Buzdolabı Bozuk Et Kokusu Giderme

Buzdolabı Bozuk Et Kokusu Giderme

Buzdolabı Bozuk Et Kokusu Giderme Mutfakta yaşayabileceğiniz en can sıkıcı durumlardan biri de buzdolabındaki kötü kokulardır. İşte bu kokuların oluşmasını önleyecek harika ipuçları…

Buzdolabında Bozuk Et Kokusu

Buzdolabı Bozuk Et Kokusu Giderme Buzdolabındaki çürük et, Amerikan hanelerinde yaygın bir sorun olabilir, çünkü insanlar sık ​​sık yerel lokantalar yerine evde yemek hazırlamaya ve yemek yemeye yönelirler.  bazı hane halklarının toplu olarak et almaları ve stok yapabilmelerini sağlayan ekonomik et kesim için alışveriş yaptığını tespit etti.

Buzdolabında Et Kokusu Nasıl Giderilir

Kokan etin nedenleri, uzatılmış bir elektrik kesintisi, bozuk bir buzdolabı veya etin buzdolabında ne kadar süre kaldığına dair dikkatsizlik olabilir. Buzdolabınız normal çalışıyorsa ancak çürümüş et kokusu devam ederse, kokuyu gidermek için devlet onaylı talimatları uygulayabilirsiniz.

Evin dışındaki çöp kutusuna veya çöp kutusuna çürük et atın. Mutfakta havalandırma sağlamak için bir pencere açın. Cildiniz çeşitli temizlik ürünlerine karşı hassassa, koruyucu eldiven giyin.

Buzdolabından Bozulmuş Et Kokusu Giderme

Rafları, kutuları ve buz tepsilerini üreticinin talimatlarına göre ilgili buzdolabı ve dondurucu bölmelerinden çıkarın. Eşyaları lavabonun yanındaki mutfak tezgahına yerleştirin. Özellikle cam raflara dikkat edin.

Buzdolabı Bozuk Et Kokusu Giderme

2 yemek kaşığı ekleyin. sıvı bulaşık deterjanı küçük bir plastik kaseye. Kaseyi sıcak suyla doldurun ve kasenin lavabonun havzasında oturmasına izin verin. Rafları, rafları, kutuları ve buz tepsilerini silmek ve yıkamak için pamuklu bir bez kullanın. Tamamlandığında, deterjan solüsyonunu drenaja boşaltın. Musluk suyu ile durulayın.

1 yemek kaşığı ekleyin. Klor ağartıcı bir kovaya. Kepçeyi soğuk musluktan 1 galon su ile doldurun. Bu bir “sanitasyon çözümü” dir. Lavaboda, rafları, kutuları ve buz tepsilerini çamaşır suyu çözeltisi ile durulayın. Bu çıkarılabilir parçaları tezgahın üzerindeki tarafa yerleştirin. Temizleyici solüsyondan herhangi biri kalırsa, su haznesini buzdolabının yanına yerleştirin.

Buzdolabındaki Kötü Kokular

Musluktan sıcak su kullanarak temiz bir pamuklu bezi ıslatın ve sıkın. Nemli bezin üzerine kabartma tozu serpin. Kumaşı kendi üzerine katlayın ve ovun, doğrudan kumaşın üzerine bir kabartma tozu yapıştırın.

Buzdolabı ve dondurucunun iç bölme duvarlarını kabartma tozuyla silin. Kapıların etrafındaki contaları silin.

Musluk altında temiz bir bez kullanın. Bölme duvarlarından ve contasından kabartma tozu tortularını silin.

Bir başka temiz, beyaz pamuklu bezi kepçedeki “sterilize edici çözelti” içine batırın. Hiçbiri kalmazsa daha fazlasını yapın. Bez kullanarak bölme duvarlarını ve kapıları silin. Contayı çamaşır suyu ile silmeden önce kullanıcı el kitabınıza bakın. Bazı üreticiler, belirli ürünlerin belirli alanlarındaki ağartıcı veya kimyasalları kullanmaya karşı önerebilir.

Buzdolabının ve dondurucu bölmelerin üzerindeki kapıları nemin buharlaşmasına ve havanın dolaşımına izin vermesi için 15 dakika tamamen açık bırakın.

Buzdolabınız ve dondurucu bölmelerini çıkan parçaları tekrar monte edin.

