Anasayfa / Beyaz Eşya Arızaları / Buzdolabı Çalıştıktan Sonra Tık Sesi İle Durması ?
Buzdolabı Çalıştıktan Bir Kaç Saniye Sonra Tık Sesi İle Durur

Buzdolabı Çalıştıktan Sonra Tık Sesi İle Durması ?

Buzdolabı Çalıştıktan Bir Kaç Saniye Sonra Tık Sesi İle Durur ? Buzdolabı neden birkaç saniye sonra açılır ve kapanır? Buzdolabının birkaç saniye sonra açılıp kapandığı bir durum ciddi bir soruna yol açabilir.

Buzdolabı Tık Diye Ses Yapıp Duruyor ?

Ev aletlerinin çalışmasındaki arızalara sürekli olarak rastlanmakta, insanlara sıkıntı ve onarım talep edilmektedir. Buna karşılık, bunların uygulanması ciddi malzeme maliyetleri ve hatta ekipmanın tamamen değiştirilmesini gerektirebilir. Bu durumda, büyük cihazların arızalanması en büyük sorunları sağlayabilir.

Buzdolabının Çalıştıktan Sonra Durma Nedenleri

Buzdolabı Çalıştıktan Bir Kaç Saniye Sonra Tık Sesi İle Durur ise Buzdolabı haklı olarak evdeki en önemli cihazlardan biri ve onu yıkmak tüm ailenin hayatına ciddi bir rahatsızlık verebilir. Ek olarak, bu durum önemli miktarda malzeme maliyeti gerektirir.

Buzdolabı Çalıştıktan Sonra Durması

Kural olarak, bir buzdolabının en sıradan ve basit onarımı pahalıdır ve tamamen değiştirilmesi hakkında konuşmanıza gerek yoktur. Aynı zamanda, bir arıza teşhisi kolaydır, çünkü cihazın çalışmasındaki herhangi bir ihlal dikkat çekmek için bir sinyal görevi görür. Bununla birlikte, çalışmadaki her zaman hatalı işlevler, çıplak gözle bile kolayca ayırt edilebilecekleri gibi gözle görülür işaretlerin varlığına işaret eder.

Çoğu durumda, en ciddi sorunlar göze çarpmayan tezahürlerin gerisinde kalmaktadır. Buzdolabının açılıp hemen kapanması durumu bunlardan sadece bir tanesidir.

Ev Tipi Buzdolabı Birçok parçadan ve işlevsel birimlerden oluşan oldukça karmaşık bir yapıya sahiptir. Bunlardan biri sistemin içindeki hava dolaşımını teşvik eden ve eşit şekilde soğumasına neden olan kompresördür . Bu cihaz ve buzdolabındaki en fazla hasar vakasıyla ilişkili işlevselliğinin ihlali ile birlikte. Bu temelde, cihazın sıklıkla açılıp kapandığı durum tamamen kompresör arızalarından kaynaklanabilir. Bununla birlikte, bu tür belirtiler farklı özelliklerin etkenleri nedeniyle ortaya çıkabilir. Genel olarak, buzdolabının dönüşümlü olarak açılıp kapanmasının nedenleri aşağıdakilerde ele alınabilir:

 • Kompresörün çalışmasındaki arızalar
 • Kontrol ünitesinin arızası
 • Başlatma rölesi hatası

Yukarıdaki kriterlerden görebileceğiniz gibi, bunlardan en az ikisi kompresörün çalışmasıyla ilgilidir ve bunlardan sadece biri kontrol ünitesinin arızası anlamına gelir. Aynı zamanda, sadece buzdolabı açıldığında ve hemen kapandığında durumun kesin nedenini belirleyen bir uzmandır.

Buzdolabı Sorunların Tanımı ve Özellikleri

Buzdolabı neden kapalı? Kompresörün çalışmasındaki arızalar, sargı kopması, sargılarının kapanması veya motorun sıkışması anlamına gelir. Elemanın kendisi aşırı ısınmaya ve belirli sesler çıkarmaya başlar. Sistemi aşırı yüklenmeden korumak için, buzdolabının özel bir röle içeren koruyucu bir mekanizması vardır.

