Buzdolabı Kapısını Kapatırken Neden Dondurucu Kapısı Açılıyor ?

Buzdolabı Kapısını Kapatırken Neden Dondurucu Kapısı Açılıyor ? Birçok ev sahibinin yüz yüze gelmesi gereken sık rastlanan bir sorun daha var: buzdolabı kapısı kapandığında dondurucu kapısı açılır. Bu, bir teknisyenden acil müdahale gerektiren bir şey değil, fakat burada sık sık ortaya çıktığı için burada bahsetmek istedik ve bu konuda müşterilerimizden çok fazla soru aldık.

Neden Buzdolabı Kapısı Açılır ?

Buzdolabı Kapısını Kapatırken Neden Dondurucu Kapısı Açılıyor ? Bu sorunun açıklaması oldukça basit. Buzdolapları hava geçirmez cihazlardır. Buzdolabının kapısını aniden kapattığınızda, bu, havanın içerideki havalandırma deliklerinden geçmesine neden olur. Bu hava tahliye sistemi aynı zamanda derin dondurucuya doğru uzandığından, hava her hangi bir zorlamadan geçtiğinde, dondurucunun içinde basınç yaratacak ve böylece kapı açılacaktır.

Bu en sık görülen olaydır, çünkü dondurucu kapı genellikle daha küçüktür ve daha hafiftir. Ancak bunun tersi de mümkündür: dondurucu kapısını kapattığınızda buzdolabı kapısı açılır.

Buzdolabı Kapağı Kendiliğinden Açılıyor

Kontrol edilecek ilk şey , diğerini kapattığınızda kendi başına açılan kapağın contasıdır. Bozulmamış ve görünür aşınma belirtileri gösterilmemelidir. Kauçuk sert ve yumuşaktır, sert olmamalıdır. Yapabileceğin bir diğer şey de kapının kapanmasını önlemek. Buzdolabının ön tarafını hafifçe yükseltebilirsiniz, böylece kapılar yerçekimi hareketiyle kendi başlarına kapanmaya eğilimlidir.

Kapı Lastiklerinin Yıpranması

Buzdolabı kapıları tartışmasız en fazla aşınan ve yıpranan buzdolabı parçasıdır. Buzdolaplarını kullanabilmek için içine gıdaları, meyveleri ve sebzeleri koyarız. Buzdolapları bu ürünleri günlerce taze tutar. Bu ürünleri buzdolabına koyarken ve alırken buzdolabının kapısını kullanırız.

Sürekli olarak açarız ve kapatırız. Zamanla yıpranan kapı lastikleri verimsiz bir hale gelerek kapının tam olarak kapanmamasına neden olur.Bazen kapı lastiklerinin yıprandığını gözümüz ile göremeyebiliriz, elektrik faturası geldiğinde ve kapısı tam kapanmayan buzdolabının sürekli çalışması sizde durumun ciddiyeti konusunda farkındalık oluşturacaktır.

Buzdolabının alt kapısı kapatılınca üst kapısı açılıyor ?

Bu sorunu çözebilmeniz için kapınıza kapattıktan sonra kenarlarına dikkatlice bakarak açık bir yer kalıp kalmadığını anlayabilirsiniz. Eğer lastiğin değiştirilmesi gerekiyorsa veya siz bunu anlayamadıysanız bir profesyonelden yardım alabilirsiniz. Nasıl bir yol izleyeceğinize siz karar verebilirsiniz fakat sizin için en hızlı ve pratik yöntemi seçmeniz sizin faydanıza olacaktır. Bu durumda daha fazla elektrik tüketmediğiniz için hem cebinizde paranızı tutmuş olursunuz hem buzdolabınızın ömrünü uzatmış olursunuz.

Buzdolabınızın bozulan veya gevşeyen kapı lastiğini tamir etmenizin azalan elektrik faturası anlamına gelir. Çünkü kapısı tam kapanmayan buzdolapları içerideki havayı dengede tutabilmek için sürekli çalışır. Tamir yapabilmeniz için ilk adım gözünüzle lastiği kontrol etmelisiniz. Eğer gözle görülür bir biçimde yıpranmış veya parçalanmış lastik parçaları görüyorsanız lastiğinizi değiştirmek için yeterli bir nedendir.

Buzdolabı kapağı vakum yapmıyor

Eğer gözünüz ile bir şey göremezseniz kağıt parayı kapı lastiği ile buzdolabının arasına sıkıştırın ve kapıyı kapatın. Daha sonra lastiklerin kağıt parayı ne kadar güçlü sıkıştırdığını test edebilirsiniz. Bu test biraz zahmetli olabilir fakat lastiğin tam olarak kapı kenarlarını kapatıp kapatmadığını çok rahat anlayabilirsiniz. Bunu lastiğin kapattığı her alanda denemeniz gerekiyor.

Tüm bu stres ile uğraşmak istemiyorsanız bir beyaz eşya servisi çağırabilirsiniz tabi ki. Sizi bir süre daha idare edecek pratik bir önerimiz daha var. Buzdolabı lastiğinin üzerine kaynar su dökerek bir süre daha kullanabilirsiniz. Cihazınız hala çalışır durumda olsa bile en kısa sürede kapı lastiklerini tamir ettirmeniz sizin için ve buzdolabınız için faydalı olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi