Buzdolabı Işığı Yanmıyor
Buzdolabı Işığı Yanmıyor

Buzdolabı Işığı Yanmıyor Arıza Sebepleri

Buzdolabı Işığı Yanmıyor Arıza Sebepleri Buzdolabınızın ışıklarını düzeltmek için bu sorun giderme adımlarını izleyin. Her buzdolabı sahibinin bildiği gibi buzdolabını açtığınızda ışık yanar. Işık, çoğumuz için, özellikle de hızlı bir gece yarısı aperatiften hoşlananlar için hayati önem taşıyor. Ama kapı açıldığında ışık açılmadığında ne yaparsınız? Sorunu gidermek ve düzeltmek için bu soruları yanıtlayın.

Buzdolabı Işığı Neden Yanmaz ?

 “buzdolabı ışığı yok” ile ilgili hala sorunlarınız varsa, lütfen buzdolabınızın model numarasını aşağıda bırakın; sorunu sizin için araştırmaktan ve sorunu nasıl çözeceğinizle ilgili tavsiyelerde bulunmaktan memnuniyet duyarız..

Buzdolabına Elektrik Geliyormu ?

Bazı durumlarda, ışık daha büyük bir sorunun belirtisidir: buzdolabınızın çalışması gereken elektrik kesintisi. Olası birkaç nedeni vardır ve bunları aşağıdaki sırayla kontrol edebilirsiniz:

İlk olarak, evinizde elektrik var mı? Bir elektrik kesintisi elbette hem buzdolabına hem de ışığa elektrik kesintiye uğrayacaktır. Bir elektrik kesintisi varsa, buzdolabını kapatın ve yiyecekleri mümkün olduğunca soğuk tutmak için cihazın kapalı kalmasını sağlayın.

İkincisi, buzdolabı takılı mı? Her zaman, yanlışlıkla fişini hizalamış olmanız olasılığı vardır. Buzdolabı Işığı Yanmıyor Arıza Sebepleri Böyle bir durumda, fişin tamamen elektrik prizine itildiğinden emin olun.

Üçüncüsü, sigorta patladı mı? Elektrik açıksa ve buzdolabınız fişe takılıysa, devre kesicinizin aşırı yüklendiğinden ve kapanmış olabilir. Bulmak için evdeki devre kartınızı bulun ve tüm kesicileri kontrol edin. Bir “kapalı” konuma getirilirse tekrar açın. Tek bir devreye fazla elektrikli cihaz eklemediğinizden emin olun; aksi halde kesici tekrar kapanır.

Son olarak, elektrik kablosu yıpranmış mı? Yukarıdaki tüm adımları atıp hiçbir sorun yaşamadıysanız, buzdolabının elektrik kablosuna yakından bakın. Bazı durumlarda, kablo yıpranır veya hasar görür. Sorun buysa, kabloyu güvenle yerine koymak için bir elektrikçi kiralamanız gerekebilir.

Ampul Patlamış mı?

Buzdolabınızın ışığı yanmıyorsa, ampul ömrünün sonuna gelmiş ve yanmış olabilir .

Ampulü, ampul içinde koyu renkli bir alan mı yoksa kopmuş ve gevşek mi filament olup olmadığını kontrol edin. Ampulü salladığınızda, içindeki filamentler hasar görürse bir salak ses duyarsınız. Yerel donanımınızda veya eşyalarınızda genellikle 25 vatlık aletler için özel ampuller satın alabilirsiniz . Buzdolabınızın fişini çekin, ampulü değiştirin ve umarım, bu sorunu çözecektir.

Ampulü çıkardığınızda boş sokete hızlıca göz atın.

Soket bozuksa veya kirli ise, sorunu bulmuş olabilirsiniz. Genellikle sıcak, nemli bir bezle hızlı bir şekilde temizleme kontakları temizleyebilir ve ışığın açılmasına izin verebilir.

Işık Anahtarı Sıkışmış mı?

Ampulünüz iyiyse ancak kapı açıkken ışığı yanmazsa olası neden sıkışmış bir ışık anahtarı olabilir. Işık dalgıç tipi bir düğme ile çalıştırılır. Kapı açıldığında serbest bırakılır ve ışık etkinleştirilir. Zamanla bu düğmeler biriken toz veya pislikten ‘sıkışabilir’ ve bir bezle basit bir temizlik ve sıcaklığı azaltmak için sıcak su gerekir.

