Anasayfa / Beyaz Eşya İpuçları / Bulaşık makinesini kullanmanın temel kuralları

Bulaşık makinesini kullanmanın temel kuralları

Bulaşık makinesini kullanmanın temel kuralları Standart bulaşık makinesinde mutfak eşyaları için 2 sepet bulunur. Dip büyük parçalar için kullanılır: tavalar, tencere, büyük tabaklar, vb. Üst tabla tabakları, tabakları, kaseleri, kupaları, bardakları temizlemek için kullanılır. Kesimler için özel bir tepsi olmalıdır.

Bulaşık makinesi kullanımı

Her şeyden önce bulaşık makinesini organize etmelisin. Alt rafı tava, tencere ve kaseler ile yükleyin. Tüm yemekler, sprey kolları için açılacak şekilde açılmalıdır. Bardaklar, bardaklar ve küçük tabaklar üst rafa konur. Kulplu büyük tabaklar, kenarlara doğru ve merkeze doğru küçültmeye çalışır. Alt rafın yanı sıra, kupaları ve gözlükleri üst rafa yükleyin. Her zaman büyük tabakların rafın kenarlarına ve arkasına yerleştirilmesi gerektiğini unutmayın.

Bulaşık makinesi yıkandıktan ve aşağıdan su beslediğinden, kupaları, kapları ve diğer içi boş nesneleri baş aşağı yerleştirmek gerekir. Aksi takdirde, mutfak eşyaları deterjanla birlikte su tutacaktır. Yemekleri birbirinden ayarlayın, ancak tavsiye edilmez.

Birimin aşırı yüklenmesi iyi bir fikir değildir. Yemeklerin aşırı kirliyse, onları bir hücreye koyabilirsiniz.

Ayrıca, bulaşıkların bulaşık makinesinden uzak olması gerektiğini unutmayın:

 • Ahşaptan mamul eşyalar: bıçaklar, tahta kulplar, tahtalar vb. İle donatılmış bıçaklar;
 • Çatlaklı ve hatta yapıştırılmış yemekleri;
 • Isıya dayanıklı değil, plastik ve camdan yapılmış yemekler;
 • Ürünler madeof kalay ve bakır yanı sıra, sıradan çelik, korozyona dayanıklı.

Cihazda yıkanması tavsiye edilmeyen ürünlerin listesi de vardır:

 • Bu ürünü bulaşık makinesinde yıkacaksanız, bunu yalnızca güç tasarrufu modunda ve özel yollarla yapmalısınız.
 • Alüminyum ve gümüş malzemeden yapılmış gereçler. İstisnai durumlarda, sadece özel şartlar altında ve özel deterjanlarla yıkanabilirler.
 • Fayans yapılmış yemekler. Sıcaklık ve mod uygun şekilde seçilmezse, çizimler renk kaybedebilir ve resim söner.

Cihaz bittiğinde üniteyi açmak ve bulaşıkları yıkamak için bir defaya mahsus tavsiye edilmez. Bunun sebebi sıcak tabakların kolay kırılabilir ve yanma riski vardır.

Cihazı kullanmadan önce kılavuzu okumak önemlidir. Cihazın yanlış çalışma modu gereksiz su ve elektrik kayıplarına ve pişirme cihazlarına zarar verebileceğinden dolayı.

Döngüsü içerir:

 • Soğuk su ile durulanan yiyecek artıkları ile ön yıkama;
 • Sıcak su ve deterjanla yıkama;
 • Durulama;
 • Kurutma.

Farklı modellerde çeşitli programlar mevcut olabilir. Örneğin, 30-40 ° C’lik hassas maddeleri yıkamak veya 75 ° C’nin üzerinde bir sıcaklıkta yoğun yıkama. Ayrıca, sıvı gıda aldıktan hemen sonra ünitenin hızlıca bulaşık yıkadığı hızlı bir yıkama programı vardır.

FYI: özel ön-ıslatma modunu kullanmak yerine çok daha ekonomik ve verimli bulaşıkları el ile temizleyin ve ardından aleti bulaşık makinesine koyun.

Bulaşık makinesi deterjanları

bulaşık makinesi nasıl seçilir

Sadece özel bulaşık makinesi deterjanları kullanmanız gerektiği unutulmamalıdır. Toz halinde veya tablet formunda pazarlanmaktadır, hatta bulaşık makinesi jeli olarak da bulabilirsiniz.

Bulaşık makinesi tabletleri kullanımda daha rahattır. Döngü başına bir tablet.

Bulaşık makinesi tabletlerinin tek katmanlı, çok katmanlı veya birleşik olabileceği not edilmelidir. Sonuncusu en evrenseldir. Ayrıca deterjan kurucuları, durulama yardımcıları ve rejenerasyon tuzu içerir.

Deterjan kalıntılarını temizlemek, bulaşıkları kurutmak ve parlatmak için durulama yardımı gereklidir. 10-12 yıkama döngüsünde yaklaşık yarım litre durulama yapılır.

Su sertliği

Yukarıda belirtilen rafine tuz, suyu yumuşatmak için kullanılır. Su sertliği bulaşıklar üzerinde aşırı yüksek olduğunda beyaz izler ortaya çıkar. Buna ek olarak, tuz, cihazın ısıtma elemanının yüzeyinde kireç birikintilerinin oluşmasını önler.

Gördüğünüz gibi bulaşık makinesini kullanmak zor değil. Aleti uygun şekilde düzenlemek ve üretici tarafından belirtildiği gibi özel deterjan seçmek önemlidir. Ayrıca, ünite için uygun bakım gereklidir. Bütün bu şartlar yerine getirilirse, bulaşık makinesi uzun süre hizmet edecek ve asla başarısız olmayacaktır.

İlginizi Çekebilir

İdeal Buzdolabı Sıcaklık Ayarı

İdeal Buzdolabı ve Dondurucu Sıcaklık Ayarı

Sayfa İçindekiler İdeal Buzdolabı SıcaklığıBuzdolabındaki sayısal ayarlar ne anlama geliyor?İdeal Dondurucu SıcaklığıBuzdolabım Neden Yanlış Sıcaklıkta …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Kopyalamaya İzin Yok
Servis Çağrı Merkezi