Ev / Nasıl Yapılır ? / Buzdolabı Kapı Contası Nasıl Değiştirilir ?
Buzdolabı Kapı Contası Nasıl Değiştirilir

Buzdolabı Kapı Contası Nasıl Değiştirilir ?

Buzdolabı Kapısı Contası Değiştirme

Buzdolabı Kapı Contası Nasıl Değiştirilir ? Üç Parça: Buzdolabı Kapı Contasının Değerlendirilmesi Yeni Kapı Contasının Hazırlanması ve Hazırlanması Buzdolabı Kapı Contasının Değiştirilmesi

Buzdolabı Kapı Contası Nasıl Değiştirilir ?

Buzdolabı Kapı Contası Nasıl Değiştirilir ? Arızalı veya sızan bir buzdolabı kapısı enerji harcar, enerji faturanızı artırır ve buzdolabınızı streslendirir, ömrünü kısaltır. Ayrıca yemeğinizi bozmaktan da korkuyorsunuz. Kapı contasının değiştirilmesi (genellikle conta olarak adlandırılır) gerekli olabilir, ancak bu bir süreç için zor değildir.

Buzdolabı Kapı Contasının Değerlendirilmesi

 1. Bir Buzdolabı Kapama Contası Adım 1 Değiştirin başlıklı resim
  1

  Bir contanın veya kapı contasının ne olduğunu anlayın. Her buzdolabında bir tane var. Bu, kalıplanmış kauçuktan yapılmış bir contadır (veya conta).

  • Contanın işlevi soğuk tutmak ve buzdolabından ısı tutmaktır. Esasen, içerideki daha soğuk havayı sızdırmaz hale getirir ve buzdolabının dışındaki havayı içeri sızmasını önler.
  • Bunun önemli olmasının nedeni, kötü veya aşınmış bir contanın soğuk havanın buzdolabından çıkmasına ve sıcak havanın girmesine izin vermesidir. Bu, buzdolabındaki sıcaklıkların artabileceğini ve içerideki yiyeceklerin daha hızlı bozulmasına neden olabileceğini gösterir. Aynı zamanda size daha fazla paraya mal olacak.
 2. Resimde bir Buzdolabı Kapısı Contasını Değiştirin Adım 2
  2

  Sonunda kapı contasını değiştirmeniz gerekip gerekmediğini belirleyin. Kapaktaki conta ve buzdolabı contası arasında boşluk varsa, doğru şekilde sızdırmaz. [1]

  • Yeni bir contaya ihtiyacınız olduğunu söylemenin bir yolu, buzdolabınızın daha sık çalıştığı görünüyorsa ya da soğuk hava kaybediyor gibi gözüküyorsa. Kondansasyon veya siyahımsı kalıp için kapı contasını da kontrol edebilirsiniz. Bu şeylerden birini görürseniz, muhtemelen yeni bir contaya ihtiyacınız vardır, çünkü soğuk hava sıcak hava yoğunluğunda su yapar. Contanın çatlaklarını veya incelmesini görürseniz, muhtemelen yeni bir tane için de zamanınız olur.
  • Contayı bir dolarlık banknotla da test edebilirsiniz. Dolarlık banknotunu buzdolabı kapısının ve buzdolabının arasına koy ve kapıyı kapat. Sonra yavaşça çekmeye çalış. Hafifçe sürüklendiğini düşünüyorsanız, contasının değiştirilmesi gerekmez. Çabucak kayıyorsa veya üzerinde nemli veya küf varsa, yeni bir conta alın.
  • İki şeyden birini yapmanız gerekir: contadaki boşlukları onarın veya tamamen değiştirin. Arızalı bir contayı değiştirmek, enerji harcamamak suretiyle paradan tasarruf etmenizi sağlayacaktır. Yeni bir conta almak çok pahalı değil. Sadece yaklaşık 50 ila 75 dolar arasında bir maliyet ve değiştirmenin yaklaşık 30 dakika sürmesi gerekiyor. Enerjiden tasarruf edersiniz, bu yüzden hızlı bir şekilde kendisi için ödeme yapar. [2]
 3. Image titled Replace a Refrigerator Door Seal Step 3
  3

  Mümkünse contayı tamir etmeyi düşünün. Buzdolabı kapağını kapatın ve boşluklara bakın. Onları kontrol et. Onlar ne kadar büyükler ve nerede?

  • Küçük boşlukları düzeltmek için conta üzerindeki petrol jeli kullanın. Kapı köşesinde birkaç inç (.05 metre) açığa çıkarmak için contayı kanaldan ayırın. Hava sıyırma küçük şeritler kesin. Kapı contasının kanalı boyunca yerleştirerek köşeyi paketleyin.
  • Contayı tekrar kanala itin. İşlemi tekrarlayın ve gerekli olduğunu düşünüyorsanız diğer köşeleri toplayın.
  • Buzdolabı kapağını tekrar kapatın ve boşlukları tekrar arayın. Bu işe yaramadıysa ve hala boşlukları görüyorsanız, mührü değiştirmeniz gerekecektir.

Yeni Kapı Contasının Alımı ve Hazırlanması

 1. Image titled Replace a Refrigerator Door Seal Step 4
  1

  Satın almak için doğru contayı araştırın. Bu, sahip olduğunuz buzdolabının türüne ve model ve kimlik bilgilerinin ne söylediğine bağlı olacaktır.

  • Kullanıcı el kitabını kontrol edin. Kullanım kılavuzunuzu bulamıyorsanız, çevrimiçi olun ve ne yazdığını araştırın.
  • Bir donanım mağazasına veya üretici servis merkezine gidin ve onlara buzdolabi bilgilerini bildirin. Mağaza personeli, doğru contayı bulmanıza yardımcı olmalıdır. Kapı conta boyutunu kontrol edin. Kapını ölç.
  • Ayrıca contayı üreticinin web sitesinde de araştırabilirsiniz. Contanın altındaki kapı astarı çatlamışsa, yeni bir astarın yanı sıra contaya (contaya) ihtiyacınız olacaktır.
 2. Image titled Replace a Refrigerator Door Seal Step 5
  2

  Eski olanı çıkarırken yeni contayı hazırlayın. Yeni contayı takmadan önce birkaç dakika boyunca ılık suda koymak iyi bir fikirdir. Eski olanı çıkarmadan önce buzdolabının gücünü kesin. [3]

  • Bu işlem, yeni contayı takmanızı kolaylaştıracaktır. Buzdolabının dengede olduğu gözükse de, buzdolabını düzleştirmeyi daha kolay bulabilirsiniz. Bazı insanlar bile contayı takmak için buzdolabı kapağını çıkarırlar, ancak bu zorunlu değildir. [4]
  • Çok fazla ekipmana ihtiyacınız olmayacak, ancak altıgen tornavida denilen şeye ihtiyacınız olacak. Bunları çoğu donanım mağazasında bulabilirsiniz. Ne olduğu konusunda kafanız karıştıysa, sadece bir satış görevlisine danışın ve amacını ona söyleyin. Tornavidayı saat yönünün tersine çevirmelisiniz.

Buzdolabı Kapı Contasının Değiştirilmesi

 1. Image titled Replace a Refrigerator Door Seal Step 6
  1
  Contayı buzdolabı kapağından çıkarın. Bunun için altını tut ve contayı geri çek. Metal conta tutucusunu görebilmek istiyorsun.
 2. Image titled Replace a Refrigerator Door Seal Step 7
  2
  Metal tutucuyu tüm kapının etrafında tutan vidaları gevşetin, fakat çıkarmayın. Bunu yapmak için altıgen başlı somun tornavida kullanmalısınız. Plastik astar ve kapak contasında bulunan vidaları bulmak için contanın kenarlarını kaldırın. Çoğu zaman, vidalar plastik bir kapağa tutulur ve bu da kapı contasını kapıya sıkıştırır.
 3. Image titled Replace a Refrigerator Door Seal Step 8
  3
  Tespit vidalarını gevşettikten sonra contayı çıkarmak için contayı çekerek çıkarın. Tüm vidalar gevşek olduğunda, kapı contası plastik astarın arkasından kolayca dışarı çıkmalıdır. Bu adımı yaparken çok güçlü olmayın, çünkü çok sert iseniz bazı plastik gömlekler oldukça kırılgan ve parçalanabilir. [7]
 4. Image titled Replace a Refrigerator Door Seal Step 9
  4
  Yeni contayı alın ve takın. Köşelerinden birini buzdolabının kapısının üstüne yerleştirin. Yeni contanın dudağını metal tutucunun üzerinden itin ve metal tutucunun arkasına ve buzdolabı kapısının çevresine doğru kaydırın. En iyi yöntem en üst köşelerde başlamak ve kapının etrafına doğru yol almaktır.
 5. Image titled Replace a Refrigerator Door Seal Step 10
  5
  Metal tutucuyu vidalamak için altıgen başlı sürücüyü kullanın. Conta tespit vidalarını tam olarak sıkmak istemezsiniz. Onların rahat olmasını istiyorsun.
 6. Image titled Replace a Refrigerator Door Seal Step 11
  6
  Tozu uygulayın. Yapışmasını önlemek için biraz bebek tozu veya talk pudrası kullanın.
 7. Image titled Replace a Refrigerator Door Seal Step 12
  7
  Kapı contasının menteşe tarafındaki köşelere ve contanın kaydığı yerlere biraz toz sürün. Bu, kapı contasının buzdolabının metaline uygun şekilde bükülmesini önlemeye yardımcı olacaktır.
 8. Image titled Replace a Refrigerator Door Seal Step 13
  8
  Eğer bu hala bükülmeyi engellemezse, kapıyı kapatırken bir tornavidayı contanın altına geçirin ve bir saat kapalı bırakın.
 9. Image titled Replace a Refrigerator Door Seal Step 14
  9
  Buzdolabı kapağını kapatın ve contayı incelemek için birkaç kez açın. Contanın eğimli bölgelerini arıyorsunuz. Bu işlemi birkaç kez tekrarlayın.
 10. Image titled Replace a Refrigerator Door Seal Step 15
  10
  Bazı boşlukları görürseniz, kapının menteşeli tarafı boyunca petrol jölesi sürün. Conta uygun şekilde takıldığında, vidaları daha sıkın. Alternatif olarak, boşlukları düzeltmek için kapı contasını bir saç kurutma makinesiyle ısıtın. Bu kapı contasını yumuşatır ve gerdirmenizi sağlar.

İlginizi Çekebilir

Sirke ile bir mikrodalga fırın nasıl temizlenir

Sirke ile bir mikrodalga fırın nasıl temizlenir ?

Sirke ile bir mikrodalga fırın temizleme Sirke ile bir mikrodalga fırın nasıl temizlenir ? Bunun …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Kopya Yasak !
Servis Çağrı Merkezi