubunun değiştirilmesi, hem kablo demetleri hem de su hortumlarının sökülmesini gerektirir, bu nedenle sizi ve çevresini güvende tutmak için her iki girişin de çıkarılması gerekir.

Taban ve dış kapı panellerini çıkarın

Bulaşık makinesi kapısının iç kısımlarına erişmeniz gerekiyor. Bulaşık makinesi kapağının altındaki ana paneli bulun. Paneli tutan iki vidayı gevşetin ve bir kenara koyun. Dış kapı panelini çıkarmak için önce kapıyı açın ve paneli serbest bırakmak için kapının iç çevresi boyunca altı vidayı sökün. Ardından, kapıyı kapatın ve dış kapı panelinin altını makineden uzağa doğru çekin. Ardından paneli aşağı doğru kaydırabilir ve kalan kapı tertibatından çıkartabilirsiniz. Bir kenara koyun. Makinenin parçalarına tam erişim için, taban paneli ile dış kapı paneli arasındaki iç erişim panelini gevşetin ve çıkarın.

Bulaşık makinesini dışarı çekin

Bulaşık makinesini hareket ettirmeden önce, su hattını ve lavabonun altındaki tahliye hortumunu ayırın. Tahliye hatlarında muhtemelen su vardır, bu yüzden bir havlu bırakın ve dökülmeleri önlemek için bir hazne hazır bulundurun. Ardından, bulaşık makinesini tezgah üzerinde tutan iki vidayı ve montaj braketini gevşetin. Makinenin yanlarını tutun ve yavaşça sallayın veya serbest bırakın.

Makinenin tabanındaki iç kısımları ayırın

Makinenin sol ve sağ taraflarındaki yan kapakları çıkarın. Daha sonra, ön taraftaki beyaz plastik paneller olan menteşe bağlantı kapaklarını çıkarın. Bunları bir kenara koyduğunuzda, kapakların altındaki kapı kablo kancalarını görebileceksiniz. Bunları çıkarın ve bulaşık makinesinin tabanını tutan vidaları kabine gevşetin.

Makinenin içini açın

Alt bulaşıklık ve püskürtme kollarını çıkarın. Filtre sepetini ve ince filtreyi sökün, ardından bir kenara koyun. Ayrıca, kapıyı kapatmadan önce püskürtme kolu desteğini ve iki karter desteğini sökün ve çıkartın. Gevşek hortumları sıkmadan bulaşık makinesini sırtına yatırın.

Montaja erişmek için bulaşık makinesinin tabanını sökün

Bu adım çok fazla sökme ve parça içerir. Her bir adım ezici veya kafa karıştırıcı hissediyorsa, ayrıntıların bir resmini durdurun ve çekin. Bu, makineyi yeniden monte etmenize ve adımlarınızı tersine çevirmenize yardımcı olacaktır. Karter hortumunu su girişinden ve karterinden ayırın, daha sonra tamamen sökmeden yolun dışına doğru bükün. Makinenin tabanını hafifçe sallayın, böylece makinenin geri kalanından hafifçe çekilir. Bu, beşinci adımda gevşetdiğiniz tüm hortum ve parçaların bulunduğu bölümdür. Tamamen çıkarmamalısınız, sirkülasyon pompasını ve motor aksamı parçasını çıkarmak ve takmak için alan gerekir.

Mandalla basıp serbest çevirerek boşaltma pompasını çıkarın. Takılı kablo demetini çıkarmadan kenara koyun. Ardından sirkülasyon pompasını aynı şekilde çıkarın. Tahliye çıkış hortumunu sökün. Bu, sirkülasyon pompası tertibatını tabandan çekmenize izin vermelidir. Dikkatlice hareket ettirin ve ekli kablo demetlerini çekmeden bulaşık makinesinin üstüne koyun.

Makine açıkken karterin contasını temizleyin. Bu adım gerekli değildir, ancak bulaşık makineleri çok fazla birikime neden olabilir. Bulaşık makinesinin tekrar bu ölçüye kadar sökülme ihtimali düşüktür, bu yüzden bazı hızlı temizlik ve bakım için mükemmel zaman.

Sirkülasyon pompasını tutan kelepçeyi ısıtıcı aksamına çıkarın. Mümkünse, kelepçeyi daha sonra kullanmak üzere bir kenara koyun. Ancak bazı kelepçeler tekrar kullanılamaz, bu nedenle tamir sahasına yedek bir kelepçe getirin. Tüm kablo tertibatlarını ayırın. Bu noktada demontajda, bir fotoğraf çekin. Her bir kablo demetinin montaj yerine bağlanabileceğini hatırlamak zor ve elinizde bir resim olması, yanlış kablolama konusunda endişelenmenize gerek olmadığı anlamına gelir.

Montajı ısıtma ve karterden arındırınız. Yeterli basınçla ayrılmalı. Daha sonra pompa contasını daha sonra kullanmak için parçanın üstünden ayırın. Ayrıca, lastik kayışları çıkarın. Bu adımın amacı sirkülasyon pompasını ve motor grubunu izole etmektir. Sipariş edilen parça sadece montaj parçasını içerir, bu yüzden contaları, kayışları ve mümkünse, yedek parça üzerinde yeniden kullanım için kelepçeyi saklamanız gerekir.

Motoru yerine takın

Karter contasını tekrar yerine yerleştirin. Daha sonra kelepçeyi veya daha sonra için manşonun üzerine yeni bir kelepçeyi yerleştirin. Montajı ısıtıcıya takın ve pompa portları ile yağlayın. Kollar uymuyorsa, sürtünmeyi azaltmak için onaylanmış bir yağlayıcı veya sabunlu su kullanın. Daha sonra lastik montaj kayışlarını yerine takın ve kelepçeyi kol etrafına sıkın. Daha sonra, kablo demetlerini daha önce olduğu gibi tam konfigürasyonda tekrar bağlayın.

Yeni motoru takın

Lastik kayışları kullanarak parçanın tabanının içindeki parçayı sabitleyin. Ardından karter çıkış hortumunu tekrar bağlayın ve boşaltma pompasını tekrar yerine oturtun. Bir kez hizalandığında, sıkı bir mühür için saat yönünde döndürün. Her şey doğru bir şekilde konumlandırıldığında, makinenin tabanını bulaşık makinesine doğru itin. Herhangi bir parçayı sıkmadığınızdan emin olun.
Daha sonra su giriş hortumunu ters çevirin ve portlarına tekrar takın.

Bulaşık makinesini yeniden yapılandırmaya başlayın

Bütün makineyi bir kez daha dik olarak ayarlayın. Tabancanın ön ve arka tarafındaki vidaları takıp yeniden sıkarak bulaşık makinesinin tabanını tekrar sıkın. Daha sonra bulaşık makinesinin kapağını açın ve daha önce çıkardığınız sprey kolu parçalarını ve filtreleri değiştirin. Püskürtme kolunu yerine oturtun ve bulaşık makinesini makineye yerleştirin. Ardından, kapı kilitlerini ve menteşe kapaklarını ve yan kapakları makinenin her iki yanındaki yerine oturtun.

Bulaşık makinesini yerine yerleştirin

Makineyi dikkatli bir şekilde tezgahın altına doğru itin ve tezgahın karşısına yerleştirmek için montaj vidalarını tekrar sabitleyin. Ardından hortumları lavabonun altına yeniden takın. Yeniden montajınızı şu şekilde tamamlayın:
  • iç erişim paneline vidalamak,
  • dış kapı panelini yerine kaydırarak ve daha sonra iç çevre vidalarını sıkarak, ve
  • ana paneli tekrar sabitleme.
Su bağlantısını ve gücü açtıktan sonra, bulaşık makinesi artık kalıntıların tümünü geride bırakmadan bulaşıkları temizleyebilmelidir. Makinenin açıldığından ve döngüsünün ayrılmadan önce düzgün şekilde başladığından emin olun. Bu onarım işi çok miktarda sökmeyi içerir, bu nedenle her şeyin çalışır durumda olduğundan ve hortumların ayrılmadan önce sızdırmaması için önemlidir.

İlginizi Çekebilir

Sirke ile bir mikrodalga fırın nasıl temizlenir

Sirke ile bir mikrodalga fırın nasıl temizlenir ?

Sirke ile bir mikrodalga fırın temizleme Sirke ile bir mikrodalga fırın nasıl temizlenir ? Bunun …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Kopya Yasak !
Servis Çağrı Merkezi