Buzdolabında ışık yok mu? Eğer buzdolabınız genel olarak doğru çalışıyorsa. Buzdolabı buzdolabında soğur ve dondurucuda donuyor, ancak buzdolabında veya dondurucudaki ışık çalışmıyor. Genellikle bu, ampulün kötü olduğu anlamına gelir. Bu basit görünebilir ancak çoğu zaman başka bir sorun olabilir ve sadece buzdolabının ampulünü değiştirmek sorunu çözmez. Aşağıda en olası sorunla ilgili en olası sorunu göstereceğiz, böylece ışığı kendiniz düzeltebilirsiniz ve yalnızca gerekirse sorunu gidermeniz gerekir.

Buzdolabı Çalışıyor, ancak Buzdolabı Işığı Çalışmıyor – Buzdolabında Işık Yok

Buzdolabının ampulünü değiştirin

Buzdolabınızdaki ışık yanmıyorsa, yapılacak ilk şey, ışığı kaldırmak ve yenisiyle değiştirmek. Buzdolabınız için fazladan bir ampulünüz yoksa, filamanı kontrol ederek kötü olup olmadığını görmek için ampulü kontrol etmeniz yeterlidir. Ampulü hafifçe sallayın, etrafta küçük parçaların hareket ettiğini duyuyor musunuz? Eğer öyleyse kötü. Ampulü değiştirin.

Ampulü değiştirmek, buzdolabına ışık getirmiyorsa, IŞIK İYİ OLDUĞUNDAN EMİN OLUN… Öyleyse, kötü bir ampul soketine, bir kapı anahtarına veya buzdolabının herhangi bir yerinde bir kablolama sorununa sahipsiniz.

Soğutucu ampul soketini inceleyin, test edin veya değiştirin

Ampul soketinin çalıştığından emin olmak için kontrol edin. Renksiz veya bükülmüş terminalleri, hasar görmüş telleri, bağlı olmayan telleri, çatlak bir ışık soketini veya sıcaktan hasar görmüş bir ışık soketini arayarak genellikle görsel olarak kontrol edebilirsiniz. Bu sorunlar, soketten ampule bağlantının ampulün yanmasına izin vermemesini sağlayabilir. Buzdolabınızdaki bir ışık soketini incelemeden ya da kontrol etmeden önce gücü kesmeyi unutmayın; çünkü düzgün çalışmıyor olsa bile, hala ona giden voltaj vardır.

Buzdolabı kapısı anahtarının arızalı olmadığını kontrol edin

Buzdolabının kapı anahtarı, kapıyı açtığınızda voltajın buzdolabındaki ampule veya ampullere gitmesini sağlayan şeydir. Ampulü değiştirdikten sonra ışık almazsanız ve ışık soketi çalışır durumda olup olmadığını kontrol ederse, buzdolabı kapısı anahtarını kontrol etmeniz gerekir. Ampuller ve lamba soketleri tamamen iyi olabilir, fakat eğer kapı anahtarı arızalıysa, buzdolabının içi çalışmıyor gibi görünecektir.

Buzdolabınızın modeline bağlı olarak, kapı anahtarı buzdolabının iç kenarında bir yere yerleştirilecektir. Kapı anahtarını dikkatlice çıkarın ve bir metre ile sürekliliği kontrol edin. Bu tip anahtar, yaylı bir anahtardır ve elektrikçiler için “Normalde Kapalı” tipte bir anahtardır, yani anahtarın içeri bastırıldığında sürekliliği olmamalıdır.

Yeni ampulleriniz, çalışma lamba prizleriniz varsa ve buzdolabı kapısı anahtarı çalışır durumda ise, kablolama sorununuz olabilir ve daha fazla sorun gidermeye gerek olabilir.

Ayrıca Kontrol Edin

Buzdolabı Nasıl Onarılır

Buzdolabı Nasıl Onarılır ?

Buzdolabı Nasıl Onarılır ? Buzdolabı, evinizde gece gündüz sürekli çalışan ve yiyeceklerinizi soğuk tutan birkaç …

29 Yorumlar

 1. Bosch marka buzdolabı iç aydınlatma yok anahtar arızalı arızayı nasıl giderebilirim
  İlginiz için teşekkürler

 2. Merhaba Samsung RT54EBPN marka buzbolabımın iç aydınlatma lambası yanmıyor ledli lamba düğme kontrolü yaptım düğme çalışıyor Kapı açık kalınca alarm veriyor
  LED’ler sağlam ama arızayı bulamıyorum ne yapmam gerekli

  • Harici olarak ledleri denediniz mi? Ledler sağlam ise kablo grubunda sorun olabilir.

   • Bu aksam direk kart ile ilgileneceğim artık

   • Yasemin

    Buzdolabı Ariston NF822 iç lamba difriz ve aşağı bölmede her 2 tarafta da yanmıyor ve LED difriz dolap ayarının ışığı da yanmıyor dolabın kapak iç lastiği gevşek ondan olabilir mi

 3. Erdoğan

  Buzdalı ışığı kapağı açınca yanmımıyor fişi çekip takınca on dakika kadar yanıyor tekrar sönüyor nede olabilir

  • Kapıda buton var ise arızalı olabilir, aydınlatma duyu ve soketleri yapabilir.

