Anasayfa / Beyaz Eşya İpuçları / Buzdolabı Nasıl Taşınır Nakliye Nasıl Yapılır ?
Buzdolabı Nasıl Taşınır Nakliye Nasıl Yapılır

Buzdolabı Nasıl Taşınır Nakliye Nasıl Yapılır ?

Buzdolabı Nasıl Taşınır Nakliye Nasıl Yapılır ? Bir buzdolabının taşınması için ilk adım, onu iyice hazırlamaktır. Tüm içerikleri boşalttığınızdan ve bunları bir soğutucuda attığınızdan veya sakladığınızdan emin olun. Yiyeceklerinizi hareket süresi boyunca düzgün bir şekilde soğutmak için yeterli buza ve buzdolabının hareket ettikten sonra soğumasına kadar geçen süreye ihtiyacınız olacaktır.

Taşınırken Buzdolabında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Taşınmaya giden haftalarda tüm bozulabilirlerinizi yiyerek önceden planlayın. Bu süre zarfında yemek hazırlamak, son dakikada markete gitme olasılığınızı azaltacaktır.

Yiyecekler çıkarıldıktan sonra, tüm yüzeyleri kabartma tozu ve su karışımı kullanarak iyice temizleyin. Dondurucuda kalan buzu bir saç kurutma makinesi kullanarak eritin ve suyu temizleyin. Bu yüzeylerin önceden eritilmesi, hareket sırasında yanlışlıkla su sızıntısını önleyecektir.

Buzdolabı Nasıl Taşınır

Eğer:

 • yeni bir soğutma ünitesi satın aldı ve teslimattan tasarruf etmek istiyor;
 • yeni bir ikamet yerine taşınmak;
 • “eski” buzdolabınızı ülkeye göndermeyi planlamak;

Buzdolabı Nasıl Taşınır Nakliye Nasıl Yapılır

Buzdolabı Nasıl Taşınır Nakliye Nasıl Yapılır ? o zaman buzdolabının taşınması sorunuyla karşı karşıya kalırsınız. Görünümü korumak ve nakliye nedeniyle kırılmayı önlemek için buzdolabını doğru bir şekilde nasıl nakledin? Cevap basit – kullanma talimatlarını inceliyoruz ve içinde belirtilen taşıma önerilerini açıkça uyguluyoruz.

Buzdolabı Taşıma Şekli

Eğer talimat bir yere dağılmışsa veya içindeki tavsiyeler aracınız için uygun değilse, makalemizi okuyun. İçindeki ipuçları, hatalardan kaçınmanıza ve buzdolabının güvenli ve sağlam taşınmasına yardımcı olacaktır.

Bir buzdolabı nasıl taşınır üretici önerileri

Buzdolabı, görünür güvenilirliğine ve sağlamlığına rağmen, oldukça kırılgan ve yanlış taşıma ünitenin kırılmasına neden olabilir. Bu nedenle, çoğu üretici buzdolabının dik bir konumda taşınmasını önermektedir – bu, tıkanmış kılcal boru ve ünite arızasıyla dolu olan soğutucu akışkan devresine giren parçalarına ve yağa zarar verme riskini en aza indirir.

Bununla birlikte, bu seçenek her zaman uygun değildir: bazı modellerin yüksekliği iki metreyi aşar ve “ayakta” pozisyonda taşınmaları için örneğin bir römorku olan kişisel aracınızdan daha ciddi bir nakliyeye ihtiyacınız olacaktır. Makul bir soru ortaya çıkıyor – buzdolabının yatarak taşınması mümkün mü?

Buzdolabının yan tarafındaki yatay pozisyonda taşınması mümkün mü?

Evet, sadece dikkatli olabilirsiniz. Buzdolabının yan tarafında taşınması için gerekli prosedürü veriyoruz, bu da olası arızaları önlemenize ve sonuç olarak ekstra nakit maliyetlerine yardımcı olacaktır.