Buzdolabı Motor Arızası Nasıl Anlaşılır ?

Benzer bir durumda çalışır ve açıldıktan birkaç saniye sonra kompresörü kapatır. Aynı zamanda, motoru daha fazla çalıştırma girişimlerine, korumanın sürekli aktivasyonu eşlik eder, bu nedenle bu problem meydana gelir. Ayrıca, motor kompresörünün arızasının, tamiratı tamamladığını, bunun yerine herhangi bir onarım yapıldığına dikkat çekmesi de önemlidir. iş bu sorunu çözemez.

Kontrol ünitesinin çalışmasındaki arızalar, buzdolabının zayıf çalışmasının ana nedeni olarak da işlev görebilir.

Çoğu durumda, böyle bir hatanın varlığı ayrıca açılıp hemen kapanabilmesine neden olur. Bu durumda, kompresörün çalıştığı aralıklar süreleri değişebilir. Bu durumda kontrol ünitesi temel işlevlerini yerine getirir ve cihazı erken kapatmak için bir komut verir. Ayrıca, böyle bir olayın gelişmesiyle birlikte tahtayı yeniden yazmak veya tamamen değiştirmek gerektiğine dikkat edilmelidir.

Buzdolabı Motoru Çalışıp Duruyor ?

Normal durumda, başlatma koruma rölesi, başlatma kompresörünü ve bunun çeşitli aşırı yüklerden korunmasını kontrol etmek için tasarlanmıştır . Rollerinde voltaj düşüşleri, ana elemanların aşırı ısınması veya arızalanması olabilir. Buna karşılık, lansman anından kapanmaya kadar tüm işler, gerekirse bimetalik plakanın temas noktalarının kapatılması ve açılmasıyla tetiklenen koruyucu bir mekanizma tarafından kontrol edilir.

Buzdolabı Termik Arızası

Aynı zamanda içinden geçen akımdan ısınır, daha sonra deforme olur, teması açar ve motoru durdurur. İşlemin bir sonucu olarak, plakanın elektrik iletkenliği bozulabilir, bu da kompresörün açıldıktan neredeyse birkaç saniye sonra kapanmasına neden olur. Bu tür sorunların ortadan kaldırılması, sadece yetkili uzmanlar tarafından yapılması gereken başlatma rölesinin tamamen değiştirilmesini ifade eder.

Konuyla İlgili Sonuç

Buzdolabının hemen açılıp kapanmasının birkaç nedeni vardır. Her biri büyük onarım ve bazı durumlarda yüksek malzeme maliyetleri gerektirir. Aynı zamanda, bu tür bir işi tek başına yürütmek, daha ciddi hasarları önlemek için şiddetle tavsiye edilmez.

Buzdolabının tamir edilmesi en iyi şekilde bir servis merkezinde veya garanti kartının kullanım süresinin dolması durumunda, çalışmalarından sorumlu profesyonel salonlarda yapılır ve olumlu bir sonuç verir.

Bu İşine Yarar Belki ?

Profilo Bulaşık Makinesi Hata Kodları

Profilo Bulaşık Makinesi Hata Kodları

Profilo Bulaşık Makinesi Hata Kodları Herhangi bir tutarlı değişiklik fark ederseniz, profesyonel teknisyenlere danışın. Bazı …

soru sor

46 Yorumlar

 1. ismail

  siemens nofrost buzdolabının gazı mı bitti Termik arızasımı acaba

  • Adept

   Buzdolabı motorunuz tık sesi yapıyor ise genelde motor arızası, küçükte olsa termik arıza yapabilir.

   • Tuncay kazan

    Ustam 2 gün önce buzdolabının derin dondurucu bölümünde ürünlerin çözüldüğünü farkettim. Motor bir devreye girip birkaç saniye sonra cıkıyor. İnternette biraz arastırdım ve coğunda motor üzerinde bulunan röle veya termik arızası olduğunu gördüm ve bir takım role ve termik takımı alarak değiştirdim . Fakat motor yine 5-10 saniye çalısıp termikten tık ses gelerek devreden cıkııyor bir süre sonra tekrar devreye girip tekrar cıkıyor. Motor arızası olması ihtimali üzerine motora şoklama yaptım ve motor çalışarak 5-20 dakika bekledim. Motor arızalı olsa hiç çalışmaz benim bildiğim. Ama sorunu anlamadım. Acaba buzdolabında ne gibi problem olabilir. Şimdiden çok teşekkürler

    • Röle termik degiştirdiyseniz motor arızalı, motor çalışır gibi yapar 3*5 saniye sonra termik açar.

   • Ayhan

    Profilo no frost dolabım devreye girerken tık diyor duruyor 1sn sonra tekrar devreye girmeyi deniyor yenide tık sesi defalarca tık tık sonra duruyor…soğutmada sıkıntı yok alt ve üst soğuyor…sorun ne olabilir

 2. Batuhan

  Buzdolabı çalışıyor soğutuyor amma dururken ses çıkartıyor motor çalışırken aynı ses çıkartıyor.neden acaba.

  • Adept

   Motor vibrasyonu veya fan sesli olabilir.

  • Arçelik NoFrost 5273 buzdolabı fişi takıp çalıştıktan 5-10 saniye sonra duruyor 30 saniye sonra falan tekrar aynı şekilde çalışıp duruyor ama fanlar çalışıyor. Haliyle dolap hiç soğutuyor. 6 senelik dolap.

   • bu arıza genelde komprosor motor arızası diger ihtimal röle termik arızalı

   • İbrahim

    Buzdolabı standart bir şekilde 15 dk durup 15 dk çalışıyor. Sebebi nedir acaba.Soğutmasında şimdilik bir sorun yok ama

    • eski modellerde termostat yeni buzdolablarında sensör arızalı olabilir.

   • Serkan

    Komporösör sıkışması

 3. Arçelik NoFrost 5273 buzdolabı fişi takıp çalıştıktan 5-10 saniye sonra duruyor 30 saniye sonra falan tekrar aynı şekilde çalışıp duruyor ama fanlar çalışıyor. Haliyle dolap hiç soğutmuyor.6 senelik dolap. Acaba sıkıntısı ne olabilir.

  • Motor arızası, röle termik diger ihtimal

   • Osman

    Motoru değiştirdik yine aynı fan motorları çalışıyor soğutma yapmıyor

 4. Hakki

  İndesit alttan derin dondurucusu olan dolabim bir kaç saat calisip tik diye motoru duruyor uzerindeki 3lambasi sinyal veriyor.biz sinyaller dugmelerinden tamami ile dolabi durdurup yeniden acinca calismaya basliyor sebebi nedir acaba

  • 2-3 saat Çalışıp duruyor ise termostat arızası, kısa sureli durup çalışıyor ise motor arızası muhtemel sebebleri

   • Uğur can

    Buzdolubım kapak acıkken motor devreye giriyor ama fanlar calışmıyor. Kapakları kapatınca fan devreye girip 5 tefa tık tık tık yaparek tam fan dönme esnasında duruyor sogutma yok. Bazen de normal calışıyor 2 gün düzgün calışıyor 2 gün böyle ariston hotpoint

   • Nur

    Merhaba ustam buzdolabim sürekli daika basi çıt diye ses geliyor ve sogutmuyo ne yapmam lazim

    • Muhtemelen motor arızalı, röle termikte bu sorunu yapabilir.

 5. Bahar esirgen

  Arcelik nofrost buzdolabim calistiktan 3 sn sonra tik sesi ile duruyor.1-2 dk sonra tekrar kisa sure ile calisip duruyor.uzerinde herhangi bir ariza sinyali yanmiyor.calisma sikligi da normal sadece calistigi surede mesela 15-20 sn calismasi gerekirken 3 sn calisiyor.

 6. Ismail

  Arçelik 4263 TMB model buzdolabım ara ara çalışıp tık sesi çıkartıp duruyor şuan pek soğutmada yapmıyor nedendir yardımcı olurmusunuz

  • Buzdolabı motor kısımında kısa süreli tık sesi alıyorsanız, genel sebebi motor arızasıdır, motor değişimi gerekebilir.

  • M

   Motor arızası ve tamiratı hakkında bilgi verirmisin

   • Genelde tık sesi motor arızasıdır sebebi, motorun değişmesi gerekir, tamiri mümkün değildir motorun, marka modele göre fiyat değişmektedir, 800 – 1000 arası fiyat çıkabilir.

    • Hakan Kiper

     Beyefendi kompresör düzgün calisirken tık sesi motoru korumaya alan termigin arızası da olma ihtimali yok mu?

     • Var tabi, kompresör yüke bindiğinde yüksek amper çektiğinde (yanık olan motorda) termik açar, Termikte arızalı olabilir.

 7. Gökhan

  Uzman kardeş sende her şikayete motor arızası yazmışsın prim sağlam galiba şirketten, millete yeni buzdolabı aldırıcan

  • Gökhan kardeşim, bir şirkete baglılıgımız yok, bağımsız 30 yıldır meslekteyim, sitede yazanlar tamamı bilgi amaçlıdır, burada yazılanlardan bir gelir sağlamıyoruz, yazılan tüm cevaplar doğrudur.

 8. Tuncay Durdu

  Ariston marka buzdolabımın alt kapagını yaklasik 12 saat hafuf aralikli olarak acik olarak unutmusum.. buzdolabinin fisini 30 dk kadar cekip tekrar taktim budefada cok kisa bir sure vbuzdolabi calisip duruyor.. ne yapmaliyim? Yardimci olursaniz sevinirim.

  • KISA çalışıp duruyor ise motor arızalı olabilir, 3-5 saat dinlendirin tekrr deneyin.

   • Tuncay

    3 saat kadar fişini cekip motoru dinlendirdim suan çalışıyor.. cevabınız ve yardımınız için teşekkürler.

    • rica ederim, görevimiz.

     • Muslum

      Slm beko Nofrost buz dolabımiz soğutma sorunu vardı yanlış motor takılmış yetkili servis geldi ve motoru terliği gazi değiştirip gitti fişe taktik 4 saat çalıştı ve şuan 4.5 saat tir çalışıyo bu durum normalmi

     • İlk çalışmada buzdolabları uzun çalışır sogutmada sorun var ise servis kontrol etmeli

 9. Serkan

  Buzdolabim sürekli çalışıyor Arçelik 5273 nh sebebi ne olabilir

  • Sürekli çalışma sebebi sogutma yeterli olmadıgından, veya sensör termostat arızasından yapar.

 10. Ramazan

  Ustam benim buzdolabımda gece çalışırken fiş takılı haldeyken durmuş fişi ters taktım devreye girdi arıza ne olabilir

  • Elektrik gidip gelmesi bloke etmiş olabilir, çalışıyor ise arıza yoktur. fişi düz takmak için 10 dk bekleyiniz.

 11. Melike

  Hotpoint ariston marka buz dolabım tık tık diye ses geliyor sanki birşey devreye girmiyor gibi geri duruyor sebebi ne olabilir acaba teşekkür ederim şimdiden.

  • 3-5 saniyede sonrası yapıyor ise genelde motor arızası, röle termikte bu arızayı yapmaktadır.

 12. Kamil Çayır

  Beko marka buzdolabının fani çalışıyor, yan kısımdaki siyah yer devreye girince 5 sn cızırtılı bi ses geliyor tekrar susuyor. Bu ortalama 5- 10 dk bir tekrar ediyor. Arızası ne olabilir aceba?

 13. Ozkan

  10 yiilik beko buzdolabi 2 saat 15 dk calisiyor 1 saat duruyor calisirken ara ara fani devreye giriyor termostati arızalanmıştı yakin zamanda degistirdim sogutmada da bi problem yok

 14. Ramazan

  Altus Buzdolabımızın don kısmının eridiğini farkettik sonra dolabı boşalttık 4 5 saat dinlendirtikten sonra tek fişe taktık fan dönmeye başladı ve 2 3 saniye sonra soğutma devreye girdi ve 2 3 saniye sonra tık sesi gibi bir ses gelip soğutma durdu sorun nedir acaba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi
Bu Sayfanın İçeriğini Kopyalayamazsınız !