   • merhaba Altus marka buz dolabi kullaniyorum ama bazen kapagi actigimda lambasi yanmiyor ve calismiyor bazende lambada yaniyor dolapda calisiyor termikde sorun yok baska ihtimaller neler olabilir

 4. Eşref yıldız

  buzdolabının ışığı otomatik çalışmıyor kabloları düz bağlayınca devamlı çalışıyor sorunu nasıl gideririz buzdolabı markası Arçelik

 5. Buket gokce

  Merhaba buzdolabim siemens alt isigi zayif ust isigi hic yanmiyor ama sogutuculari normal calisiyor 5 yil oldu alali sikinti ne olabilir?

  • Teknisyen İlker

   Merhaba Buket Hanım, iç aydınlatma ışıkları zayıf veya hiç yanmıyor ise ampullerinde veya ledlerinde arıza olabilir. Teknik servisin kontrol etmesinde fayda var.

 6. Arçelik 270530EI buzdolabı 1 gün önce montajı yapıldı.. Dün akşam led ışığı yanıyorken bugün yanmıyor. Bir de kapı açıkken bir süre sonra gelmesi gereken kapı açık uyarı sesi yok. Problem ne olabilir. Teşekkürler.

  • Damla ç

   Merhaba Siemens buzdolabımız normal bir şekilde çalışıyor fakat buzluk kısmının aydınlatması kapıyı açınca sürekli yanıp sönüyor.
   Normal soğutucu ışığı kapısını açınca bazen yanmıyor, kapatıp açıyorum yanıyor.
   Bu durumda ne yapmalıyız garantisi bitti maliyeti ne olabilir

 7. Buzdolabı bosch buzluk ışıgı yanmıyor dolap ışıgı kısık yanıyor ne olabilir

  • Selam Arçelik 5194 NF buzdolabı dondurucu bölümün lanbası yanmıyor soğutma devam ediyor kapı açıldığı zaman anahtarın çalışmadığını düşünüyorum ampülü değiştirdim anahtar kısmı nasıl tamir edebilirim şimdiden teşekkür ederim

 8. Mustafa Türkmen

  Merhaba; Arçelik 5285NF FH Buzdolabı alt bölüm iç aydınlatma lambasını nasıl değiştiririm. İlginize teşekkür eder, iyi günler dileri.

 9. Merhaba KGN57PI36N bosch iç ışığı yanmıyor. Ampüller sağlam. Sebebi ne olabilir

 10. mehmet çetin

  profilo no fros buzdolabının iç diş yıkadıktan sonra let işik yanmadı sorun nedir yardımcı olursanız sevinirim

 11. Buzdolabının arkasında motorun yanında soket var 4 tane yukarı koete takılcak ucu var bunların ters ve yanlış takılması nelere yol açar yada bu soket be işe yarıyor

 12. Faruk Çetiner

  Bende 2476seri nolu Arçelik buzdolabı var.2016 yılında almıstım.Bugün kapısının alt kısmında pim var kırıldı.Kapıyı söktüm pimin kırık parçasını çıkarmak için tekrar kapıyı yerine taktım.Fakat iç kısmında ki led lambalar yanıyor bir süre sonra kapanıyor.Diger lambalar yanıyor.Sadece ledler bir süre sonra kapanıyor.Neden olabilir acaba.Tesekkürler

 13. burak kibar

  no frost buzdolabi
  yukaridaki siklardan hicbirsi degil ampul yerinde elektrik gelmiyor

 14. Muhterem ovalı

  Bosh buzdolabı iç aydınlatma leşleri yanmıyor ne yapmalıyım

 15. Arçelik prosmartlnverter buzdolabının buzluğunun ışığı yanmıyor

 16. firdevs

  profilo bd2047w2vv buzdolabı led aydınlatması fişe takıldıktan bir müddet sonra sönüyor. kapı açıldığı zaman da yanmıyor. kapı üzerinde her hangi bir düğme de yok. soğutucu kısmı ısısı normalden sıcak gibi

 17. Nejdet Yazıcı

  Liebherr CTSL 3306 model buzdolabının iç lambası yanmıyor. Üstteki power düğmesinden buzdolabını kapatıp açınca yanmaya başlıyor ve bir süre sonra yanmamaya başlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu Sayfanın İçeriğini Kopyalayamazsınız !

Call Now ButtonServis Çağır (0216) 360 91 06