Buzdolabı Durmadan Çalışıyor ?

Buzdolabı Durmadan Çalışıyor Ve Durmaz İse Ne Olur ?

Buzdolabı Durmadan Çalışıyor Ve Durmaz İse Ne Olur ? İfadesi altında “buzdolabı çalışmıyor” genellikle bir literal yorumlama olarak anlaşılmaktadır, donmadığı anlamda, işe yaramaz. Ancak, buzdolabında durmadan dondurma olduğunda, ters sorun eşit derecede yaygındır.

Buzdolabı Durmadan Çalışıyor ?

Buzdolabı Durmadan Çalışıyor Ve Durmaz İse Ne Olur ? İşleyen bir ünite 12-20 dakikalık bir döngüde çalışır, yani bir saat içinde motor “dinlenir” 3-4 kez. Soğuk odadaki sıcaklık yüksekse, kompresörün çalışması daha uzun sürebilir, bu normaldir. Ancak, en az bir saatte, buzdolabı motoru kapanmalıdır.

Hiçbir kapatma olmazsa, bu mutlaka buzdolabının düzgün çalışmadığı anlamına gelmez. Belki de kendiniz tarafından kolayca ortadan kaldırılabilen basit nedenler vardır – motor normal çalışmaya döner.

Buzdolabı kapanmıyor, İlk önce neyi kontrol etmeliyim?

İyi işleyen bir buzdolabının uzun süre dayanmasının en yaygın nedenleri:

 • Kapı açık . Bazen büyük bir tabak, bir şişe, içeriden başka bir şey buzdolabının kapanmasını önler. Kontrol edin lütfen.
 • Süper dondurma veya hızlı soğutma modu açık . Elektronik kontrol ile, kompresör genellikle 8 saat sonra otomatik olarak kapanır. Manuel, mekanik kontrol ile, kesintisiz soğutma modunu bağımsız olarak kapatmanız gerekir;
 • Odada yüksek sıcaklık . Bu durumda, havalandırma sağlayın, daha iyi bir iklimlendirme yapın, buzdolabını koridora veya başka bir odaya taşıyın.

Hepsi dışa doğru sırayla, ama problem kaldı mı? Anlamına gelir, ustaya neden olmak gerekir. O gelmeden önce, buzdolabının soketinden dışarı çekilerek buzdolabı zorla kapatılmalıdır.

Buzdolabı Sürekli Çalışıyor

Buzdolabı 5 yaşında ve iyi durumda. Buzdolabı daha sıcak aylarda daha fazla çalışır. Buzdolabımın sürekli çalışmasına neden olan şey nedir?

CEVAP: Buzdolabınız daha sıcak aylarda hiç durmazsa, bu buzdolabının doğrudan güneş ışığı altında olduğu veya odanın normalden daha sıcak olduğu anlamına gelebilir. Kirli kondenser serpantinleri, hava sıcak olduğunda buzdolabının daha da uzun süre çalışması anlamına gelebilir. Camları örtün, AC’yi buzdolabının bulunduğu odadan aşağıya çevirin ve kondenser bobinlerini bir değnek elektrikli süpürgesi ile temizleyin. Hala sorun yaşıyorsanız, aşağıdaki diğer nedenlere bakın.

Buzdolabı Asla Çalışmayı Durdurmuyor

Buzdolabının sürekli çalışmasına neden olan basit sebepler nelerdir?
1. Buzdolabı doğrudan güneş ışığındadır.
2. Buzdolabı daha sıcak bir sıcaklıkta çalışıyor.
3. Son zamanlarda bir miktar ılık yiyecek eklendi.
4. Buzdolabı kapısı sık sık açılıyor.
Not: Yeni bir buzdolabının soğuması 24 saat sürebilir.

Ortalama bir buzdolabı her gün ne kadar çalışır?

Normal oda sıcaklıklarında bir buzdolabı günün% 35 ila% 85’ini çalıştıracaktır. Buzdolabı sıcak bir odadaysa, sıcaklığın soğuk tutulması daha uzun sürebilir.

Buzdolabının sürekli çalışmasına neden olan teknik sebepler nelerdir?
Dikenli çalışan bir referatörü düzeltmek için aşağıdaki parçalar / yöntemler en yaygın teknik nedenlerdir. Buzdolabınızın bu bölgelerini veya parçalarını kontrol etmek, buzdolabı sorununuzu onarmamıza yardımcı olacaktır.

Kondenser Bobinleri Kirli

Bir buzdolabının düzgün hava akışına ihtiyacı var. Kondansatör bobinlerinde kir ve toz birikmesi varsa, buzdolabı düzgün şekilde soğuyamaz. Kondenser bobinleri, soğutucu akışkan içinden geçerken buzdolabındaki ısıyı alır. Bobinler kirli olduğunda, buzdolabı soğumaya çalışmak için sürekli çalışır. Sürekli çalışmasını önlemek için buzdolabının altındaki ruloları temizleyin. Buzdolabı bobinleri nasıl temizlenir ?

Buz Çözme Zamanlayıcısı Arızalı

Bu elektronik veya mekanik zamanlayıcı buz çözme döngüsünü başlatır. Bu kısım bozulursa, defrost ısıtıcısı açılmaz ve donma erimez. Buz birikmesi uygun hava akışını önler. Buz oluşursa, buzdolabı sürekli çalışır. Bu zamanlayıcı, zamanlayıcının ortasındaki bir vidayı bir tornavidayla çevirerek manuel olarak ilerletilebilir. Defrost zamanlayıcısı, bir metre ile süreklilik için test edilebilir. Bir buzdolabı defrost zamanlayıcısının nasıl test edileceği .

Buz Çözme Isıtıcısı Arızalı

Arızalı bir buz çözme ısıtıcısı sürekli çalışmaya neden olur. Bir buzdolabı defrost ısıtıcısı, evap bobinlerine giren buzu eritir. Buzdolabının buzunu çözme ısıtıcı bozuksa, evaporatör bobini buz biriktirir. Evap bobinlerinde buz varken, buzdolabı daha uzun çalışacaktır. Defrost ısıtıcısını, hatalı olup olmadığını kontrol etmek için bir metre kullanarak süreklilik açısından test edin. Bir buzdolabı defrost ısıtıcısının nasıl test edileceği .

Buz Çözme Termostatı Arızalı

Kötü bir buz çözme termostatı sürekli çalışmaya neden olur. Bu kısım defrost ısıtıcısı ile çalışır. Buz çözme termostatı, bobinlerin soğuk olduğunu algılar. Bu termostat, bobinler soğukken yanar. Termostat arızalıysa, bobinlerdeki buzu eritmez. Buz serpantinlerinde don oluştuğunda, hava düzgün akamadığı için buzdolabı sürekli çalışır. Termostatı düşük sıcaklık ayarına geçtiğinde süreklilik açısından test edin. Buzdolabının defrost termostatı nasıl test edilir .

Dondurucu Sıcaklığı Sorunu

Dondurucu sıcaklığı, buzdolabında sorun yaratır. Dondurucu sıcaklığı 10F işaretinin üzerindeyse buzdolabı sürekli çalışır. Dondurucunun sıcaklık ayarını 0F ila 5F olarak ayarlayın, böylece buzdolabı düzgün çalışabilir. Kondenser bobinlerini temizleyin ve kondenser fanının çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Evaporatör bobinlerinde buz varsa, buz çözme sisteminin bir sorunu olabilir.

Başka hangi teknik nedenler buzdolabının sürekli çalışmasına neden olur?
– Kondenser Fan Motoru (Arızalı)
– Kapı Contası (Hasarlı)
– Evaporatör Fan Motoru (Arızalı)
– Defrost Kontrol Kartı (Hata)
– Ana Kontrol Kartı (Hata)

NOT: Bazı buzdolapları eski ve daha yeni modelleri karşılaştırırken farklı parçalara sahip olabilir. Bu sayfada listelenen bazı parçalar sadece belirli model buzdolaplarında bulunabilir. Buzdolabınızın hangi parçalara sahip olduğunu görmek için buzdolabınızı kontrol edin. Parça listeleri ve elektrik şemaları için kullanım kılavuzuna bakın .

Buzdolabının sürekli çalışması ne kadar tehlikeli?

Buzdolabı Durmadan Çalışıyor Ve Durmaz İse Ne Olur ? Buzdolabı motoru sürekli çalıştığında, normal çalışmaya göre çok daha hızlı ısınmaya başlar. Buzdolabının modeline bağlı olarak, bileşenlerin ve montajın kalitesi, kompresörün ömrü durmadan donar, ortalama altı aydır.

Bu nedenle, buzdolabının tamiri için kapatmayı durdurmayı tavsiye etmiyoruz . Kelimenin tam anlamıyla göz yaşıyor ve böyle bir ritimde uzun sürmez. Küçük arızaların büyük arızalara yol açmasını beklemeyin!

 

Comments (16)

 • Fevzi

  Profilo buzdolabı yeni motor taktım sovutması gayet iyi ama bir sorun va r motor sürekli çalışıyor ve motor dibinde buz tutuyor ve motor hiç ısınmıyor sebebi nedir ustallar.

  • Uzman

   Gaz şarjı düzgün yapılmamış, kapasitesine göre gaz gramında yüklenmeli

   • Mustafa

    Buzdolabim 7 yıllık motor arızalı diye .Motoru yeni taktırdım sürekli çalışıyor 24 saat oldu hiç durmadı motor.fisten çektim şimdi çalışıyor motor sıcak olduğu için tık diye bir ses geliyor ve şimdi çalışmıyor
    Başka ne sorun olabilir

    • Uzman

     ilk çalışmada uzun çalışır, sonraki gün standart çalışma devam eder, yeni takıldıgında gaz eksigi de sürekli calısmasına sebebtir.

    • Hüseyin

     Siemens dijital ayarlı buzdolabı ,+4 5 6 ve 7 de hiç durmadan gece gündüz çalışıyor sadece +8 de duruyor nedeni nedir elektrik param çok geldi acaba bu danmi geliyor

 • Fevzi

  Teşekkürler ustam

 • Mergül

  Merhaba Ariston buzdolabımız var motoru değiştikten sonra kapaklar vakum olmuyor ve sürekli çalışır ve A1 arza gösteriyor

 • Murat

  Vestel buz dolabim elektrikler gittiğin de çalışmadı servis ve tamirci cagirdim kontrol etmeden sorunun motor da olduğunu soylediler bende soklama yaptım motora şimdide sürekli çalışıyor ve motor sıcak 4 senelik buzdolabi

  • Uzman

   soğutma var ise bu mevsimde uzun çalışabilir.

 • şeyhmus

  mrb benim vestel buz dolabı sürekli çalışıyor durduğunu günde bir veya iki defa servis ısıtcılarını degiştiler ama sorun geçmedi

  • Uzman

   soğutma normal ise bir arıza değildir, bu mevsimde uzun çalışır. hiç durmaz ise bakım ve gaz kontrolü gerekebilir.

 • Ali

  Liebherr buzdolabı dondurucu kısmı sürekli durmadan çalışıyor ne yapmalıyım

 • Emre

  Merhaba. Vestel finlux marka buz dolabım var. İç turbo fan sürekli olarak çalışıyor ve belirgin bir gürültüsü var. Bu normal mi?

  • Uzman

   sürekli çalışmaz kapı sisteminde arıza olabilir, 0850 444 41 23 vestel servis telefonu

 • NERGİS

  BEKO BUZDOLABI ARKA FAN SESLİ VE DURMADAN ÇALIŞIYOR (MOTORDA SIKINTI YOK) FAN DEĞİŞTİRSEM Mİ ?

 • EMRE

  merhaba,
  seg mini buzdolabı aldım.
  9dk duruyor 3dk çalışıyor.kaçıncı kademe kullnasam da durum değişmiyor. aldığımdan beri aynı.servis bir kere geldi bir cihaz bıraktı dolabın içine sonra aldı. termostatı değiştirecez dedi, sadece 2 dk fark etti , bu durum normal mi.ofiste indesit mini var ,çok az çalışıyor.

Soru Sor Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Şimdi Servisi Ara