İhtiyacınız olacak şeyler

 • Lastik eldivenler
 • Ölçü kaşıkları
 • Plastik kase
 • Kova
 • Bulaşık sabunu
 • 4 pamuklu bez, beyaz
 • Çamaşır suyu
 • Karbonat
 • Beyaz sirke

İpuçları

 • Eşit parça sirke ve su kullanın, daha sonra bölmeyi ıslatılmış bir bezle silin ve et kokusunu gideren başka bir kimyasal çözelti kullanın.
 • Pişirme sodası bir temizleyici ve bir deodorant olarak uzun vadede et kokularını emmeye yardımcı olmak için buzdolabına kısmen açılan bir kutu kutu koyun.

Uyarılar

 • Hangi kimyasal ürünlerin temizlik maddeleri olarak onaylandığına dair onay almak için buzdolabının üreticisine başvurun veya kullanım kılavuzuna bakın.
 • Birlikte bulaşık deterjanı, kabartma tozu, ağartıcı veya sirke izin vermeyin.

Buzdolabının Temizlenmesi

Kokulu kaynağı bulmak ve ortadan kaldırmak kadar buzdolabına iyi bir temizlik vermeyin . Son kullanma tarihi geçmiş yiyecekleri veya bir haftadan daha eski olan şeyleri arayın. Onu koklayın ve bir koku yayıyorsa ya da küf çıkarırsanız onu çevirin. Mantar haline getirilmiş veya sıvı sızan her şey için ürün çekmecesini kontrol edin.

Sonra, her şeyi buzdolabından alın ve yiyeceklerinizi daha serin bir şekilde koyun. Ardından rafları çıkarın ve sıcak su ve sabunla temizleyin. Şimdi, 1 çorba kaşığı klor ağartıcı karışımı ile 1 galon suya dazenfekte edin. Buzdolabının duvarlarını, tavanını ve tabanını, kapının iç kısmı ve contasının ile birlikte yıkayın. Bir havluyla kurulayın ve eşyalarınızı tekrar içeri sokun.

Üreticiye başvurun: Buzdolabınız oldukça yeniyse ve üreticinin garantisi varsa, şirketten yardım alabilirsiniz. Onlarla iletişime geçin ve buzdolabının model numarasını kullanışlı hale getirin. Koku bir ürün kusurundan kaynaklanıyorsa, ücretsiz onarım veya değiştirme sırayla olabilir. Örneğin, buzdolabının çift buharlaştırıcı sistemi çalışmıyorsa, kokuları bölmeler arasında aktarmalarını engelliyorsa, çeşitli yerlerde kötü kokularınız olabilir.

Buzdolabı Kokularını Nasıl Önlerim

Buzdolaplarından kaynaklanan kötü kokuların oluşmasını önlemek için, yiyecekleri saklarken hava geçirmez kapların kullanıldığından emin olun . Yiyeceklerin uzun süre taze kalmasına ve kötü kokulara yol açan dökülmelerin önlenmesine yardımcı olur.

Haftalık olarak, son kullanma tarihi geçmiş yiyecekleri kontrol edip attığınızdan emin olun. Bu uygulama buzdolabınızdan korkunç bir kokuyla karşılaşma olasılığını da azaltır.

Temizledikten sonra, kapları geri koymadan önce kokunun temizlendiğinden emin olurum. Bir süre için ayrılıyorsanız, buzdolabının kapalı ve fişinin çekilmesinden ayrılmanıza yardımcı olur. Bu durumda, kötü bir kokuyla sonuçlanacak olan küf oluşumunu teşvik edebileceklerinden, nemli koşulları önlemek için kapıyı biraz açık bırakabilirsiniz .

Buzdolabı Et Kokusu Nasıl Giderilir Besinleri sakladığımız buzdolabı, hijyen açısından ne kadar temiz olursa olsun koku yapabilmektedir. İçine koyulan besinlerden kaynaklanan bu koku için değişik önlemler alınabilir. İlk olarak içinde bekletilen artık yemeklerin, kapaklı tabaklarda buzdolabında saklanması önemlidir.

Bozulmuş et kokusu nasıl giderilir

İçinde bekletilen, et ve tavuk gibi çabuk bozulan gıdaların, raflarda uzun süre bekletilmeden dondurucu bölümüne kaldırılması gerekir. Buzdolabının içi de sık aralıklar ile temizlenmeli, içindeki tüm gıdaların taze olup olmadığı kontrol edilmelidir. Hala buzdolabının içindeki koku geçmiyorsa, değişik bitkisel uygulamalar yapılabilir.

Karbonat ile Buzdolabı Kokuları Kurtulabilirsiniz

Temizlik malzemesi olarak birçok alanda kullanılabilen karbonat, buzdolabı kokularının giderilmesinde de oldukça etkilidir. Küçük bir kâseye karbonat koyularak, ağzı kapatılmadan dolaba yerleştirilir. Başka hiçbir işlem yapmadan, kısa bir süre sonunda buzdolabında oluşan kokuların yok olmasını sağlayacaktır.

Kahve Pirinç  Buzdolabı Kokularından Kurtulabilir

Kahve ve pirinç kullanılarak 5 dakika içerisinde buzdolabı kokularından kurtulmak mümkündür. Bir kâsenin içine ister ayrı olarak, isterseniz kahve ve pirinç beraber koyularak dolap raflarına yerleştirilir. Kısa sürede buzdolabı kokularının önüne geçecektir.

Odun Kömürü ile Buzdolabı Kokularından Kurtulabilirsiniz

Küçük bir parça odun kömürü, buzdolabındaki kokuları tamamen yok eder. Küçük bir kâseye yerleştirerek ağzı kapatılmadan buzdolabına yerleştirilmelidir. Hiçbir kimyasal kullanmadan, oldukça basit ve etkili bir yöntemdir.

Yulaf ile Buzdolabı Kokularından Kurtulabilirsiniz

Bir kaseye koyularak, buzdolabının içine yerleştirilen yulaf ta oluşan kötü kokuları, kısa sürede yok edecektir. Yine odun yulafın da açıkta olması önemlidir. Kapaklı veya poşette kullanılan yulaf hiçbir etki göstermeyecektir.

Buzdolabındaki kötü kokular pek çok insanı rahatsız etmektedir. Unutulan yemekler, kapağı açık unutulan gıdalar, meyve, sebze bölmesinde unutulan ve artık çürümeye başlamış meyve ve sebzeler buzdolabında rahatsız edici bir koku bırakmaktadır. Peki buzdolabı kokusu nasıl giderilir? Yapılacakları, temizleme ve koku giderme olarak iki bölümde inceleyelim

Buzdolabı Temizleme

1) Öncelikle işlemlere başlamadan önce buzdolabının fişini çekin.

2) Buzdolabını tamamen boşaltın

3) Buzdolabınızda bozulacak ürünler var ise bunları buz dolu bir kabın içinde saklayabilirsiniz.

4) Bir leğene ılık su koyun ve içine yarım fincan soda koyup karıştırın

5) Tüm çıkarılabilir parçaları çıkararak hazırladığımız ılık su karbonat karışımı ile silin

6) Buzdolabının içini de karbonat ve su karışımımız ile yumuşak bir bez ile silin

Buzdolabını temizledikten sonra şimdide buzdolabındaki kötü kokuları gidermek ve oluşacak kötü kokuları önlemek

Buzdolabı Koku Giderme ve Önleme

1) Buzdolabının raflarına içine kabartma tozu serpilmiş tepsiler koyarak buzdolabının kapağını kapatın ve koku gidene kadar bekleyin. Ayrıca günlük kokulardan kurtulmak için buzdolabınızın bir gözüne bir kap veya kutu içerisinde karbonat koyun

2) Beyaz sirke de kabartma tozu gibi kötü kokuları giderir. Bir kap içinde su ve sirkeyi karıştırarak buzdolabına koyabilirsiniz

3) Yulaf da kokuları emen diğer bir yoldur. Açık bir kap içerisine yulaf koyarak buzdolabınızın içine koyun

4) Kahve telvesi de buzdolabı kokularının giderilmesinde yardımcıdır. Bir kabın içine kahve telvesi koyarak buzdolabı raflarına veya kapağına koyabilirsiniz.

5) Aktif kömür, bir kabın içerisine konularak, buzdolabı raflarına veya kapaktaki gözlere koyulabilir

6) Kedi kumu da koku giderici olarak kullanılabilir.

2 Yorumlar

 1. Yaklaşık 3-4 ay önce buzdolabımın şarteli atmış ve bir ay boyunca kalmış öyle ben de şehir dışındaydım faturadan anlamıştım attığını acil dönüş yapıp buzdolabını temizleyip gittim
  Fakat içindeki kötü koku geçmemişti tekrar geldiğimde daha detaylı temizledim. İçindeki koku bayağı gitti fakat lastiklerdeki koku bir türlü geçmiyor. Etlerin kanı akmış rengi de değişmiş. Öğrenciyim bir de buzdolabını değiştirme imkanım yok evi de eşyalı kiralamıştım. Yardımcı olursanız çok sevinirim
  Lastiklerdeki ve demirlersek kalan lekeleri ve kokuyu nasıl giderebilirim?

  • iç kısımdaki koku giderildi ise, conta ve yüzeyi markası asperox sanırım yeni çıkan bir kimyasal ürün deneyin, büyük oranda kokuyu alacaktır, tamamen kaybetmek biraz güç.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi