Anasayfa / Beyaz Eşya Arızaları / Buzdolabı Röle Termik Nasıl Değiştirilir ?
Buzdolabı Röle Termik Nasıl Değiştirilir

Buzdolabı Röle Termik Nasıl Değiştirilir ?

Buzdolabı Röle Termik Nasıl Değiştirilir ? Aşırı yük rölesi, buzdolabınızdaki kompresör devresinde kullanılan bir koruma cihazıdır. Aşırı yük cihazı üzerinden kompresör motor sargılarına güç uygulanır ve röle, kompresör çalışma hızında oluncaya kadar devredeki başlatma sargısını eklemek için kullanılır. Fanlar çalışıyorsa ve kompresörünüz başlamıyorsa veya üniteden bir tık sesi duyuyorsanız, aşırı yük rölesinde aşırı ısınma veya ark işaretleri olup olmadığını kontrol edin.

Buzdolabı Röle Termik Değiştirme

Bir buzdolabının aşırı yük veya röle başlatma kondansatörünü çok metrelik bir şekilde test etme:

  1. Buzdolabınızın fişini çektiğinizden emin olun ve ardından arka paneli çıkarın.
  2. Aşırı yük veya röle başlatma kapasitörünüzü bulun ve çıkarın. Modern buzdolaplarında aşırı yük rölesi genellikle kombine bir parçadır ve doğrudan kompresörün yan tarafına takılır. Kompresör sargılarına daha yüksek başlatma voltajı sağlayan röle aşırı yük grubuna bağlı bir başlatma kondansatörü de olabilir.
  3. Test etmek için, kapasitörü deşarj ederek başlayın, ardından çoklu ölçüm cihazınızı Rx1 ayarına ayarlayın ve probları aşırı yük kapasitörünün ve / veya röle başlatma kapasitörünün terminallerine yerleştirin. Almanız gereken değer modelden modele değişir ve kapasitörün dışında veya kullanım kılavuzunda belirtilebilir.
  4. Testiniz, üreticinin önerdiği okumayı üretmiyorsa, bir aşırı yük veya röle başlatma kondansatörüne ihtiyacınız vardır . Testleriniz önerilen okumaları üretiyorsa, bir devre testi olduğu için kalifiye bir uzman tarafından test edilmesi gereken kusurlu bir kompresöre sahip olabilirsiniz.

Buzdolabı Röle Termik Nasıl Değiştirilir ?

Sıcaklık Artışı

Çalıştırma rölenizin çalışmadığının en belirgin işareti, kompresör hiç çalışmadığında oluşan soğutma eksikliğidir. Genellikle kompresörün gün boyunca aralıklı uğultusunu duyabilirsiniz. Bu ses asla gerçekleşmezse ve taze yiyecek bölmesi ve dondurucu içindeki sıcaklık yükselmeye başlarsa, başlatma rölesinin düzgün çalışmaması ihtimali yüksektir.

Tıklama Sesi

Çalıştırma rölesi kompresörü her başlattığında, sesli bir tık sesi duyulur. Bu tıklama, kompresörün gerçekten çalışıp çalışmadığına bakılmaksızın gerçekleşir. Başlatma rölesi başlamaya çalıştığında kompresör açılmazsa, başlatma rölesi kısa bir süre sonra tekrar dener. Bu genellikle iki ila beş dakikalık aralıklarla yapılır. Bu tekrarlı tıklama, başlatma rölesinin arızalı olduğunu ve değiştirilmesi gerektiğini gösteren bir sinyaldir.

Çıngırak Testi

Çalıştırma rölesinin fiziksel testi, çalışıp çalışmadığını belirlemenin en etkili yolu olabilir. Çalıştırma rölesi kompresör ile aynı bölmenin içinde bulunur ve ana cihazın arkasına takılır. Buzdolabının gücünü kesin ve bölmeyi açın. Çalıştırma rölesini kompresörden ayırın ve sallayın. Başlatma rölesinin içinde tıkırtı sesi duyabiliyorsanız, parça kötüdür ve değiştirilmesi gerekecektir. Tıkanmıyorsa ve iyi durumda görünüyorsa, gerçek kompresörde bir sorun olabilir. Kompresör onarımları çok daha ciddi ve pahalıdır.

Start ​​Rölesini Değiştirme

Buzdolabınızdaki başlatma rölesini değiştirmek, kötü bileşeni çıkarmak ve yenisiyle değiştirmek kadar basittir. Cihazın elektriği kesilmiş durumdayken bölme kapağını çıkarmanız yeterlidir. Hatalı röleyi yuvasından çekin ve aynı tipte yeni bir tane takın. Bu, sorunu halletmelidir ve buzdolabınız tekrar normal şekilde çalışmaya başlayacaktır.

Bu İşine Yarar Belki ?

Buzdolabı Uyarı İşareti Neden Yanar 

Buzdolabı Ünlem İşareti

Buzdolabı Ünlem İşareti Neden Yanar ? Ne Anlama Gelir ? Buzdolabı arızalar için bir uyarı …

soru sor

Uzmana Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi
error: Kopya İzni Yok