Anasayfa / Beyaz Eşya Arızaları / Buzdolabı Çalıştıktan Sonra Tık Sesi İle Durması ?
Buzdolabı Çalıştıktan Bir Kaç Saniye Sonra Tık Sesi İle Durur

Buzdolabı Çalıştıktan Sonra Tık Sesi İle Durması ?

Buzdolabı Çalıştıktan Bir Kaç Saniye Sonra Tık Sesi İle Durur ? Buzdolabı neden birkaç saniye sonra açılır ve kapanır? Buzdolabının birkaç saniye sonra açılıp kapandığı bir durum ciddi bir soruna yol açabilir.

Ev aletlerinin çalışmasındaki arızalara sürekli olarak rastlanmakta, insanlara sıkıntı ve onarım talep edilmektedir. Buna karşılık, bunların uygulanması ciddi malzeme maliyetleri ve hatta ekipmanın tamamen değiştirilmesini gerektirebilir. Bu durumda, büyük cihazların arızalanması en büyük sorunları sağlayabilir.

Buzdolabının Çalıştıktan Sonra Durma Nedenleri

Buzdolabı Çalıştıktan Bir Kaç Saniye Sonra Tık Sesi İle Durur ise Buzdolabı haklı olarak evdeki en önemli cihazlardan biri ve onu yıkmak tüm ailenin hayatına ciddi bir rahatsızlık verebilir. Ek olarak, bu durum önemli miktarda malzeme maliyeti gerektirir.

Buzdolabı Çalıştıktan Sonra Durması

Kural olarak, bir buzdolabının en sıradan ve basit onarımı pahalıdır ve tamamen değiştirilmesi hakkında konuşmanıza gerek yoktur. Aynı zamanda, bir arıza teşhisi kolaydır, çünkü cihazın çalışmasındaki herhangi bir ihlal dikkat çekmek için bir sinyal görevi görür. Bununla birlikte, çalışmadaki her zaman hatalı işlevler, çıplak gözle bile kolayca ayırt edilebilecekleri gibi gözle görülür işaretlerin varlığına işaret eder.

Çoğu durumda, en ciddi sorunlar göze çarpmayan tezahürlerin gerisinde kalmaktadır. Buzdolabının açılıp hemen kapanması durumu bunlardan sadece bir tanesidir.

Ev Tipi Buzdolabı Birçok parçadan ve işlevsel birimlerden oluşan oldukça karmaşık bir yapıya sahiptir. Bunlardan biri sistemin içindeki hava dolaşımını teşvik eden ve eşit şekilde soğumasına neden olan kompresördür . Bu cihaz ve buzdolabındaki en fazla hasar vakasıyla ilişkili işlevselliğinin ihlali ile birlikte. Bu temelde, cihazın sıklıkla açılıp kapandığı durum tamamen kompresör arızalarından kaynaklanabilir. Bununla birlikte, bu tür belirtiler farklı özelliklerin etkenleri nedeniyle ortaya çıkabilir. Genel olarak, buzdolabının dönüşümlü olarak açılıp kapanmasının nedenleri aşağıdakilerde ele alınabilir:

 • kompresörün çalışmasındaki arızalar
 • kontrol ünitesinin arızası
 • başlatma rölesi hatası

Yukarıdaki kriterlerden görebileceğiniz gibi, bunlardan en az ikisi kompresörün çalışmasıyla ilgilidir ve bunlardan sadece biri kontrol ünitesinin arızası anlamına gelir. Aynı zamanda, sadece buzdolabı açıldığında ve hemen kapandığında durumun kesin nedenini belirleyen bir uzmandır.

Buzdolabı Sorunların tanımı ve özellikleri

Buzdolabı neden kapalı? Kompresörün çalışmasındaki arızalar, sargı kopması, sargılarının kapanması veya motorun sıkışması anlamına gelir. Elemanın kendisi aşırı ısınmaya ve belirli sesler çıkarmaya başlar. Sistemi aşırı yüklenmeden korumak için, buzdolabının özel bir röle içeren koruyucu bir mekanizması vardır.

Buzdolabı motor arızası nasıl anlaşılır

Benzer bir durumda çalışır ve açıldıktan birkaç saniye sonra kompresörü kapatır. Aynı zamanda, motoru daha fazla çalıştırma girişimlerine, korumanın sürekli aktivasyonu eşlik eder, bu nedenle bu problem meydana gelir. Ayrıca, motor kompresörünün arızasının, tamiratı tamamladığını, bunun yerine herhangi bir onarım yapıldığına dikkat çekmesi de önemlidir. iş bu sorunu çözemez.

Kontrol ünitesinin çalışmasındaki arızalar, buzdolabının zayıf çalışmasının ana nedeni olarak da işlev görebilir.

Çoğu durumda, böyle bir hatanın varlığı ayrıca açılıp hemen kapanabilmesine neden olur. Bu durumda, kompresörün çalıştığı aralıklar süreleri değişebilir. Bu durumda kontrol ünitesi temel işlevlerini yerine getirir ve cihazı erken kapatmak için bir komut verir. Ayrıca, böyle bir olayın gelişmesiyle birlikte tahtayı yeniden yazmak veya tamamen değiştirmek gerektiğine dikkat edilmelidir.

Buzdolabı motoru çalışıp duruyor

Normal durumda, başlatma koruma rölesi, başlatma kompresörünü ve bunun çeşitli aşırı yüklerden korunmasını kontrol etmek için tasarlanmıştır . Rollerinde voltaj düşüşleri, ana elemanların aşırı ısınması veya arızalanması olabilir. Buna karşılık, lansman anından kapanmaya kadar tüm işler, gerekirse bimetalik plakanın temas noktalarının kapatılması ve açılmasıyla tetiklenen koruyucu bir mekanizma tarafından kontrol edilir.

Buzdolabı Termik Arızası

Aynı zamanda içinden geçen akımdan ısınır, daha sonra deforme olur, teması açar ve motoru durdurur. İşlemin bir sonucu olarak, plakanın elektrik iletkenliği bozulabilir, bu da kompresörün açıldıktan neredeyse birkaç saniye sonra kapanmasına neden olur. Bu tür sorunların ortadan kaldırılması, sadece yetkili uzmanlar tarafından yapılması gereken başlatma rölesinin tamamen değiştirilmesini ifade eder.

Konuyla ilgili sonuç

Buzdolabının hemen açılıp kapanmasının birkaç nedeni vardır. Her biri büyük onarım ve bazı durumlarda yüksek malzeme maliyetleri gerektirir. Aynı zamanda, bu tür bir işi tek başına yürütmek, daha ciddi hasarları önlemek için şiddetle tavsiye edilmez.

Buzdolabının tamir edilmesi en iyi şekilde bir servis merkezinde veya garanti kartının kullanım süresinin dolması durumunda, çalışmalarından sorumlu profesyonel salonlarda yapılır ve olumlu bir sonuç verir.

İlginizi Çekebilir

Bulaşık Makinesi Bardakları Buğulu Çıkarıyor

Bulaşık Makinesi Bardakları Buğulu Çıkarıyor ?

Sayfa İçindekiler Bulaşık Makinesinde Bardaklar Neden Buğulu çıkarBulaşık Makinesi Buğulu Bardak Sorunu Sert şebeke Su TortularıBulaşık …

4 Yorumlar

 1. ismail

  siemens nofrost buzdolabının gazı mı bitti Termik arızasımı acaba

  • Adept

   Buzdolabı motorunuz tık sesi yapıyor ise genelde motor arızası, küçükte olsa termik arıza yapabilir.

 2. Batuhan

  Buzdolabı çalışıyor soğutuyor amma dururken ses çıkartıyor motor çalışırken aynı ses çıkartıyor.neden acaba.

  • Adept

   Motor vibrasyonu veya fan sesli olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Kopyalamaya İzin Yok
Servis Çağrı Merkezi