Yeni bir buzdolabı aldınız

Ve bağımsız olarak mağazadan alıp, her şey oldukça basittir: genellikle ünite kutusunun üzerinde, nakliye sırasında buzdolabının hangi tarafa konulabileceğini gösteren özel göstergeler vardır. Buna ek olarak, yeni bir üniteyi taşırken, ambalajını düşünmenize gerek yok, kutuyu plastik köpükle dolduran üretici, bunu zaten hallediyor.

Dikkat lütfen! Bazı üreticiler, aşağıya taşındığında buzdolabındaki garantiyi kaldırır, bu nedenle taşımadan önce mağaza çalışanları ile bu soruyu kontrol edin.

Buzdolabı yeni değil ise

Ve başka bir daireye veya bir dükkana götürmeniz gerekiyor (fabrika paketinin korunmadığını varsayalım), aşağıdaki genel kurala uymalısınız:

Kural! Buzdolabının yan tarafına yerleştirilir, böylece dolaşım sırasında soğutucunun kompresörü terk ettiği boru yukarıya doğru yönlendirilir.

Bu durumda, kompresörden gelen yağ devrenin geri dönüş kısmına akacaktır ve geri kalanlar, buzdolabının nakliye işleminden sonra ilk açıldığında kompresöre geri getirilecektir. Bu kuralı ihmal edersek, nakliye sırasında kompresörden devrelere sızan yağ, açıldığında soğutucu akışkan tarafından daha da zorlanacak ve bu da kılcal borunun tıkanmasına ve buzdolabı arızasına neden olabilir.

Bu nedenle, buzdolabını yatay bir konuma getirmeye karar verirseniz, hangi freon tüpün kompresörden geldiğini belirleyin – bunun ambalajla devam etmeden önce yapılması gerekir.

Motordan hangi tüp freonunun çıktığını nasıl öğrenebilirim

Buzdolabının cihazına göre, kompresörden çıktıktan sonra freon gazı, çevreye ısı veren ve yoğunlaştığı bir kondensere gönderilir. Bu nedenle, istenen tüpü belirlemek oldukça basittir. Motordan çıkan tüplere, işletim buzdolabında elinizle hafifçe dokununuz (üniteyi ağa açtıktan sonra 15 dakikadan daha erken yapılmamalıdır). Sıcak olacak olan, istenen olanıdır. Buzdolabını taşırken, yukarı doğru bakacak şekilde yan tarafına konulmalıdır.

Dikkat lütfen! Boşaltma borusu (hangi freonun kompresörden dışarı çıktığı) çok sıcak olabilir, bu yüzden tüplere çok dikkatli bir şekilde dokunun.

Bazı modellerde buzdolabı tüpleri kompresörün bir tarafında bulunur – daha sonra daha kolaydır. Nakliye sırasında üniteyi, her iki tüpün yukarıya doğru yönlendirilecek şekilde yerleştirin.

Buzdolabını arka duvarda ya da kapıda yer almak mümkün mü?

Bazı üreticiler buzdolabının arka duvara taşınmasına izin verir.

Ancak, buzdolabınızdaki talimatlar, bu tür bir taşımacılık olasılığı hakkında bir şey söylemezse, o zaman “belki” yi umuyor olmamanız gerekir. Arka duvardaki taşıma, buzdolabının yalıtımını kendi ağırlığı altında itmekle doludur.

Dikkat lütfen! Buzdolabının kapının üzerine taşınmasına kesinlikle izin verilmemektedir – bu, ona zarar verebilir!

Nakliye sonrası buzdolabını açmak ne kadar sürer?

Buzdolabını yeni bir yere getirdikten hemen sonra açmak için acele etmeyin! Tüm yağ camını kompresöre geri yerleştirmek için buzdolabının “yerleşmesine” izin vermek gerekir. Birkaç saatten güne kadar zaman alabilir – ancak bu durumda, buzdolabının kırılma riskine girmesini beklemek biraz daha mantıklı olacaktır.

Kış mevsiminde bir buzdolabı taşıyorsanız

Soğukta, kompresördeki yağ kalınlaşır ve buzdolabını nakliye işleminden hemen sonra açtığınızda, motor ek bir stres yaşayacaktır. Bu, çalışmasının genel kaynağını azaltır ve kompresör arızasına yol açabilir.

Bu nedenle, kış mevsiminde bir buzdolabını taşıyorsanız, nakliyeden sonra ilk kez açmadan önce, daha uzun süre dayanmasını bekleyin (bir güne kadar). Kompresördeki yağ oda sıcaklığına kadar ısıtılmalı ve sıcaklık farkı nedeniyle kontaklarda oluşan yoğuşma buharlaşmalıdır.

Buzdolabını nakliye için nasıl hazırlanır?

Buzdolabını taşımayı planladığınız konumdan bağımsız olarak: yatay veya dikey olarak, bu “işletime” dikkatlice hazırlanmalı ve nakliye ünitenin bozulmasına neden olmamalıdır. Hazırlık aşağıdaki sırayla yapılmalıdır:

 • Buzdolabını çözün ve kurutun (tabii ki, içindeki tüm ürünler çıkarılmalıdır).
 • Tüm çekmeceleri ve rafları üniteden çıkarın. Ayrı olarak paketlenmeleri, kağıt veya paçavra ile kaydırılmaları gerekir. Ayrıca, eğer muhafaza edildikleri takdirde (genellikle bunlar buzdolapları üreticileri tarafından kullanılır), özel sabitleme kelepçeleri kullanılarak odaların içine sabitlenebilirler.
 • Kompresörü kilitle. Bazı üreticiler özel nakliye cıvatalarıyla donatırlar – sıkılmalıdırlar. Vida yoksa, kompresörü karton veya montaj köpüğü ile sabitlemek gerekir.
 • Buzdolabı kapağını sabitleyin. Bu amaç için bağlantı kayışlarını, ip veya boya bandını kullanabilirsiniz.
 • Üniteyi paketle. Buzdolabını taşımadan önce, özel bir kabarcık sargısı veya kalın kağıt ile birkaç kat halinde sarmak gerekir. İdeal seçenek, eğer ünite korunmuşsa, orijinal ambalajında ​​paketlemektir.

Yukarıdaki manipülasyonları gerçekleştirdikten sonra, buzdolabının yüklenmesi ve taşınması ile devam edebilirsiniz.

Özetleme – buzdolabının taşınması için kurallar

Buzdolabının doğru taşınması ile ilgili bilgiler, üniteye ekli dokümantasyonda yer almaktadır. Talimat kaybedilirse ve yine de buzdolabını taşımanız gerekiyorsa, aşağıdaki önerileri uygulayın:

 • Buzdolabının taşınması için ideal pozisyon dikeydir.
 • Buzdolabının “yatarak” taşınması durumunda, kompresörden çıkan freonun (veya tüplerin) yukarı yönde yönlendirileceği şekilde konumlandırılmalıdır.
 • Yükleme ve boşaltma sırasında, buzdolabını kapıdan çıkaramazsınız – bu dışarı çıkabilir.
 • Tüm çıkarılabilir elemanlar ünite içine sabitlenmeli veya ayrı olarak paketlenmeli ve taşınmalıdır.
 • Buzdolabının kompresörü sabitlenmelidir.
 • Nakliye işlemine devam etmeden önce buzdolabının gövdeye veya treylere sabitlenmesi önemlidir.
 • Hareket sırasında buzdolabını darbelere, düşmelere ve güçlü titreşimlere karşı korumak gerekir – engebeli yollarda ani frenleme ve yüksek hızlardan kaçının.
 • Nakliye sonrasında, hemen buzdolabını açmamalısınız, “iklime alıştırmak” zorundasınız. Dört saatten bir güne kadar sürebilir.

Bu İşine Yarar Belki ?

Bulaşık Makinesi Üst Rafı Nasıl Çıkartılır Takılır

Bulaşık Makinesi Üst Rafı Nasıl Çıkartılır Takılır ?

Bulaşık Makinesi Üst Rafı Nasıl Çıkartılır Takılır ? Büyük tencere, tava ve tepsi  yıkamak söz …

soru sor

Uzmana Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Kopya İzni Yok
Servis Çağrı Merkezi